اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی چیست؟ اتوماسیون صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟ بسیاری از شرکت ها به منظور افزایش بهره وری و کارآمدی در کارخانه های خود به دنبال استفاده از تجهیزات اتوماسیون می باشند. در صورتی که شما هم به دنبال اتوماسیون هستید، ابتدا باید بدانید کدام تکنولوژی برای سازمان شما کارآمدتر می باشد.

در ادامه، ابتدا اتوماسیون و اتوماسیون صنعتی را تعریف می کنیم و سپس انواع مختلف اتوماسیون صنعتی را معرفی کرده و به نقاط قوت و ضعف هرکدام از آن ها می پردازیم. برای درک بیشتر، کاربردهای هر کدام از انواع اتوماسیون صنعتی را هم آورده ایم تا پس از خواندن این مقاله، بتوانید تصمیم درستی در به کارگیری اتوماسیون اتخاذ کنید.

تاریخچه اتوماسیون صنعتی چیست؟

اصطلاح «اتوماسیون» به دی.اس.هاردر (D.S. Harder)، مهندس شرکت فوردموتورز در سال 1946 نسبت داده می شود. هاردر، اتوماسیون را در صنعت خودرو به کار گرفت و از آن درجهت مکاهمه کردن خطوط تولید برای کنترل و بهبود نرخ تولید استفاده کرد. ویلیام گری والتر (William Grey Walter)، نوروفیزیولوژیست و دانشمند رباتیک انگلیسی، در سال 1948، اولین ربات هوشمند در اتوماسیون را توسعه داد.

الیور ایوانز (Oliver Evans)، مهندس و مبتکر آمریکایی، در سال 1785، یک دستگاه آسیاب آرد خودکار را توسعه داد که اولین فرآیند صنعتی کاملا خودکار بدون دخالت انسانی بود. اما واژه «اتوماسیون» در صنعت، تا سال 1946 مورد استفاده قرار نگرفته بود.

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون یعنی استفاد از تجهیزات و سیستم های کنترل مختلف، مثل فرآیندهای کارخانه ای، ماشین آلات، دیگ های بخار، اجاق های عملیات حرارتی و غیره در کارخانه ها. نمونه های کاربردی اتوماسیون متنوع است و از ترموستات خانگی تا سیستم کنترل صنایع بزرگ، وسایل نقلیه خودران و ربات های انبارداری را شامل می شود.

اتوماسیون اصطلاحی است برای کاربردهای فناورانه و نوآورانه که در آن میزان دخالت انسانی به حداقل می رسد. اتوماسیون شامل اتوماسیون فناوری اطلاعات، اتوماسیون فرآیندهای کسب و کار (BPA)، رباتیک صنعتی یا حتی برنامه های شخصی مثل اتوماسیون خانگی می باشد.

اتوماسیون صنعتی چیست؟

در صورتی که از اتوماسیون در صنایع مختلف یا تولید استفاده شود، به آن اتوماسیون صنعتی (Industrial Automation) می گویند. به عبارت دیگر، اتوماسون صنعتی، کاربرد تجهیزات اتوماسیون، سیستم های کنترل، رباتیک، ماشین آلات و نرم افزارهای کامپیوتری برای انجام وظایف با کمترین مشارکت انسانی می باشد.

اتوماسیون صنعتی به بهبود کیفیت، افزایش بهره وری و ایمنی در انبارها، کارخانه ها، تولید صنعتی و سایر فرآیندها کمک می کند.

در ادامه چند مثال از اتوماسیون صنعتی آورده ایم:

 • اتوماسیون انبار،
 • فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی.
 • بسته بندی و حمل مواد،
 • ساخت فلز، جوشکاری، برشکاری، ماشین کاری، روکش فلزی و غیره،
 • بازرسی و کنترل کیفی،

بازار اتوماسیون صنعتی در سطح جهانی رشد قابل توجهی داشته و در سال 2021 به 191 میلیارد دلار رسید. پیش بینی می شود این رقم در سال 2029، به 395 میلیارد دلار برسد.

