فرق کنتاکتور با فیوز

فرق کنتاکتور با فیوز و رله

فرق کنتاکتور با فیوز چیست؟ کنتاکتور با فیوز چه فرقی دارد؟ مهم ترین تفاوت کنتاکتور با فیوز چه می باشد؟ اگر جریان عبوری از يک سیم از حداکثر میزان جریان مجاز بیشتر شود، باعث آسیب به تجهیزات الکتریکی می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، از وسایل حفاظتی جریان اضافی استفاده می شود. به این صورت مقدار جریانی كه از هر سیم می گذرد، با بكار بردن وسایل حفاظتی جریان اضافی، حداکثر تا جریان مجاز هر سیم محدود می شود. این تجهیزات به سه دسته کلی تقسیم می شوند. فیوزها، کلیدهای مینیاتوری و کلیدهای اتوماتیک.

پارس اتوماسیون با فروش انواع کنتاکتور زیمنس توانسته با کیفیت عالی و قیمت رقابتی که ارائه می کند در صدر بهترین های این عرصه قرار بگیرد. شما می توانید برای خرید کنتاکتورهای برند زیمنس از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در همین صفحه با ما تماس بگیرید و کلیه جزئیات مثل روند پرداخت، خرید و ارسال محصولات را از کارشناسان مربوطه دریافت نمایید.

فرق کنتاکتور با فیوز

خرابی کنتاکتورها

فرق کنتاکتور با فیوز چیست؟

ابتدا به این نکته بپردازیم كه تفاوت فیوز و کلید در چیست؟ هر دوی این تجهیزات وظیفه یکسانی را بر عهده دارند اما به طرق مختلف این وظیفه را انجام می دهند. کلید يک تجهیز الکترومکانیکی بوده كه براساس خواص الکترومغناطیسی و همینطور حرارتی جریان الکتریکی كار می کند. فرق کنتاکتور با فیوز

مکانیسم الکترومغناطیسی موجود در داخل کلید به آن کمک می کند تا جریان را در زمان اتصال کوتاه قطع کند و وجود يک نوار دو فلزی در آن کمک می کند تا مسیر جریان را در زمان اضافه بار قطع کند. به عبارت دیگر فیوز با توجه به اصول و خصوصیات الکتریکی و حرارتی مواد رسانا كار می کند در صورتی كه کلید بر روی اصل الکترومغناطیسی و سوئیچینگ كار می کند.

فیوز: به صورت کلی، فیوز وسیله ای بوده كه برای محافظت از دستگاه های الکتریکی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه در مدارهای الکتریکی استفاده می شود. این ساده ترین و ارزان ترین دستگاهی بوده كه برای قطع جریان الکتریکی در مدار کوتاه یا بررسی اندازه جریان بیشتر از حد، مورد استفاده قرار می گیرد. فرق کنتاکتور با فیوز

در واقع، فیوز وسیله ای بوده كه مدارهای الکتریکی را در برابر جریان غیر مجاز حفاظت می کند. در صورتی كه جریانی بیشتر از جریان نامی از فیوز بگذرد، فیوز می سوزد و به این صورت جریان برق، قطع می شود. به عبارت دیگر، فیوز وسیله ای حفاظتی بوده كه در ابتدای مدار قرار می گیرد تا چنانچه جریانی بیش تر از حد انتظار از مدار عبور كرد، با سوختن فیوز مدار قطع شود و تجهیزات دیگر آسیبی نبیند.

اما فیوز چگونه این كار را انجام می دهد؟ فیوز دارای رشته یا قطعه کوتاه فلزی بوده كه وقتی جریانی بیشتر از جریان نامی از آن عبور کند، ذوب می شود. این رشته فلزی در بدنه مناسبی قرار داده می شود تا در صورت سوختن فیوز، از پخش مذاب فلز جلوگیری كرده و تعویض آن را آسان کند. فرق کنتاکتور با فیوز

 


کنتاکتور زیمنس یکی از اجزای مهمی است که باید فقط از مراکز معتبر خریداری شود تا بتواند از نظر کیفیت، رضایت شما عزیزان را جلب کند. برای خرید کنتاکتور پیشنهاد می کنیم همین حالا با اتوماسیون صنعتی زیمنس 02136610801 تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید، همچنین مشاوره خرید نیز از سوی کارشناسان این امر به شما ارائه می گردد. 


