نحوه تست کنتاکتور

نحوه تست کنتاکتور

در این مطلب قصد داریم نحوه تست کنتاکتور را آموزش دهیم، یکی از موضوعاتی که همواره مورد توجه کارشناسان سیستم های برق صنعتی بوده است؛ مسائل مربوط به استفاده از کنتاکتور ها است. این مسائل شامل نحوه استفاده صحیح از این قطعه، اطمینان از داشتن عملکرد مکانیکی و الکتریکی بالا، سالم بودن کنتاکتور مطابق با رنج جریان عنوان شده توسط شرکت تولید کننده، آگاهی از علائم خراب شدن آن و در نهایت تعمیر کنتاکتورهای خراب می باشد.

تجهیزات مورد نیاز تست سالم کنتاکتور – تجهیزات تست کنتاکتور

لازم است پیش از نصب کنتاکتور در مدار و یا در صورت ایجاد عیب در کارکرد آن، با انجام تست هایی از سالم بودن قطعه خود، مطمئن باشیم. انجام تست ها و اطمینان یافتن از سالم بودن قطعات؛ زمینه ایجاد حوادث مالی و جانی احتمالی را کاهش می دهد و همینطور از ایجاد خطرات فنی بیشتر در آینده جلوگیری می کند. انجام تست های سالم بودن کنتاکتور ما را در عیب یابی کنتاکتور کمک خواهد کرد. این تست ها پیچیده نبوده و برای انجام آنها؛ نیازمند ابزارهای زیر هستیم:

 • تعدادی سیم نحوه تست کنتاکتور
 • بار مناسب
 • منبع تعذیه ترجیحاً قابل تنظیم
 • مولتی متر

خرید کنتاکتور زیمنس از نمایندگی معتبر اتوماسیون پارس

نمایندگی زیمنس با سال ها تجربه در زمینه فروش و عرضه محصولات برقی، به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین نمایندگی های کنتاکتورهای زیمنس در منطقه شناخته شده است. ما با ارائه محصولات با کیفیت و قابل اعتماد، مشتریانمان را در انتخاب هایشان یاری می دهیم و با خدمات متمایز و حرفه ای خود به نیازهای شما پاسخ می دهیم.

در نمایندگی کنتاکتور زیمنس، مجموعه ای گسترده از کنتاکتورهای متنوع و با کیفیت را برای شما فراهم کرده ایم. هر چه نیاز شما در زمینه کنتاکتورها باشد، از کنتاکتورهای نوع ایمنی و مخاطب مستقیم گرفته تا کنتاکتورهای تماس معکوس و دسته بندی های دیگر، در اینجا می توانید آن را پیدا کنید.

 • کیفیت بالا: ما فقط محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین المللی را به شما ارائه می دهیم تا از عملکرد بی نقص آنها لذت ببرید.
 • قیمت مناسب: در نمایندگی کنتاکتور زیمنس، ما به شما قیمت های رقابتی و مناسب را ارائه می دهیم تا بتوانید با خرید از ما صرفه جویی کنید.
 • تنوع محصولات: با داشتن مجموعه ای گسترده از کنتاکتورهای مختلف، ما به شما امکان می دهیم محصولی را که به نیازهای خاص شما می خورد، پیدا کنید.
 • خدمات پس از فروش: در نمایندگی کنتاکتور زیمنس، ما تعهد داریم که پس از خرید، به شما خدمات پس از فروش حرفه ای و کارآمد ارائه دهیم.

پس اگر به دنبال کنتاکتورهای با کیفیت و قابل اعتماد هستید، بهترین انتخاب می تواند نمایندگی کنتاکتور زیمنس باشد. با ما تماس بگیرید و به ما اجازه دهید تا نیازهای شما را برآورده کنیم.

وظیفه کنتاکتور در تابلو برق

نحوه تست کنتاکتور – چطوری بفهمیم کنتاکتور سالمه یا نه؟

تست پلاتین های کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور

برای انجام این تست؛ نیاز به مولتی متر داریم. به این منظور، مولتی متر را در وضعیت اتصال کوتاه، بوق یا دیود قرار دهید. در حالت عادی اگر هر دو پایه ورودی ترمینال قدرت و خروجی ترمینال قدرت یا ورودی با ورودی یا خروجی با خروجی را با کمک مولتی متر به یکدیگر متصل کنید؛ نباید صدای بوقی از مولتی متر شنیده شود و یا نمایشگر مولتی متر باید مقدار بی نهایت را نشان دهد.

در وضعیت اتصال برق به بوبین کنتاکتور دو حالت وجود دارد:

 • هر ورودی ترمینال قدرت باید به خروجی ترمینال قدرت روبروی خود متصل باشد. یعنی اگر شما با کمک پرآب مولتی متر پایه L1 را به T1 و الی آخر متصل نمایید؛ باید صدای بوق شنیده شده و نمایشگر مولتی متر عدد صفر یا کمتر از 10 تا 50 را به معنی اتصال کوتاه نمایش دهد.
 • همینطور هیچ دو ترمینال ورودی و هیچ دو ترمینال خروجی هم نباید با یکدیگر ارتباط داشته باشند. یعنی به طور مثال، نباید بین ترمینال های L1 و L2 یا T1 و T3 و از این قبیل ارتباطی وجود داشته باشد. این مورد در خصوص حالت ضربدری پایه های ورودی و خروجی هم صدق می کند.