سیستم های اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی، دقت در تولید را افزایش می دهد و ایمنی کارخانه و صنعت را بهبود می بخشد. اتوماسیون صنعتی از فناوری های مختلف برای مدیریت کارهای تکراری استفاده می کند، مثل کارهای خطرناکی که ایمنی کارگران انسانی را به خطر می اندازد.

در ادامه، چند نمونه رایج از پیاده سازی سیستم های اتوماسیون صنعتی آورده شده است:

 • تولید به کمک رایانه
 • سیستم های انبار ASRS (Automated Storage and retrieval system: سیستم های ذخیره سازی و بازیابی خودکار)
 • سیستم های تولید انعطاف پذیر
 • تجهیزات کنترل شده عددی (NC)

اتوماسیون صنعتی، دقت در تولید را افزایش می دهد و ایمنی کارخانه و صنعت را بهبود می بخشد

چه کسانی از اتوماسیون صنعتی استفاده می کنند؟

در حالی که اتوماسیون صنعتی به عنوان یک جنبش از سیستم های کنترل خودکارِ ماشین های صنعتی خاص در اواخر جنگ جهانی دوم متولد شد، دهه های بعد شاهد سیستم های خودکار بیشتری بودیم. استفاده از ماشین آلات خودکار و ادغام با سیستم های رباتیک در کارخانجات به امری عادی تبدیل شد.

در دهه ۱۹۸۰، اقتصادهایی مثل ژاپن کاملاً برای محصولات الکترونیکی، اتوماسیونی و رباتیکی شده بودند. روندی که تا به امروز توسط چین و سایر اقتصادهای توسعه یافته دنبال شده می باشد.

نکته مهم این است که بیشتر این اتوماسیون در مناطقی اتفاق افتاده است که انواع خاصی از نیروی کار غیر ماهر نسبتاً زیاد بوده می باشد. به همین ترتیببود که، تولیدکنندگان مواد اولیه در کارخانه های خمیر کاغذ، فلزات و غیره به سیستم های خودکار اعتماد می کردند.

اتوماسیون صنعتی در کارخانه ها و واحدهای تولیدی در بخش صنعت و معدن با کنترل دقیق و بدون خطا بر روی تولید، باعث تصحیح نرخ تولید می شود. دلیل آن این است که سیستم های اتوماسیون باعث کاهش دخالت نیروی انسانی در انجام فرایندهای تکراری و بدون نیاز به عمق فکری می شوند. و البته میزان خطاهای انسانی به شدت کاهش پیدا می کند.

همچنین به میزان بسیار زیادی، نیاز به بررسی پارامترها و متغیرهای معمول در حین فرایند صنعتی، کاهش می یابد. نصب اتوماسیون صنعتی در کارگاه ها، با انتقال کارگران از پست های پرخطر به بخش نظارت و کنترل، افزایش ایمنی پرسنل را به همراه دارد.

مزایای اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی مزایای زیادی برای مشاغل مختلف و همچنین کارگران صنایع دارد. در ادامه به مزایای اصلی اتوماسیون صنعتی اشاره شده است:

 • افزایش بهره وری: بهبود نرخ تولید از طریق کنترل بهتر تولید، کاهش زمان توقف و از کارافتادگی ماشین آلات و تجهیزات، کاهش خطا و کاهش زمان مونتاژ برای هر محصول و … اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • نرخ تولید بالاتر: کاهش زمان تولید و افزایش نرخ و حجم تولید. اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • ثبات در کیفیت محصول: اتوماسیون، میزان دخالت انسانی را به حداقل می‎رساند، خطاهای انسانی را حذف کرده و کیفیت محصول را بالا و ثابت نگه می دارد.
 • کاهش هزینه های عملیاتی: کاهش نیاز به نیروی کار و صرفه جویی در زمان که باعث کاهش هزینه های تولید و تعمیر و نگهداری می شود؛ مثل دستمزد کارگران، مزایا، مراقبت های بهداشتی، مستمری، پاداش و …. اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری: ماشین های اتوماسیون صنعتینیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارند، زیرا به ندرت خراب می شوند.
 • بهبود ایمنی کار: اتوماسیون، شرایط کاری خوبی را در کارخانه ها برای کارگران فراهم می آورد زیرا ماشین ها، فرآیندهایی را انجام می دهند که انجام آن برای نیروی انسانی خطرناک است؛ مثل کار کردن در محیطی با فشار زیاد کاری، دمای بالا، مواد سمی، حرکات سریع و … اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • افزایش تکرارپذیری: سیستم های خودکار در خطوط تولید کارخانه ها بسیار کارآمد می باشند. از آنجا که توالی وظایف تکراری با دقت بالایی در سیستم برنامه ریزی شده است، سیستم ها با دامنه حرکتی تقریبا ثابتی طراحی شده اند که همین موضوع تکرارپذیری را افزایش می دهد.
 • تصمیم گیری بهتر: با اتصال دستگاه هایی که با ابزارهای اتوماسیون صنعتی کنترل می شوند، داده های معتبرتر و بهتری در اختیار مدیران قرار می گیرد تا تصمیمات بهتری را اتخاذ کنند. اتوماسیون صنعتی بیشتر در سیستم انبار، زنجیره تامین، بانکداری و امور مالی کاربرد دارد. اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • کاهش بررسی های معمولی روزانه: اتوماسیون، نیاز به بررسی های دستی معمول را در پارامترهای مختلف یک فرآیند کاهش می دهد. فناوری های اتوماسیون کمک می کنند تا فرآیندهای صنعتی، متغیرهای خود را خودکار کرده و با استفاده از سیستم کنترل حلقه بسته، مقادیر تولیدی مورد نیاز را تنظیم می کند (سیستم کنترل حلقه بسته که به سیستم کنترل فیدبک هم شناخته می شود، درواقع یک دستگاه الکتریکی یا مکانیکی است که به صورت اتوماتیک و بدون دخالت انسانی، یک سستم را طوری تنظیم می‎کند تا یک وضعیت دلخواه و ثابت را حفظ کند). اتوماسیون صنعتی چیست؟

انواع اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی در حال حاضر در میان صنایع بی شماری با سیستم های خودکار به کار گرفته شده است، از انجام کارهای تولیدی تا کارکرد خودپرداز های بانک. سطح پیچیدگی و تعامل انسان با یک سیستم خودکار از نظر کاربرد متفاوت می باشد. در حالی که کاربردهای بی شماری از راه حل های اتوماسیون صنعتی وجود دارد، تقریباً همه در ۱ دسته از ۳ دسته اتوماسیون قرار می گیرند: ثابت بودن، قابلیت برنامه ریزی و انعطاف پذیری. در زیر کمی بیشتر در مورد هر یک از این انواع اتوماسیون صنعتی آورده شده می باشد.

بر اساس ثابت بودن

از این نوع اتوماسیون به عنوان اتوماسیون سخت هم یاد می شود. همانطور که از نام آن پیداست، این شکل از اتوماسیون کمترین انعطاف پذیری را دارد و غالباً برای اجرای کارهای تکراری با تجهیزات اختصاصی به منظور بهبود بهره وری تولید و بالا بردن نرخ تولید از آن مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که راه حل اتوماسیون ثابت راه اندازی شد، اصلاح فرآیند یا پیکربندی دوباره تجهیزات چالش برانگیز شد. راه حل های اتوماسیونِ ثابت گزینه های خوبی برای تولید می باشند که با گذشت زمان ثابت و پایدار می باشند و حجم بالایی دارند. نمونه هایی از اتوماسیون ثابت، خطوط مونتاژ در صنعت خودرو است. اتوماسیون صنعتی چیست؟

بر اساس انعطاف پذیری

از این سیستم اغلب به عنوان اتوماسیونِ نرم یاد می شود. از آنجا که انعطاف پذیری برای تغییر محصول را فراهم می کند، مشابه اتوماسیونِ قابل برنامه ریزی می باشد. مزیت بزرگ اتوماسیون انعطاف پذیر این است که، تغییرات محصول از طریق سیستم کنترل منتقل می شود و به سرعت و به صورت خودکار اتفاق می افتد.