 

از دیگر تفاوت های فیوز و کلید می توان به موارد زیر اشاره كرد:

 • فیوز تنها از مدار در مقابل اضافه بار جریان محافظت می کند، در صورتی كه کلید، هم از اضافه بار جریان و هم از اتصال کوتاه محافظت می کند. فرق کنتاکتور با فیوز
 • فیوزها سریع تر از کلیدها عمل می کنند. زمان كارکرد فیوز 2 میلی ثانیه است در صورتی كه مثلا زمان قطع کلید مینیاتوری، 20 میلی ثانیه می باشد.
 • از فیوزهایی كه یکبار استفاده شده است، نمی توان دوباره بهره مند شد. اما کلید می تواند دوباره مورد استفاده قرار گیرد. از این رو، پس از بروز هرگونه خطا و قطع سیم پیچ، نیازی به تعویض قطع کننده مدار نیست. فرق کنتاکتور با فیوز
 • هزینه کمک گرفتن از فیوز در مقابل کلیدها کمتر می باشد.

اما همانگونه كه ذکر شد کلیدها خود به دو دسته تقسیم می شوند. کلیدهای اتوماتیک و کلیدهای غیر اتوماتیک. ابتدا باید بدانیم کلیدهای اتوماتیک با کلیدهای غیر اتوماتیک چه فرقی دارند. کلیدهای اتوماتیک به کلیدهایی گفته می شود كه دارای رله می باشند و هر کدام برای كاربردهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

مثلا کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های بسیار هوشمندی از نوع رله های الکترونیکی می باشند. اما کلیدهای غیر اتوماتیک کلیدهایی می باشند كه صرفا برای قطع و وصل مورد استفاده قرار گرفته و فاقد رله هستند. به طور مثال کنتاکتور يک تجهیز غیر اتوماتیک بوده كه برای قطع و وصل های گوناگون با كاربردهای مختلف استفاده می شود.

کلید مینیاتوری:

کلید مینیاتوری تجهیز محافظ مدار با قابلیت تنظیم مجدد است که در صورت بروز خطا، مسیر جریان را در یک مدار متوقف می کند. آن ها در هنگام اتصال کوتاه، اضافه بار و به ندرت در هنگام خطاهای زمینی عمل می کنند. یکی از ابزارهای حفاظتی بوده كه می تواند جریان 2 تا 63 آمپر را در مصارف خانگی، صنعتی و تجاری حفاظت کند. این کلید دارای سه مشخصه زیر است:

 1. حفاظت در برابر اضافه جریان
 2. حفاظت در برابر اتصال کوتاه فرق کنتاکتور با فیوز
 3. محدود کنندگی جریان

از کلیدهای مینیاتوری تندكار برای مدارهای غیر موتوری و از کلیدهای مینیاتوری کندكار برای مدارهای موتوری استفاده می شود. یکی از مزایای کلیدهای مینیاتوری این بوده كه فضای کمتری می گیرند و می توان آنها را کنار هم به شکل ردیفی چید. مثلا از این کلیدها می توان در منازل استفاده كرد و قسمت های مختلف ساختمان را از مسیر آنها تغذیه كرد تا چنانچه اشکالی در يک قسمت از ساختمان به وجود آمد، موجب قطع کامل جریان نشود. فرق کنتاکتور با فیوز

 

اصول عملکرد کلید مینیاتوری (MCB)

MCB مخفف عبارت Miniature Circuit Breaker می باشد. این وسیله یک تجهیز الکترومکانیکی است که براساس خواص الکترومغناطیسی و همچنین حرارتی جریان الکتریکی کار می کند. مکانیسم الکترومغناطیسی موجود در داخل MCB به آن کمک می کند تا جریان را در هنگام اتصال کوتاه قطع کند ویک نوار دو فلزی موجود در آن، به آن کمک می کند تا مسیر جریان را در هنگام اضافه بار قطع کند.

قابلیت استفاده مجدد

همه انواع فیوزها به غیر از آن هایی که قابلیت سیم کشی مجدد را دارند، پس از برطرف شدن عیب قابل استفاده نیستند. کلیدهای مینیاتوری یا MCB ها را می توان پس از قطع مجدداً تنظیم و دوباره استفاده کرد. MCB ها همچنین می توانند مانند سوئیچ برای قطع برق در بار کار کنند.

