موتور پولزیون

موتور پولزیون گونه ای از موتورهای الکتریکی تک فاز با جریان متناوب است که به نام موتور دفع کننده نیز شناخته می شود. این گونه موتور امروزه به علت روی کار آمدن موتورهای پیشرفته تر دیگر تولید نمی شود و کاربردی ندارد. در این مقاله ما شما را با موتورهای تک فاز با جریان متناوب که موتور پولزیون نیز در این دسته قرار می گیرد آشنا می کنیم .

موتور پولزیون

موتور الکتریکی تک فاز چیست

موتور AC گروهی از موتورهای الکتریکی مختلف را مشخص می کند که با جریان متناوب تک فاز ، یعنی تنها با یک هادی خارجی (فاز) از جریان متناوب سه فاز کار می کنند. اصول فنی مختلفی وجود دارد که بر اساس آنها می توان موتورهای AC را ساخت. وجه مشترک همه روش ها این است که با توجه به این واقعیت که تنها یک فاز وجود دارد، میدان چرخشی مستقیم وجود ندارد و بنابراین برای به دست آوردن حرکت چرخشی اقدامات طراحی اضافی مورد نیاز است. در زیر انواع موتورهای تک فاز را به طور مختصر برای شما بیان می کنیم.

موتور یونیور سال تک‌فاز

موتور سری تک فاز که به عنوان موتور جهانی برای توان کم نیز شناخته می شود ، شکل ساده ای از موتور AC است. اصل آن از موتور DC مشتق شده است ، مانند  یکی از ماشین های رفت و آمد است. حرکت چرخشی توسط یک کموتاتور (اینورتر جریان) به دست می آید. این موتور برای تمامی دستگاه ها و ابزارهای مورد استفاده روزانه مناسب است، زیرا به دلیل سرعت بالا تنها به فضای کمی نیاز دارد و گشتاور راه اندازی بالایی ایجاد می کند. سرعت و قدرت آن از طریق کنترل فاز قابل تنظیم است. موتورهای جهانی برای مصارف خانگی با خروجی حداکثر 3  کیلو وات تولید می شوند.

موتور قطاری تک فاز

موتور قطاری که قبلاً در قطارهای الکتریکی استفاده می شد نیز یک موتور سری تک فاز است. این موتورها که معمولاً با قدرت بیش از 3 کیلو وات ساخته می شوند، اکنون تا حد زیادی با موتورهای ناهمزمان با مبدل های فرکانس به عنوان درایو برای قطارها جایگزین شده اند .

موتور ناهمزمان تک‌فاز

یک نسخه ساده از موتور AC موتور ناهمزمان تک فاز است که از لحاظ تاریخی به دلیل رفتار عملکردی آن به عنوان موتور استارت نیز شناخته می شود . ویژگی خاص این موتور این است که در حالت سکون هیچ گشتاوری ندارد و به همین دلیل خود به خود راه اندازی نمی شود. به عنوان مثال، با دست یا سایر وسایل کمکی خارجی به صورت چرخشی تنظیم می شود. بالاتر از سرعت معینسپس موتور در جهت شروع تا سرعت نامی شتاب می گیرد. از آنجایی که ساخت آن ارزان بود، در اواسط قرن بیستم به عنوان یک واحد محرک، به عنوان مثال در تجهیزات کشاورزی استفاده شد. از آنجایی که فقط از سیم پیچ تک فاز در استاتور استفاده می شود، موتور ناهمزمان تک فاز از مواد کمتری استفاده می کند و نسبت به موتور سه فاز آسنکرون ارزان تر است، اما راندمان ضعیف و گشتاور ناهمواری دارد. برای تغییر جهت چرخش، موتور باید متوقف شود و در جهت دیگر راه اندازی شود.

موتور آسنکرون تک ‌فاز

مشابه دستگاه سه فاز ناهمزمان ، موتور ناهمزمان تک فاز مجهز به روتور قفس سنجابی است. تنها فاز در استاتور میدان چرخشی ایجاد نمی کند . میدان متناوب تک محوری که توسط ولتاژ متناوب ایجاد می شود، می تواند به دو میدان دایره ای معادل اما متضاد تقسیم شود که توسط جریان متناوب دو فازی در چارچوب اجزای متقارن تشکیل شده است .، پیاده کردن. در این مدل معادل، موتور ناهمزمان تک فاز توسط دو موتور دو فاز ضد فاز که به صورت سری روی یک شفت مشترک به هم متصل شده اند، مدل سازی می شود. در حالت سکون، دو گشتاور دو موتور فرعی یکدیگر را خنثی می کنند – پس از راه اندازی در یک جهت، حرکت چرخشی اتفاق می افتد زیرا یک موتور فرعی به دلیل سرعت، گشتاور بیشتری نسبت به موتور فرعی ضد چرخش ایجاد می کند.

موتور تک فاز پولزیون

نوع دیگر و منسوخ شده موتورهای تک فاز موتور پولزیون است. روتور در موتور پولزیون سبک پیچی شده است و از این به موتورهای تک فاز یونیور سال بسیار شبیه است. امروزه موتورهای تک فاز RS-IR به جای موتور های پولزیون استفاده  می شوند. موتورهای پولزیون مجهز به یک پرس سوییچ گریز از مرکز می باشند ، پی از انصار موتور به سرعت مد نظر همه سنسورها را به یکدیگر متصل کرده و روتور به شکل یک روتور قفسی می شود. در واقع این موتور همانند یک موتور تک فازبا جریان متناوب قفسی فعالین می کند .

اتوماسیون صنعتی زیمنس, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, نمایندگی زیمنس

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up