تجهیزات اتوماسیون صنعتی

معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی

آیا به معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی نیاز دارید؟ با پارس اتوماسیون توانا، بهترین نمایندگی زیمنس همراه شوید. اتوماسیون صنعتی نقش بسیار مهمی را در موفقیت کسب وکارها ایفا می کند. به همین دلیل هم کسب وکارهایی که می خواهند بهره وری عملکرد کسب وکار خودشان را بهبود ببخشند لازم است به اتوماسیون صنعتی و استفاده از آن توجه ویژه را داشته باشند.

موضوع قابل توجه این بوده که هر روزه تجهیزات جدیدی برای اتوماسیون صنعتی ساخته می شود که هر کسب وکاری می تواند برحسب نیاز خود از آن ها استفاده نماید. در همین راستا تلاش کردیم تا در این مقاله از به بررسی اسامی بعضی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی پرداخته و در ادامه هزینه ای که باید برای تجهیز یک کسب وکار با استفاده از هوش مصنوعی و اتوماسیون داشته باشید را مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی

هزینه اتوماسیون صنعتی چقدر است؟ تجهیزات اتوماسیون صنعتی

بدون شک اتوماسیون صنعتی یکی از مهم ترین اقداماتی بوده که صنعتگران باید در راستای ارائه محصولاتی بهتر و دقیق تر با قیمتی پایین تر از گذشته به آن توجه داشته باشند. اما موضوعی که وجود دارد این بوده که پیاده سازی اتوماسیون صنعتی در یک کسب وکار فرایندی هزینه بر بوده و شما باید در همان ابتدای کار و حتی در طول مسیر استفاده از تجهیزات جدید، هزینه ای را بپردازید. اما این هزینه ها چقدر است؟

به صورت کل بیشتر هزینه های مربوط به اتوماسیون صنعتی را می توان در 4 دسته اصلی قرار داد که عبارت هستند از: افراد، داده ها، تجهیزات و ربات ها. منظور از هزینه مرتبط با افراد هزینه ای بوده که برای استخدام و آموزش کارکنانی می شود که قادر هستند با اتوماسیون صنعتی به کار رفته در کسب وکار شما ارتباط برقرار کرده و به بهبود عملکرد آن کمک کنند.

هزینه مربوط به داده هم شامل هزینه هایی می شود که برای تهیه نرم افزار، فناوری ها و پلتفرم هایی که قادر هستند داده های شما را ردیابی و تجزیه وتحلیل کنند، استفاده می شوند. هزینه های تجهیزات هم در واقع هزینه هایی بوده که برای تهیه تجهیزات اصلی مثل ماشین آلات و تجهیزات صنعتی جدید که قرار است اتوماسیون شما را اجرا کنند، قرار است به کار برده شود. در نهایت هم آخرین بخش هزینه ها مربوط به هزینه های رباتیک بوده که شامل ربات های صنعتی بوده که وارد فرایند اتوماسیون کسب وکار شما می شود.

لازم است به این نکته دقت کنید میزان هزینه ای که برای هر یک از این بخش ها در کسب وکارهای مختلف می شود، باتوجه به ویژگی های آن کسب وکار کاملاً متفاوت می باشد. هیچ دو کسب وکاری شبیه هم نیستند و قرار هم نیست هزینه ای که برای اتوماسیون صنعتی در یک کسب وکار شود یکسان باشد. معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی

درامد plc در ایران

معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی نقش مهمی را در تسهیل عملکرد کسب وکارهای مختلف ایفا می کند. به همین دلیل هم هر روز به ابزارهایی که می توان در صنایع مختلف در راستای اتوماسیون سازی کسب وکارها مورد استفاده قرار داد، افزوده می شود. بعضی از مهم ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی عبارت هستند از: معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی

 • تجهیزات کنترل نظارتی و جمع آوری داده ها (SCADA) – ارائه راه های جدید برای بهبود سرعت عملکرد
 • کنترل گر منطقی برنامه پذیر (PLC) – ترتیب ورودی ها و خروجی های چندگانه
 • رابط میان انسان و ماشین (HMI) – کنترل تجهیزات اتوماسیون صنعتی
 • شبکه عصبی مصنوعی (ANN) – پردازش اطلاعات معرفی تجهیزات اتوماسیون صنعتی
 • سیستم کنترل توزیع شده (DCS) – شبکه های نظارتی
 • ربات ها