سرعت عمل فرق کنتاکتور با فیوز

فیوزها سریع تر از کلیدهای مینیاتوری عمل می کنند. زمان کارکرد حالت اول در هنگام اتصال کوتاه 2 میلی ثانیه است و زمان قطع کید مینیاتور 20 میلی ثانیه است.

عملکرد محافظتی فیوز و کلید مینیاتوری

هم فیوز و هم MCB می توانند در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت کنند. همچنین فیوزها سریع تر از MCB عمل می کنند. فرق کنتاکتور با فیوز

عنصری که برای قطع استفاده می شود

فیوزها از سیم فلزی تشکیل شده اند که به طور معمول جنس آن ها تشکیل شده از قلع، سرب، نقره، مس، آلومینیوم و غیره می باشند و در صورت خرابی ذوب می شوند. کلیدهای مینیاتوری شامل یک هسته الکترومغناطیسی با آرایش و ساختار پیستون برای محافظت در برابر اتصال کوتاه و یک نوار دو فلزی برای محافظت در برابر اضافه بار هستند. فرق کنتاکتور با فیوز

 

کنتاکتور:

کنتاکتور یکی از پركاربردترین قطعات الکتریکی در صنعت و سیستم های قدرت بوده كه در مدارهای الکتریکی برای قطع و وصل مدار الکتریکی با توان بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله با تحریک بوبین داخل کنتاکتور با کمک ولتاژ AC یا DC، برای قطع و وصل كردن مدارهای قدرت از راه دور بكار گرفته می شود. همینطور این وسیله یکی از اجزای ضروری تابلوهای برق بوده و به آن کلید الکترومغناطیسی هم می گویند. فرق کنتاکتور با فیوز

کنتاکتور دارای سه بخش است:

کنتاکت ها، کویل و محفظه کنتاکتور. کنتاکت یا تیغه مهم ترین جزء کنتاکتور بوده كه در اصل وظیفه انتقال جریان را به عهده دارد. کنتاکت ها شامل انواع کنتاکت قدرت، کنتاکت کمکی و فنرهای کنتاکت می شود. فرق کنتاکتور با فیوز

تیغه های کنتاکتور باید تحمل جریان راه اندازی، جریان دائمی و جریان های اتصال کوتاه لحظه ای پیش آمده را داشته باشد. قدرت تیغه های کنتاکتور در تحمل قوس الکتریکی ناشی از قطع کنتاکت ها را قدرت قطع کنتاکتور می نامند. مشخصات مجاز برای بار در بیشتر موارد بر روی بدنه کنتاکتور یا در کاتالوگ آن نوشته می شود.

کلید اتوماتیک MCCB:

کلید اتوماتیک MCCB مخفف Molded Cast Circuit Breaker، يک نوع از کلید اتوماتیک می باشد. این کلید می تواند مشابه کلید مینیاتوری مدار را در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه محافظت کند. اما این کلید نسبت به کلید مینیاتوری برای جریان های بالاتری مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت بیشتر كاربرد صنعتی دارد. فرق کنتاکتور با فیوز

کلید اتوماتیک، وسیله مکانیکی قطع و وصل خودكار جریان می باشد. این کلیدها برای دو نوع حفاظت استفاده می شوند. پس از اینکه خطای اضافه بار به وسیله يک رله حرارتی و خطای اتصال کوتاه توسط يک رله الکترومغناطیسی تشخیص داده شد، فرمان قطع کلید صادر می شود. هر يک از این حفاظت ها قسمتی از منحنی قطع کلید را به خود اختصاص داده اند. کلیدهای اتوماتیک مانند کلیدهای مینیاتوری عمل می کنند با این تفاوت كه توان بیشتری را قادر هستند تحمل کنند و قابل تنظیم می باشند.