تست تیغه های فرمان

تست تیغه های فرمان در کنتاکتور ها مهم است چون در بسیاری از مدارها از تیغه های فرمان استفاده شده و وجود تیغه های معیوب سبب عدم کارکرد صحیح مدار قدرت و فرمان می شود. برای انجام تست تیغه های مدار فرمان با کمک مولتی متر به صورت زیر عمل می کنیم: نحوه تست کنتاکتور

 1. در حالتی که بوبین کنتاکتور به برق متصل نباشد؛ دو سر پراب مولتی متر را به پایه های NO1 و NO2 متصل می کنیم. در این صورت نمایشگر مولتی متر باید وضعیت بی نهایت را نمایش دهد. همینطور در ادامه پایه های NC1 و NC2 را به هم متصل می کنیم که در این صورت مولتی متر بوق می زند.
 2. در حالتی که بوبین کنتاکتور را به برق متصل می کنیم و وضعیت پلاتین ها تغییر می کند؛ وضعیت تیغه های فرمان هم باید تغییر کند. در این حالت تیغه های NO باید به تیغه های NC تبدیل شوند. در نتیجه با اتصال پراب به پایه های NO1 و NO2 باید صدای بوق شنیده شود. همین مسئله در خصوص پایه های NC صدق می کند که باید به حالت NO بروند. در این حالت با اتصال پراب مولتی متر به پایه های NC1 و NC2 نباید بوقی شنیده شود.

در صورت وجود ایراد در هر قسمت از تست ها کافیست به مطالعه بخش بعدی بپردازید. در این بخش قصد داریم علائم خراب شدن کنتاکتور را عنوان کنیم و در نهایت راه حل های مناسبی را به شما ارائه دهیم. نحوه تست کنتاکتور

تست بوبین کنتاکتور

برای انجام این تست، مطابق با ولتاژ نامی کنتاکتور، به بوبین آن برق می دهیم. حال متناسب با نوع کنتاکتور، این ولتاژ می تواند از نوع جریان مستقیم یا جریان متناوب باشد. به محض برق دار شدن بوبین، شار مغناطیسی در هسته آهنی باید برقرار شود و پلاتین ها متصل شوند. در این صورت باید صدای کلیکی شنیده شود و اگر کنتاکتور شما دارای نشانگر مکانیکی باشد؛ با تحریک بوبین باید جابجا شود. نحوه تست کنتاکتور

بوبین کنتاکتور

علائم خراب شدن کنتاکتور

به طور کلی در خصوص کنتاکتور های مدار قدرت سه فاز این امکان وجود دارد که در سه بخش علائم خراب شدن وجود داشته باشد:

 1. در بخش پلاتین و ترمینال های قدرت کنتاکتور
 2. در بخش پلاتین های فرمان کنتاکتور
 3. در بخش هسته و سیم پیچ کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور

آگاهی از علائم خراب شدن به ما این امکان را می دهد تا در زمان ایجاد خراب شدن در قطعه با آگاهی از عوامل درونی یا بیرونی به سراغ عیب یابی کنتاکتور برویم. محل نصب کنتاکتور در مدار قدرت تابلو برق ها است و با یافتن علت خراب شدن کنتاکتور، تعمیر آن آسان می شود. به طور کلی 5 عامل خراب شدن را برای کنتاکتور ها می توان در نظر گرفت: نحوه تست کنتاکتور

امکان اتصال کوتاه شدن کنتاکتور

این مورد در خصوص کنتاکتور ها به وفور دیده می شود، در این حالت کنتاکتور در حالت خاموش هم جریان برق را از ترمینال قدرت خود عبور می دهد. علت ایجاد این خطا یکی از عوامل زیر است:

 • عملکرد نادرست کنتاکتور در حالت اتصال و انفصال جریان برق نحوه تست کنتاکتور
 • کارکردن کنتاکتور در محیط آلوده اعم از گردو غبار، رطوبت بالا، بخار غلیظ و گازهای شیمیایی خورنده
 • آسیب دیدگی از ناحیه جرقه گیر که سبب اتصال کوتاه در ترمینال های خروجی می شود.

راه حل: ابتدا از مناسب بودن محیط کار قطعه مطمئن شوید. سپس برای عیب یابی کنتاکتور، به سراغ بازدید جرقه گیر و تنظیم آن رفته و در نهایت مدار مکانیکی کنتاکتور را چک کنید.