تجهیزات نظارت، کنترل و و جمع آوری داده ها

اسکادا یک برنامه کاربردی بوده که از آن برای دریافت داده های عملیاتی یک سیستم در برای کنترل و بهینه سازی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از داده های به دست آمده از طریق سیستم اسکادا می توان به راحتی شبکه موردنظر را به صورت دستی یا با طراحی برنامه مناسب، کنترل کرد. از این تجهیزات در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله:

شبکه های برق شهری و صنعتی

 • فرایند تقطیر پتروشیمی
 • سیستم تصفیه آب
 • کمپرسور خط لوله
 • و…

کنترل گر منطقی برنامه پذیر (PLC)

عیب یابی مدارهای کنترل و فرمان با PLC

پی ال سی ها تجهیزاتی می باشند که تاثیر زیادی روی اتوماسیون می گذارند. همانطور که از نام آن ها هم مشخص است، PLC یک کنترل کننه منطقی برنامه پذیر بوده و ما این امکان را می دهد تا بتوانیم دستگاه ها را با برنامه نویسی مناسب، کنترل کرده و از یک فرایند به فرایند دیگری برویم. بعضی از موارد استفاده از تجهیزات PLC در صنعت عبارت است از: تجهیزات اتوماسیون صنعتی

 • ماشین سازی
 • تولید پلاستیک
 • سیستم های کنترل دمای اتوماتیک
 • تجهیزات ذوب فلزات تجهیزات اتوماسیون صنعتی
 • کوره های صنعتی
 • اتصال قطعات تجهیزات اتوماسیون صنعتی
 • تجهیزات حمل ونقل
 • و…

شبکه عصبی مصنوعی

وظیفه ابزار شبکه عصبی مصنوعی پردازش اطلاعات به دست آمده از شبکه ها است. این سیستم به نوعی تداعی کننده ویژگی های سیستم عصبی مغز موجودات زنده و با در نظر گرفتن این سیستم طراحی و توسعه پیدا کرده. ساختار ANNها براساس داده های داخلی و خارجی که در مرحله یادگیری وارد سیستم می شوند، قابل تغییر است. از سیستم های شبکه عصبی مصنوعی معمولاً در زمینه محاسبات مالی و داده کاوی مورد استفاده قرار می گیرد.

رابط میان انسان و ماشین

وسایلی که در راستای سیگنال دادن و کنترل وضعیت تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده می شوند، HMI یا رابط میان انسان و ماشین نام دارند. با استفاده از تجهیزات HMI این امکان برای اپراتورها فراهم می شود تا بتوانند با تجهیزات و ماشین ها ارتباط برقرار کرده و آن ها را کنترل کنند. از رابط میان انسان و ماشین در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • اتاق های کنترل مرکزی
 • صنایع دارویی
 • صنایع اتومبیل سازی تجهیزات اتوماسیون صنعتی
 • فرایندهای کنترلی
 • و…

سیستم کنترل توزیع شده

یکی دیگر از سیستم های به کار رفته در اتوماسیون صنعتی که توسط فرایندهای مختلفی از صنعت تولید استفاده می شود، سیستم کنترل توزیع شده. این سیستم شامل یک یا چند عنصر کنترل کننده که در سیستم توزیع شده اند. از DCSها در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد که بعضی از آن ها عبارت هستند از: تجهیزات اتوماسیون صنعتی

 • شبکه های حسگر
 • شبکه های برق و نیروگاه ها
 • علائم ترافیکی
 • سیستم کنترل محیطی
 • پالایش نفت و کارخانه های شیمیایی
 • تولید دارو تجهیزات اتوماسیون صنعتی
 • سیستم های مدیریت آب

ربات ها

ربات ها یکی از محبوب ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی می باشند که تقریباً در همه جا استفاده می شوند و قادر هستند به افراد برای انجام کارهای مختلف با هر سطح دشواری کمک کنند. شما می توانید چه در زندگی شخصی و چه در بخش اتوماسیون صنعتی کارخانه های بزرگ به خوبی حضور ربات ها و نقشی که در بهبود عملکرد دارند را مشاهده کنید.

