اتوماسیون ابری

اتوماسیون ابری

اتوماسیون ابری چیست؟ با نمایندگی زیمنس همراه باشید تا در این باره بیشتر باهم صحبت کنیم. در اصطلاحات فناوری، ابر به فضایی اطلاق می شود که قابلیت ذخیره سازی داده و اطلاعات و پردازش فرایندهای مختلف را برای کاربران خود فراهم می کند. در گذشته همین کار، توسط سخت افزارهای دست و پاگیر و گران قیمت انجام می شد که با دخالت نیروی انسانی، فرایند تجزیه و تحلیل داده ها را انجام می داد!

اما هم اکنون با استفاده از Cloud یا ابر می توان حجم زیادی از داده ها را به صورت اتوماتیک در فضایی ابری ذخیره و ارزیابی کرد. اگر اتوماسیون اداری در فضای Cloud انجام شود به آن اتوماسیون ابری یا Cloud Automation گقته می شود. پس می توان گفت اتوماسیون ابری برای اتوماتیک کردن فرایندها در زیر ساخت های ابری مورد استفاده قرار می گیرد.

اتوماسیون ابری چیست؟

Cloud Automation یا اتوماسیون ابری به مجموعه ای از فرآیندها و ابزارهایی اشاره دارد که برای خودکارسازی و مدیریت سرویس ها و منابع موجود در محیط ابر مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از خدمات اتوماسیون اداری، سازمان ها و شرکت ها، فرآیندهای مختلف را به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت دستی انجام داده و منابع را به صورت پویا بهینه و تخصیص می دهند. می توان گفت هدف نهایی استفاده از Cloud Automation، بهبود کارایی، کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به فرآیندهای کسب و کار می باشد.

ارکستراسیون؛ تکمیل خدمات اتوماسیون ابری

در کنار اتوماسیون ابری، مفهومی به نام ارکستراسیون یا نظم دهی هم برای تکمیل اتوماسیون ابری مورد استفاده قرار می گیرد. ارکستراسیون ابری (Cloud Orchestration) به معنای مدیریت و هماهنگ سازی فرآیندها و منابع مختلف در یک محیط ابری می باشد.

در اصطلاحات فناوری اطلاعات، ابرارکسترا مفهوم به کارگیری خودکار و هوشمندانه منابع محاسباتی، شبکه و ذخیره سازی در یک سرویس ابری را در برمی گیرد. با استفاده از این سرویس، مدیران سامانه قادر هستند فرآیندهای پیچیده را به صورت خودکار و همزمان بین منابع مختلف در چندین سرویس ابری مدیریت کنند.

در واقع ارکستراسیون ابری، خدمات مدیریت و کنترل منابع ابری را ارائه می دهد. با استفاده از این تکنولوژی، می توانید فرآیندهای مختلف را در یک محیط ابری ترکیب و آن ها را به صورت خودکار اجرا کنید. بدین ترتیب، همه عملکردهای سرویس های مختلف در یک جایگاه مشترک در دسترس شماست و می توانید به صورت خودکار آن ها را به هم مرتبط کنید.

بطور خلاصه چارچوب های ارکستراسیون، برای مدیریت منابع بر اساس نظم و ترتیب مشخص به شکل زیر ارائه شده:

 • جمع آوری منابع در یک پلتفرم مشترک
 • تخصیص منابع به صوت خودکار
 • پوشش دهی سرویس های مختلف با منابع موجود
 • تقسیم منابع به صورت الگوریتمی
 • زمانبندی انجام تسک ها در اتوماسیون

هوش مصنوعی در PLC زیمنس

مزایای اتوماسیون ابری

استفاده از سرویس های ابری به شرکت ها کمک می کند تا هزینه های سخت افزار، نرم افزار و تعمیر و نگهداری را به حداقل ممکن برسانند. با این روش، شرکت ها و نهادهای مختلف نیازی به سرمایه گذاری بالقوه در زیرساخت فن آوری ندارند و تنها هزینه با پرداخت هزینه قادر هستند از مزایای اتوماسیون ابری بهره مند شوند.

از دیگر مزایای اتوماسیون ابری می توان به قابلیت مقیاس پذیری آن اشاره کرد؛ شرکت ها قادر هستند با استفاده از این فناوری، منابع را به سرعت و با توجه به نیاز خود ارزیابی کنند. قابلیت مقیاس منابع باعث کنترل و مدیریت استفاده از امکانات و پتانسیل موجود در هر شرکت می شود.

 • مدیریت متمرکز داده ها
 • کنترل اطلاعات
 • مدیریت سطح دسترسی کاربران
 • انعطاف پذیری
 • کاهش خطا در فرایندهای مختلف
 • صرفه جویی در هزینه ها

 

معایب اتوماسیون ابری

همانطور که عنوان شد مزایای اتوماسیون ابری بسیار زیاد است، اما بهرحال امکان دارد همانند بسیاری از خدمات اینترنتی معایبی هم داشته باشد. مثلا استفاده از سامانه های ابری نسبت به سامانه های محلی وابستگی بیشتری به اینترنت دارد. در نتیجه اگر شبکه ضعیف باشدیا قطع شود، احتمالا دسترسی به سرویس ها و داده ها با مشکلاتی مواجه می شود.