از بین بردن زمان مورد نیاز برای پیکربندی دوباره تجهیزات در بین دسته ها، بسیار حائز اهمیت می باشد. دستگاه های CNC نمونه ای از اتوماسیون انعطاف پذیر می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

بر اساس قابلیت برنامه ریزی

این نوع اتوماسیون برای دسته محصولاتی که دستورالعمل های مربوط به سیستم های خودکار، بسته به نوع محصول تولید شده با گذشت زمان تغییر می کنند، مناسب ترین نوع می باشد. برنامه کنترل را می توان برای هر دسته با مشخصات داده شده و وظایف پردازشی برنامه ریزی کرد. این فرآیند تغییر، زمان می برد زیرا در بیشتر موارد تجهیزات هم باید از یک دسته به دسته دیگر پیکربندی شوند.

اتوماسیونِ قابل برنامه ریزی اغلب برای حجم متوسط مورد استفاده قرار می گیرد اما در صورت توجیه اقتصادی می تواند برای حجم کم یا زیاد هم استفاده شود. ربات های صنعتی نمونه ای از اتوماسیونِ قابل برنامه ریزی می باشند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اجزای مهم اتوماسیون صنعتی

اندازه گیر: اندازه گیرها مقادیر کنترل کننده را کمی سازی کرده و به نقطه تنظیم مورد نظر ارسال می کند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

کنترل کننده: بخش دیگری از ابزار دقیق کنترل کننده ها می باشند. کنترل کمی، کیفی، حفظ ایمنی از اهدافی است که برای کنترل کننده ها برنامه ریزی شده می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

محرک: محرک ها تجهیزاتی می باشند که متناسب با سیگنال خروجی عمل می کنند. از جمله محرک ها می توان شیرهای کنترل و الکتروموتورها را نام برد. این ادوات با عملکرد خود باعث کنترل پارامترهای اندازه گیری شده می شوند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • طرح سیستم کنترل
 • پی ال سی زیمنس
 • سنسورها و ابزار دقیق اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • مانیتورینگ صنعتی (HMI)
 • عملگرها و محرک های هیدرولیکی و پنیوماتیکی
 • تابلوهای کنترل اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • موتورها و شیر ها
 • پردازش تصویر صنعتی
 • ربات های صنعتی اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • نقشه ها و مستندات فنی
 • اینورتر و سافت استارت ها

HMI

مانیتورینگ در اتوماسیون صنعتی توسط HMI انجام می شود. اچ ام آی مخفف عبارت Human Machine Interface و به معنای رابط کاربری میان انسان و ماشین می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

HMI نمایشگری است که پارامترهایی چون میزان دما، فشار و یا فرآیند شمارش را بر روی صفحه نمایشگر خود نمایش می دهد. این صفحه نمایش به plc متصل شده و اطلاعات دریافتی از طریق سنسورها و ورودی ها را به وسیله یک پروتکل مخصوص به HMI منتقل می کند. کاربرد اصلی این ماژول این است که بدون نیاز به اتصال PLC به PC، می توان پارامترها را تغییر داده و بر روی PLC به صورت آنلاین اعمال کرد. این امر سبب تسریع بخشی به فرآیند و عدم نیاز به نیروی ماهر برای پشتیبانی می شود. اتوماسیون صنعتی چیست؟

کاربرد HMI در صنایع مختلفی از جمله پتروشیمی، خطوط تولید و نیروگاه ها، صنایع فولادی قابل مشاهده است و از برندهای معتبر PLC هم می توان به زیمنس، امرن، دلتا، لایت آن و کینکو را نام برد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

PLC

کاربردی ترین و مهم ترین جزء از یک سیستم اتوماسیون صنعتی plc می باشد. PLC مخفف عبارت Programmable Logic Controller به معنای کنترلر منطقی قابل برنامه ریزی می باشد. PLC یک کامپیوتر صنعتی دارای قابلیت های گسترده از جمله؛ کنترل دقیق فرآیندهای تولید، بالا بردن سرعت و دقت عملیات، ابعاد مناسب، سرعت فیدبک بالا، دقت و ایمنی بالا، قابلیت اتصال چند PLC به یکدیگر و ارتباط آن ها با کامپیوتر، تحلیل و پردازش و ذخیره اطلاعات ورودی و… می باشد.