کنتاکتور زیمنس کنتاکتور چیست؟

اما تفاوت کنتاکتورها با کلیدها درچیست؟

 • از آنجایی كه کنتاکتورها در زمان قطع و وصل کنتاکت ها بر روی هم سائیدگی مکانیکی ندارند، لذا عمر مکانیکی آنها نسبت به کلیدها بیشتر می باشد.
  • حفاظت دستگاه ها توسط کنتاکتور مناسب تر و مطمئن تر می باشد. فرق کنتاکتور با فیوز
  • امکان ایجاد مدار فرمان اتوماتیک توسط کنتاکتورها وجود دارد.
  • کنترل و فرمان از راه دور ماشین به وسیله کنتاکتور، اقتصادی تر و ایمن تر می باشد.
  • با طراحی مدار مناسب می توان سرعت قطع و وصل مدار را توسط کنتاکتور بالا برد. فرق کنتاکتور با فیوز

به منظور انتخاب کنتاکتور مناسب برای مصرف کننده های مورد نظر باید به مشخصات توان، ولتاژ، جریان و ضریب قدرت باری كه کنتاکتور مجاز است به آن وصل شود، توجه داشت. به عبارت دیگر هر کنتاکتور برای اتصال به بارهای خاصی طراحی می شود و نمی توان آن را برای تغذیه همه انواع بارها بكار برد.

فرق کنتاکتور با فیوز

برسی شباهت ها و تفاوت های رله با کنتاکتور

رله و کنتاکتور عملکرد مشابهی دارند، اما تفاوت عمده بین رله و کنتاکتور این است که کنتاکتور می تواند مقدار زیادی جریان را تحمل کند، اما رله تنها می تواند مقدار کمی از جریان به اندازه 0.1 آمپر تا 20 آمپر را از خود عبور دهد. فرق کنتاکتور با فیوز

رله چیست؟

رله (Relay) قطعه الکترومکانیکی می باشد که مانند کنتاکتور با تحریک پایه های بوبین (سیم پیچ تحریک)چند تیغه باز را بسته و چند تیغه بسته را باز می کند.در کل رله نوعی کلید می باشد که می توان آن کلید را با استفاده از ولتاژ و عبور جریان از سیم پیچ کنترل کرد.اصول طراحی و عملکرد رله مشابه کنتاکتور است، ولی به گونه ای طراحی شده اند که مقدار کمی جریان را حمل می کنند. به این دلیل بسیار کوچک هستند.

 کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور یک کلید الکترومغناطیسی است که می تواند با منبع برق خارجی کار کند. به عبارت دیگر کنتاکتور وسیله ای است که در آن با استفاده از خاصیت الکترومغناطیس تعدادي کنتاکت به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا می شوند. از این خاصیت جهت قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار استفاده می شود.

هر کنتاکتور معمولاً داراي سه کنتاکت اصلی براي مدارمی باشد. ظرفیت حمل جریان نوک تیغه های کنتاکتور بسیار بالاست و می تواند مقدار زیادی از جریان خطا را قطع کند (حدود چند کیلو آمپر). به همین دلیل محفظه جرقه ای دارند که در حالت باز کردن، جرقه الکتریکی را اطفا می کند. فرق کنتاکتور با فیوز

شباهت های بین رله و کنتاکتور

کنتاکتور ها و رله ها عمل قطع و وصل مدار را انجام می دهند. هر دو سیم پیچ الکترومغناطیس دارند؛ ولتاژ سیم پیچ باید متناسب با منبع موجود انتخاب گردد. بعضی کنتاکتور ها تیغه های کمکی دارند که می تواند NO یا NC باشد. این تیغه های کمکی همراه با تیغه های اصلی فعال می شوند. تعویض حالت با قطع و یا وصل شدن ولتاژ بوبین اتفاق می افتد.

در صورتی كه به دنبال تامین یکی از تجهیزات مذکور با مناسب ترین کیفیت می باشید، شرکت اتوماسیون صنعتی زیمنس آماده همكاری در زمینه تامین انواع کلید، فیوز و کنتاکتور از معتبرترین برندهای بازار است.

Siemens کنتاکتور, اتوماسیون صنعتی زیمنس, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, تفاوت کنتاکتور با رله, تفاوت کنتاکتور با فیوز, فرق کنتاکتور با رله, فرق کنتاکتور با فیوز, قیمت کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور Siemens, کنتاکتور برند زیمنس, کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور مارک زیمنس, نمایندگی زیمنس

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up