حفظ حریم خصوصی در اتوماسیون ابری یکی دیگر از دغدغه کاربران می باشد. با استفاده از سامانه های ابری، داده های حساس شرکت ها و سازمان های مختلف در چندین سرویس و سرور ذخیره می شود. در صورت نقض حفظ حریم خصوصی، امکان دارد هکرها به داده ها مهم دسترسی غیرمجازی پیدا کنند.

یکی دیگر از معایب اتوماسیون ابری هزینه های بالای نصب و راه اندازی این سامانه و آموزش کارکنان برای فعالین در این شبکه ابری است.

بعضی دیگر از معایب اتوماسیون ابری عبارت هستند از:

 • زیاد بودن هزینه های اولیه سرمایه گذاری
 • احتمال اعتماد افراطی به فرایندهای خودکار
 • عدم مهارت لازم کاربران برای مدیریت اتوماسیون اداری
 • خودکارسازی فرآیندهای غلط
 • احتمال کاهش تعامل تیم یا سازمان با مشتری

 

ارتباط رایانش ابری با اتوماسیون ابری به این معناست که با استفاده از رایانش ابری، سیستم های اتوماسیون اداری همانند CRM، ERP و HRM در محیطی امن و قابل دسترسی از هر جای دنیا قابل استفاده می باشند. با داشتن سیستم های اتوماسیون ابری، مدیران و کارکنان قادر هستند به آسانی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و از طریق سامانه های ارتباطی مختلف با هم کار کنند.

علاوه بر این، با استفاده از رایانش ابری، نگهداری و پشتیبانی از سیستم های اتوماسیون اداری هم به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت دستی انجام می شود.

 

 

رایج ترین کاربرد اتوماسیون ابری

بعضی از کاربردهای Cloud Automation شامل پروژه ساخت و مستقر کردن سرویس ها، پشتیبان گیری و بازگرداندن داده ها، تغذیه منابع به صورت خودکار، رصد و نظارت بر عملکرد سرویس ها و … می باشد. در ادامه مطلب به رایج ترین کاربرد اتوماسیون ابری برای خودکارسازی 3 فرایند متداول می پردازیم:

 1. 1

  . توزیع بار

فرایند توزیع بار (Load Balancing) در اتوماسیون ابری به منظور تسهیل و بهینه سازی توزیع بار بین سرورها و منابع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از الگوریتم های مختلف، ترافیک و درخواست های کاربران به صورت هوشمند بین سرورها تقسیم می شود.

این فرایند باعث افزایش عملکرد، کاهش زمان پاسخگویی، جایگزینی سرورهای جدید با سرور از رده خارج شده، مسیریابی ترافیک وب برای سرورهاآ افزایش Uptime و جلوگیری از تحمیل بار اضافی روی چندین سرور می شود.

 1. 2

  . توسعه و تست

اتوماسیون ابری نقش مهمی در فرآیندهای توسعه و تست نرم افزار دارد. با استفاده از خدمات ابری، عملکرد محصولات نرم افزاری برای پلتفرم های مختلف، مرورگرها، سیستم عامل ها و… به صورت خودکار تست می شود.

در واقع با استفاده از خدمات آزمایشگاه مجازی (Virtual Lab) در ابر، می توان فرآیندهای تست نرم افزار را بدون دخالت نیروی انسانی پروژه کرد و هزینه و زمان لازم برای راه اندازی چنین آزمایشگاه فعال را کاهش داد.

 1. IaC

خودکارسازی فرایند IaC یا Infrastructure as Code توسط اتوماسیون ابری بسیار متداول می باشد. برای استفاده از خدمات این فرایند لازم بوده که نخست لگوی فرایند مورد نظر را تعریف کنیم و سپس وظیفه نظارت ومدیریت آن را بر عهده IaC بگذاریم. از وظایف این فرایند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت ماشین های مجازی
 • حجم مخازن ابری، شبکه ها، لود بلنسرها
 • انجام دهندگان فرایند Load Balancing و سرویس های دیگر

 

Cloud Automation یا اتوماسیون ابری به استفاده از فناوری های خودکارسازی برای مدیریت و کنترل عملکرد سرویس ها و منابع موجود در محیط ابری مربوط می شود. با استفاده از مزایای اتوماسیون ابری، مدیران و توسعه دهندگان قادر خواهند بود تا فرآیندهای تکرارشونده را به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت دستی اجرا کنند. همانطور که عنوان شد اتوماسیون ابری شامل استفاده از روش های خودکارسازی برای پروسه های مختلف در چرخه عملکرد سرویس های ابری می باشد.

با استفاده ازCloud Automation، سازمان ها قادر خواهند بود تا به طور مؤثر همه منابع خود را در چشم انداز قابل پذیرش توزیع کنند، زمان و هزینه را کاهش دهند و عملکردهای خود را بهبود بخشند.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up