کاربردهای PLC بسیار گسترده بوده و نقش آن را در صنایع اتومبیل سازی، پلاستیک سازی، صنایع سنگین، شیمیایی، غذایی، حمل و نقل و ساختمانی و… می توان به وضوح دید. اتوماسیون صنعتی چیست؟

تعداد ورودی و خروجی (I/O)، میزان حافظه، سرعت پردازش از جمله پارامترهای مهم پیش از خرید PLC می باشند و از برندهای محبوب و معتبر تولید کننده plc می توان به دلتا، زیمنس، دورات و تتا اشاره کرد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

جدیدترین فناوری های مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی

نمونه هایی از جدیدترین فناوری هایی که در اتوماسیون صنعتی کاربرد دارند، در ادامه آمده است:

 • نرم افزار: پلتفرم های کاربردی کم کد و بدون کد (LCAPs)، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • افزایش استفاده از هوش مصنوعی در اتوماسیون با به کارگیری ربات های مشارکتی،
 • اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)،
 • پمپ بنزین های رباتیک، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • اینترنت اشیاء (IOT)،
 • هوش شناختی مثل چت بات ها، ایمیل مارکتینگ و …،
 • مراکز تعالی اتوماسیون (CoE: مکانی متمرکز که در آن مناسب ترین روش ها براساس دانش و داده های تجربی یک سازمان فرموله می شوند)،
 • سیستم های اتوماسیون نرم افزاری معنایی،
 • تیم های مراکز تعالی استقرار،
 • مدیریت خدمات سازمانی (ESM)، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • اتوماسیون فرآیندهای کسب وکار (BPA)،
 • پردازش زبان طبیعی (NLP). اتوماسیون صنعتی چیست؟

انواع اتوماسیون صنعتی 

حتما تابه حال نام بسیاری از فرآیندهای خودکار به گوش تان خورده می باشد. اتوماسیون کاربردهای متنوع و گسترده ای دارد و برای به کارگیری اتوماسیون در صنعت، ابتدا باید به شناخت دقیقی از انواع آن برسیم. در ادامه به معرفی 6 نوع از سیستم های اتوماسیون پرداخته ایم که استفاده از آن ها در صنایع مختلف رایج می باشد.

اتوماسیون ثابت

اتوماسیون سخت یا اتوماسیون ثابت نوعی اتوماسیون است که در آن پیکربندی فرآیند تولید ثابت می ماند. این نوع اتوماسیون، برای انجام مجموعه وظایفی مناسب است که دائما در یک بخش از کارخانه تکرار می شوند. به عنوان مثال، در صورتی که در یک رویه اتوماسیون، وظایفی با واحدهای یکسان تکرار شود، به آن اتوماسیون ثابت گفته می شود. اتوماسیون صنعتی چیست؟

درواقع، تجهیزات و ماشین های اتوماسیون ثابت توسط رایانه ها یا دستورهای از پیش برنامه ریزی شده، کنترل می شوند تا چه کاری را انجام دهند، چه هشدارهای ضروری را بدهند یا معیارهای تولید را اندازه گیری کنند. اتوماسیون ثابت معمولا برای تولید محصولات با حجم بالا مناسب می باشد. عملیات در توالی اتوماسیون ثابت پیچیده نیست و عملکردهای پایه ای مثل حرکت خطی یا ساده یا هر دو را شامل می شود.

