نحوه تست کنتاکتور

نحوه تست کنتاکتور

در این مطلب قصد داریم به نحوه تست کنتاکتور بپردازیم، یکی از موضوعاتی که همواره مورد توجه کارشناسان سیستم های برق صنعتی بوده است؛ مسائل مربوط به استفاده از کنتاکتور ها است. این مسائل شامل نحوه استفاده صحیح از این قطعه، اطمینان از داشتن عملکرد مکانیکی و الکتریکی بالا، سالم بودن کنتاکتور مطابق با رنج جریان عنوان شده توسط شرکت تولید کننده، آگاهی از علائم خراب شدن آن و در نهایت تعمیر کنتاکتورهای خراب می باشد.

باتوجه به کاربرد زیاد این قطعه و قیمت نسبتاً بالای آن در رنج های جریانی بالا، بسیاری از مهندسان و مدیران فنی کارخانجات نگاه ویژه ای بر عیب یابی و تعمیر کنتاکتور های خود دارند. علائم خراب شدن می توانند در زمان تست یا در زمان کار خود را نشان دهند؛ بر همین اساس در ابتدای مقاله، اشاره به تست هایی می کنیم که نشان از خراب شدن یا عملکرد غیر صحیح کنتاکتور دارند و در ادامه به تفسیر عوامل خراب شدن کنتاکتور ها می پردازیم.

نحوه تست کنتاکتور

پیشنهاد می کنیم برای خرید کنتاکتور فقط به مراکز مطمئن مراجعه کنید. چرا که در این صورت ریسک حرید کنتاکتور تقلبی، دست دوم و یا آسیب دیده کاهش پیدا می کند. اما با خرید کنتاکتور از مراکزی مثل نمایندگی زیمنس پارس اتوماسیون توانا می توانید بهترین خرید را داشته باشید.

 

تجهیزات مورد نیاز تست سالم بودن کنتاکتور

لازم است پیش از نصب کنتاکتور در مدار و یا در صورت ایجاد عیب در کارکرد آن، با انجام تست هایی از سالم بودن قطعه خود، مطمئن باشیم. انجام تست ها و اطمینان یافتن از سالم بودن قطعات؛ زمینه ایجاد حوادث مالی و جانی احتمالی را کاهش می دهد و همینطور از ایجاد خطرات فنی بیشتر در آینده جلوگیری می کند. انجام تست های سالم بودن کنتاکتور ما را در عیب یابی کنتاکتور کمک خواهد کرد. این تست ها پیچیده نبوده و برای انجام آنها؛ نیازمند ابزارهای زیر هستیم:

 • منبع تعذیه ترجیحاً قابل تنظیم ( فانکشن ژنراتور) نحوه تست کنتاکتور
 • مولتی متر
 • تعدادی سیم نحوه تست کنتاکتور
 • بار مناسب

بخوانید: زمان تعویض باتری پی ال سی

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

نحوه تست کنتاکتور

تست کنتاکتور یکی از ابزارهای مهم و ضروری برای اطمینان از عملکرد صحیح و ایمنی تجهیزات برقی و الکترونیکی است. این ابزار به کارشناسان الکتریکی و الکترونیکی کمک می کند تا بتوانند عیب یابی و تست تجهیزات را به صورت دقیق و کارآمد انجام دهند.

نحوه استفاده از تست کنتاکتور به شرح زیر است: نحوه تست کنتاکتور

 1. بررسی باتری: ابتدا باید از وضعیت باتری تست کنتاکتور اطمینان حاصل کرد و اطمینان حاصل کرد که باتری دارای شارژ کافی است. در صورت نیاز، باتری را تعویض کنید.
 2. تنظیمات: قبل از شروع هر تست، باید تنظیمات مناسب برای نوع تست مورد نظر انجام شود. برای مثال، اگر می خواهید تست مولتی متر را انجام دهید، باید تنظیمات را روی حالت مولتی متر قرار دهید.
 3. تست اتصال: با استفاده از تست کنتاکتور، می توانید اتصالات بین کابل ها و اجزای مختلف تجهیزات را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه اتصال قطع نشده ای وجود ندارد.
 4. تست ولتاژ: این ابزار به شما امکان می دهد تا ولتاژ های مختلف را در مدارهای الکتریکی و الکترونیکی تست کنید و از صحت ولتاژ های مورد نظر اطمینان حاصل کنید.
 5. تست جریان: با استفاده از تست کنتاکتور، می توانید جریان الکتریکی در مدارهای مختلف را تست کنید و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. نحوه تست کنتاکتور

با رعایت مراحل فوق و استفاده صحیح از تست کنتاکتور، می توانید عیب یابی و تست تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را به صورت دقیق و کارآمد انجام دهید و از ایمنی و عملکرد صحیح آنها مطمئن شوید.