جوش خوردگی ناشی از شوک الکتریکی نحوه تست کنتاکتور

شوک الکتریکی می تواند سبب چسبیدن پلاتین های کنتاکتور به یکدیگر شود. عوامل زیر سبب ایجاد این خطا می باشند:

 • احتمال ناچیز قرار گرفتن جسم خارجی مانند پلیسه یا گرد فلز بر روی کنتاکت های کنتاکتور
 • اتصال ضعیف سیم های کنتاکتور که سبب اتصالی و قطع مکرر لحظه ای جریان برق می شود.
 • بار اضافی و خارج از حد جریان تعیین شده بر روی پلاک کنتاکتور از آن کشیده شده می باشد. نحوه تست کنتاکتور
 • اتصال کوتاهی در بار متصل به کنتاکتور به وجود آمده که سبب جریان کشی شدید و در نتیجه آسیب به کنتاکتور شده می باشد.

راه حل: پس از قطع برق و جدا سازی کنتاکتور، از عدم وجود اتصال کوتاه در بار متصل به کنتاکتور اطمینان حاصل نمایید. سپس با مولتی متر میزان جریان کشی بار را اندازه گیری نمایید. این جریان کشی نباید خارج از میزان جریان نامی کنتاکتور شما باشد. نحوه تست کنتاکتور

اگر کنتاکت ها یا پلاتین ها آسیب دیده اند؛ آنها را حتما تعویض نمایید. در غیر این صورت سطح آنها را با سوهان صیقل داده، فنر و دیگر اتصال را تمیز و تنظیم نمایید. البته این امکان وجود دارد که کنتاکتور مورد استفاده شما از کیفیت مناسب برخوردار نبوده و نیاز به تعویض کنتاکتور داشته باشید. در این صورت می توانید از صفحه محصولات کنتاکتور اقدام به انتخاب، بررسی و خرید کنتاکتور مناسب خود نمایید. نحوه تست کنتاکتور

عدم بازگشت یا بالاپریدن هسته آهنی کنتاکتور

عوامل زیر سبب خطا در عملکرد هسته می باشند:

 • از دست رفتن انعطاف پذیری فنریا آهنربای کنتاکتور
 • کم بودن ولتاژ تغذیه یا خارج از محدوده تغذیه
 • سوختگی یا نیم سوز بودن سیم پیچ کنتاکتور
 • وارد شدن فشار بیش از حد به فنر کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور
 • عدم وجود جریان برق یا وجود مشکل در حلقه کنترل تابلو برق

راه حل: ابتدا دامنه ولتاژ منبع تغذیه را چک کنید سپس مدار کنترل تابلو برق را بررسی کنید و در نهایت قطعه را باز کرده، به منظور عیب یابی کنتاکتور، قطعات معیوب یا سوخته را تعویض کنید. در مرحله آخر عمده مشکل شما در ناحیه فنر یا سیم پیچ کنتاکتور است. از روانکاری نسبی قسمت های محرک غافل نشوید.

داغ شدن بیش از حد کنتاکتور

اگر کنتاکتور شما به علت فشار کار بالا و یا قطع و وصل های مکرر با دفعات بسیار زیاد داغ می کند؛ پیشنهاد ما تعویض کنتاکتور با یکی از انواع رله هاست. برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله ” تفاوت کنتاکتور و رله ” نگاهی بیاندازید. در غیر این صورت؛ این داغی ناشی از داغ شدن بیش از حد سیم پیچ است که به یکی از دلایل زیر رخ می دهد :

 • بالا بودن دمای محیط نحوه تست کنتاکتور
 • وجود عیب مکانیکی در هسته آهنی کنتاکتور
 • استفاده از ولتاژ غیر مجاز نحوه تست کنتاکتور

راه حل: برای اطمینان و عیب یابی کنتاکتور، ابتدا میزان ولتاژ ورودی به بوبین کنتاکتور را با کمک ولت متر چک کنید و آن را با ولتاژ نامی کنتاکتور تطبیق دهید. در ادامه قطعات داخلی کنتاکتور را تمیز و روانکاری کنید و در نهایت اگر دمای داخل تابلو یا محیط کار شما بالاست؛ نسبت به کاهش دمای محیط اقدام نمایید.

استفاده از کنتاکتور

رها شدن کند یا رها نشدن هسته مرکزی کنتاکتور

مشابه مورد سوم دلایل زیر را می توان برای آن عنوان کرد:

 • وجود زنگ زدگی یا خوردگی در هسته آهنی
 • جوش خوردگی کنتاکت کنتاکتور
 • وجود گرد و غبار آغشته به چربی بر روی سطح انتهایی هسته
 • فنر موجود در داخل کنتاکتور خاصیت خود را از دست داده می باشد.

راه حل: به منظور عیب یابی کنتاکتور، برق را قطع و کنتاکتور را از مدار جدا کنید. کنتاکتور را باز کرده و قطعات داخلی را به طور کامل تمیز و در نهایت روانکاری کنید. در صورت خوردگی یا زنگ زدگی، قطعه معیوب را تعویض کنید و در نهایت از صحت عملکرد فنر و خاصیت ارتجاعی آن مطمئن شوید و قطعات را سرهم و مجددا تست بگیرید.

نحوه تست کنتاکتور

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up