منبع تغذیه

منابع تغذیه، قلب تپنده بیشتر دستگاه های الکترونیکی و الکتریکی می باشند که وظیفه حیاتی تبدیل انرژی الکتریکی را برای تغذیه مدارها و دستگاه ها بر عهده دارند. از منبع تغذیه ساده DC گرفته تا انواع پیچیده و پیشرفته منابع تغذیه سوئیچینگ و منابع تغذیه بدون وقفه، همگی با تکنولوژی های مختلف، ولتاژ، جریان و توان مورد نیاز دستگاه ها را تأمین می کنند تا بتوانند به درستی کار کنند.

مبدل های ارتباطی

مبدل های ارتباطی قادر هستند همانند یک پل ارتباطی عمل کرده و دستگاه های مختلف را به هم متصل کنند. این مبدل ها از پروتکل ها و زبان های متفاوت، مثل زبان های بومی دستگاه ها، فیلدباس ها، اترنت و … پشتیبانی می کنند. با نصب شدن در میان دستگاه ها و سیستم ها، اطلاعات را ترجمه کرده و به شکلی قابل فهم برای طرف مقابل ارسال می کنند.

این مبدل ها مثل یک مترجم حرفه ای عمل می کنند که سیستم های مختلف را قادر می سازند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و هماهنگ شوند. بدون آن ها، پیاده سازی اتوماسیون و کنترل تجهیزات چالش برانگیز و پرهزینه خواهد بود. تجهیزات اتوماسیون صنعتی

انکودرها (Encoder)

انکودر مثل چشمی بوده و سیستم اجازه می دهد حرکت را ببیند و دنبال کند. با تبدیل حرکت به سیگنال الکتریکی، انکودر اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کنترلر قرار می دهد تا بتواند وضعیت فعلی را درک کرده و تصمیم گیری هوشمندانه ای داشته باشد. انکودر Allen Bradley مدل 845H. SJDZ24CSY2C جزو انکودر های محبوب بوده که بسیاری از شرکت ها خریداری می کنند. دقت بالا و پاسخگویی سریع انکودر باعث شده تا نقش کلیدی در هدایت و کنترل حرکت دقیق دستگاه ها در صنعت ایفا کند.

رکوردر یا دیتالاگر (Data Logger) تجهیزات اتوماسیون صنعتی

دیتا لاگرها ابزارهای کوچک و جادویی می باشند که جهان اطراف ما را به زبان داده ها ترجمه می کنند. آن ها مثل چشم و گوشی بیدارند که مدام مشغول ثبت ضربان قلب طبیعت و جهان پیرامونمان می باشند.دیتا  لاگرها با حساسیت بالایی که دارند، کوچک ترین تغییرات دما، رطوبت، فشار و دیگر متغیرها را ثبت می کنند. آن ها مثل یک حافظه خارجی برای طبیعت عمل می کنند و رویدادها را برای ما ضبط می کنند.

لیمیت سوئیچ (Limit Switch)

لیمیت سوییچ کوچک اما کارآمد می باشد. این ابزار مثل یک محافظ وفادار، بر حرکات و عملکرد ماشین نظارت دارد و با ارسال سیگنال به مغز ماشین یعنی کنترلر، از بروز خطا و صدمه جلوگیری می کند. کلید حد با دقت فراوان کوچک ترین تغییرات در برای، موقعیت و سرعت را تشخیص داده و عملکرد ماشین را کنترل می کند. این کلید کوچک اما باهوش، نبض ماشین را در دست داشته و از ایمنی آن محافظت می کند. یک محصول از شرکت اشنایدر بنام لیمیت سوییچ schneider مدل XCKJ10541 نمونه مشخص یک لیمیت سوئیچ عالی است.

تجهیزات اتوماسیون صنعتی

خرید تجهیزات اتوماسیون صنعتی

برای خرید تجهیزات اتوماسیون صنعتی پارس اتوماسیون زیمنس توانا بهترین گزینه پیش روی شماست؛ تماس بگیرید و کامل ترین خدمات خرید تجهیزات اتوماسیون صنعتی را دریافت کنید.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up