تست پلاتین های کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور

برای انجام این تست؛ نیاز به مولتی متر داریم. به این منظور، مولتی متر را در وضعیت اتصال کوتاه، بوق یا دیود قرار دهید. در حالت عادی (خاموش) اگر هر دو پایه ورودی ترمینال قدرت و خروجی ترمینال قدرت یا ورودی با ورودی یا خروجی با خروجی را با کمک مولتی متر به یکدیگر متصل کنید؛ نباید صدای بوقی از مولتی متر شنیده شود و یا نمایشگر مولتی متر باید مقدار بی نهایت را نشان دهد.

تست بوبین کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور

برای انجام این تست، مطابق با ولتاژ نامی کنتاکتور، به بوبین آن برق می دهیم. حال متناسب با نوع کنتاکتور، این ولتاژ می تواند از نوع جریان مستقیم یا جریان متناوب باشد. به محض برق دار شدن بوبین، شار مغناطیسی در هسته آهنی باید برقرار شود و پلاتین ها متصل شوند. در این صورت باید صدای کلیکی شنیده شود و اگر کنتاکتور شما دارای نشانگر مکانیکی باشد؛ با تحریک بوبین باید جابجا شود.

در وضعیت اتصال برق به بوبین کنتاکتور دو حالت وجود دارد:

 1. هر ورودی ترمینال قدرت باید به خروجی ترمینال قدرت روبروی خود متصل باشد. یعنی اگر شما با کمک پرآب مولتی متر پایه L1 را به T1 و الی آخر متصل نمایید؛ باید صدای بوق شنیده شده و نمایشگر مولتی متر عدد صفر یا کمتر از 10 تا 50 را به معنی اتصال کوتاه نمایش دهد. نحوه تست کنتاکتور
 2. همینطور هیچ دو ترمینال ورودی و هیچ دو ترمینال خروجی هم نباید با یکدیگر ارتباط داشته باشند. یعنی به طور مثال، نباید بین ترمینال های L1 و L2 یا T1 و T3 و از این قبیل ارتباطی وجود داشته باشد ( نباید مولتی متر بوق بزند). این مورد در خصوص حالت ضربدری پایه های ورودی و خروجی هم صدق می کند (مثلاً پایه L1 و T2 نباید به یکدیگر ارتباط بدهند).

تست تیغه های فرمان

تست تیغه های فرمان در کنتاکتور ها مهم است چون در بسیاری از مدارها از تیغه های فرمان استفاده شده و وجود تیغه های معیوب سبب عدم کارکرد صحیح مدار قدرت و فرمان می شود. برای انجام تست تیغه های مدار فرمان با کمک مولتی متر به صورت زیر عمل می کنیم: نحوه تست کنتاکتور

 1. در حالتی که بوبین کنتاکتور به برق متصل نباشد؛ دو سر پراب مولتی متر را به پایه های NO1 و NO2 متصل می کنیم. در این صورت نمایشگر مولتی متر باید وضعیت بی نهایت ( بدون بوق) را نمایش دهد. همینطور در ادامه پایه های NC1 و NC2 را به هم متصل می کنیم که در این صورت مولتی متر بوق می زند. نحوه تست کنتاکتور
 2. در حالتی که بوبین کنتاکتور را به برق متصل می کنیم و وضعیت پلاتین ها تغییر می کند؛ وضعیت تیغه های فرمان هم باید تغییر کند. در این حالت تیغه های NO باید به تیغه های NC تبدیل شوند. در نتیجه با اتصال پراب به پایه های NO1 و NO2 باید صدای بوق شنیده شود. همین مسئله در خصوص پایه های NC صدق می کند که باید به حالت NO بروند. در این حالت با اتصال پراب مولتی متر به پایه های NC1 و NC2 نباید بوقی شنیده شود.

کنتاکتور آسانسور

علائم خراب شدن کنتاکتور

با توجه به ساختار کنتاکتورها و انواع آنها که در مقاله ” انواع کنتاکتور” به بررسی آنها پرداختیم؛ به طور کلی در خصوص کنتاکتور های مدار قدرت سه فاز این امکان وجود دارد که در سه بخش علائم خراب شدن وجود داشته باشد:

 1. در بخش پلاتین های فرمان کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور
 2. در بخش پلاتین و ترمینال های قدرت کنتاکتور
 3. در بخش هسته و سیم پیچ کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور

آگاهی از علائم خراب شدن به ما این امکان را می دهد تا در زمان ایجاد خراب شدن در قطعه با آگاهی از عوامل درونی یا بیرونی به سراغ عیب یابی کنتاکتور برویم. محل نصب کنتاکتور در مدار قدرت تابلو برق ها است و با یافتن علت خراب شدن کنتاکتور، تعمیر آن آسان می شود. به طور کلی 5 عامل خراب شدن را برای کنتاکتور ها می توان در نظر گرفت:

امکان اتصال کوتاه شدن کنتاکتور

این مورد در خصوص کنتاکتور ها به وفور دیده می شود، در این حالت کنتاکتور در حالت خاموش هم جریان برق را از ترمینال قدرت خود عبور می دهد. علت ایجاد این خطا یکی از عوامل زیر است:

 • آسیب دیدگی از ناحیه جرقه گیر که سبب اتصال کوتاه در ترمینال های خروجی می شود.
 • عملکرد نادرست کنتاکتور در حالت اتصال و انفصال جریان برق نحوه تست کنتاکتور
 • کارکردن کنتاکتور در محیط آلوده اعم از گردو غبار، رطوبت بالا، بخار غلیظ و گازهای شیمیایی خورنده

راه حل: ابتدا از مناسب بودن محیط کار قطعه مطمئن شوید. سپس برای عیب یابی کنتاکتور، به سراغ بازدید جرقه گیر و تنظیم آن رفته و در نهایت مدار مکانیکی کنتاکتور را چک کنید.

جوش خوردگی ناشی از شوک الکتریکی

شوک الکتریکی می تواند سبب چسبیدن پلاتین های کنتاکتور به یکدیگر شود. عوامل زیر سبب ایجاد این خطا می باشند:

 • اتصال ضعیف سیم های کنتاکتور که سبب اتصالی و قطع مکرر لحظه ای جریان برق می شود. نحوه تست کنتاکتور
 • اتصال کوتاهی در بار متصل به کنتاکتور به وجود آمده که سبب جریان کشی شدید و در نتیجه آسیب به کنتاکتور شده می باشد.
 • احتمال ناچیز قرار گرفتن جسم خارجی مانند پلیسه یا گرد فلز بر روی کنتاکت های کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور
 • بار اضافی و خارج از حد جریان تعیین شده بر روی پلاک کنتاکتور از آن کشیده شده می باشد.

راه حل: پس از قطع برق و جدا سازی کنتاکتور، از عدم وجود اتصال کوتاه در بار متصل به کنتاکتور اطمینان حاصل نمایید. سپس با مولتی متر میزان جریان کشی بار را اندازه گیری نمایید. این جریان کشی نباید خارج از میزان جریان نامی کنتاکتور شما باشد. اگر کنتاکت ها یا پلاتین ها آسیب دیده اند؛ آنها را حتما تعویض نمایید. نحوه تست کنتاکتور

در غیر این صورت سطح آنها را با سوهان صیقل داده، فنر و دیگر اتصال را تمیز و تنظیم نمایید. البته این امکان وجود دارد که کنتاکتور مورد استفاده شما از کیفیت مناسب برخوردار نبوده و نیاز به تعویض کنتاکتور داشته باشید. در این صورت می توانید از صفحه محصولات کنتاکتور اقدام به انتخاب، بررسی و خرید کنتاکتور مناسب خود نمایید. نحوه تست کنتاکتور

صدا دادن کنتاکتور

داغ شدن بیش از حد کنتاکتور

اگر کنتاکتور شما به علت فشار کار بالا و یا قطع و وصل های مکرر با دفعات بسیار زیاد داغ می کند؛ پیشنهاد ما تعویض کنتاکتور با یکی از انواع رله هاست. برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله ” تفاوت کنتاکتور و رله ” نگاهی بیاندازید. در غیر این صورت؛ این داغی ناشی از داغ شدن بیش از حد سیم پیچ است که به یکی از دلایل زیر رخ می دهد : نحوه تست کنتاکتور

 • بالا بودن دمای محیط
 • وجود عیب مکانیکی در هسته آهنی کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور
 • استفاده از ولتاژ غیر مجاز

راه حل: برای اطمینان و عیب یابی کنتاکتور، ابتدا میزان ولتاژ ورودی به بوبین کنتاکتور را با کمک ولت متر چک کنید و آن را با ولتاژ نامی کنتاکتور تطبیق دهید. در ادامه قطعات داخلی کنتاکتور را تمیز و روانکاری کنید و در نهایت اگر دمای داخل تابلو یا محیط کار شما بالاست؛ نسبت به کاهش دمای محیط اقدام نمایید. نحوه تست کنتاکتور

رها شدن کند یا رها نشدن هسته مرکزی کنتاکتور

مشابه مورد سوم دلایل زیر را می توان برای آن عنوان کرد:

 • جوش خوردگی کنتاکت کنتاکتور
 • وجود گرد و غبار آغشته به چربی بر روی سطح انتهایی هسته
 • وجود زنگ زدگی یا خوردگی در هسته آهنی نحوه تست کنتاکتور
 • فنر موجود در داخل کنتاکتور خاصیت خود را از دست داده می باشد.

راه حل: به منظور عیب یابی کنتاکتور، برق را قطع و کنتاکتور را از مدار جدا کنید. کنتاکتور را باز کرده و قطعات داخلی را به طور کامل تمیز و در نهایت روانکاری کنید. در صورت خوردگی یا زنگ زدگی، قطعه معیوب را تعویض کنید و در نهایت از صحت عملکرد فنر و خاصیت ارتجاعی آن مطمئن شوید و قطعات را سرهم و مجددا تست بگیرید.

عدم بازگشت یا بالاپریدن هسته آهنی کنتاکتور

عوامل زیر سبب خطا در عملکرد هسته می باشند:

 • از دست رفتن انعطاف پذیری فنریا آهنربای کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور
 • کم بودن ولتاژ تغذیه یا خارج از محدوده تغذیه
 • سوختگی یا نیم سوز بودن سیم پیچ کنتاکتور
 • وارد شدن فشار بیش از حد به فنر کنتاکتور نحوه تست کنتاکتور
 • عدم وجود جریان برق یا وجود مشکل در حلقه کنترل تابلو برق

راه حل: ابتدا دامنه ولتاژ منبع تغذیه را چک کنید سپس مدار کنترل تابلو برق را بررسی کنید و در نهایت قطعه را باز کرده، به منظور عیب یابی کنتاکتور، قطعات معیوب یا سوخته را تعویض کنید. در مرحله آخر عمده مشکل شما در ناحیه فنر یا سیم پیچ کنتاکتور است. از روانکاری نسبی قسمت های محرک غافل نشوید.

برای خرید کنتاکتور، از طریق نمایندگی زیمنس پارس اتوماسیون توانا اقدام کنید!

آیا به دنبال کنتاکتور با کیفیت و قابل اعتماد هستید؟ با انتخاب نمایندگی زیمنس پارس اتوماسیون توانا، به بهترین و مطمئن ترین راه برای خرید کنتاکتور دست پیدا کنید. با ما همراه شوید و از تجربه ی بی نظیر خرید از یکی از برترین برندهای صنعتی دنیا لذت ببرید. با دسترسی به محصولات با کیفیت و خدمات ویژه، از انتخاب صحیح خود مطمئن باشید. از فرصت ها و تخفیفات ویژه ما بهره مند شوید و از بهترین محصولات با بهترین قیمت ها بهره بیاورید. از اینده روشن صنعتی خود اطمینان پیدا کنید و با زیمنس پارس اتوماسیون توانا همراه شوید.    نحوه تست کنتاکتور

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up