فرآیندهای تولید سازگار با سیستم اتوماسیون ثابت

تولید تکراری، فرایندی است که با اتوماسیون ثابت سازگار است و امکان اعمال تغییرات را در فرآیند تولید به شکل محدود فراهم می کند؛ مثل صنعت بسته بندی مواد غذایی یا صنعت نساجی. اتوماسیون صنعتی چیست؟

تولید تکراری به جریان تولید یک محصول مشابه در یک مدت زمان طولانی گفته می شود. معمولا محصول در خود خط تولید اسمبل می شود و یک نیروی انسانی یا ربات، مجموعه ای از وظایف را در یک توالی انجام می دهد. تولید کالاهای الکترونیکی، کالاهای مصرفی، لوازم خانگی مثل ماشین لباسشوئی و یخچال و فریزر به شکل تولید تکراری می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

مزایای اتوماسیون ثابت

 • حجم بالای تولید اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • قیمت پایین برای هر واحد تولیدی
 • کیفیت ثابت در تولید اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • ایجاد اتوماسیون حمل مواد مثل وسیله نقلیه هدایت شونده خودکار (AGV)
 • تسهیل ردیابی روش تولید
 • نیاز به تعمیر و نگهداری کمتر در اتوماسیون

معایب اتوماسیون ثابت

 • نصب اولیه آن هزینه بالایی دارد.
 • در صورتی که نیاز به تعریف و سپس انجام وظایف جدیدی باشد، واحدهای اتوماسیون به سختی جایگزین می شوند.
 • انطباق با تغییرات در این نوع اتوماسیون دشوار می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

کاربردهای اتوماسیون ثابت

اتوماسیون ثابت مناسب ترین گزینه برای این موارد است: اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • در صنایعی که تقاضای بالا و تولید عمومی نیازی به تغییر ندارند، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • ماشین کاری خطوط انتقال در صنعت خودرو، ماشین های مونتاژ اتوماتیک و بعضی فرآیندهای شیمیایی،
 • تولید پیوسته که محصولات به صورت مداوم در حال تولید می باشند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

کارخانه های تولید نوشابه از اتوماسیون ثابت بهره می گیرند. این کارخانه ها، ماشین آلات ثابتی دارند که برای پاسخگویی به تقاضای بالای بازار در نوشیدنی غیرالکلی، حجم زیادی از این محصول را به صورت پیوسته تولید می کنند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون ثابت برای انجام مجموعه وظایفی مناسب است که دائما در یک بخش از کارخانه تکرار می شوند

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون قابل برنامه ریزی

سیستم های اتوماسیون قابل برنامه ریزی، تجهیزات خودکار یا رباتیکی را شامل می شوند که با برنامه ریزی برای تولید دسته ای ( batch production) کنترل می شوند. در این حالت، اتوماسیون توسط یک برنامه کدگذاری کنترل می شود. کدگذاری در این برنامه، امکان تغییر توالی در زمان مورد نیاز را دارد.

تولید دسته ای ( batch production) یا تولید گروهی، به فرآیند تولید ناپیوسته ای گفته می شود که در آن قطعات به تعداد زیاد در دسته هایی تولید شده و سپس به بخش مونتاژ تحویل داده می شود.

این نوع از اتوماسیون صنعتی، با اصلاح برنامه کنترل، امکان اعمال تغییر در تولید محصول را تسهیل می کند. درنتیجه، امکان اجرای فرآیندهای جدید هم فراهم می شود.

اتوماسیون قابل برنامه ریزی بیشتر در سیستم ‎های تولیدی کاربرد دارد که با استفاده از مراحل و ابزارهای یکسان، محصولات یکسان و مشابه تولید می کند. این نوع از اتوماسیون برای حجم تولید متوسط تا بالا، بسیار ایده آل است و مناسب فرآیندهای تولید دسته ای، مثل کارخانه های تولید مواد غذایی می باشد. در صورتی که در محصول یا سیستم تولید نیاز به هرگونه تغییری باشد، دستگاه دوباره برنامه ریزی شده و برنامه جدیدی به آن داده می شود.

در اتوماسیون قابل برنامه ریزی، محصولات در یک بازه زمانی خاص و در مقادیر دسته ای( گروهی) از چند ده تا چند هزار واحد ساخته و تولید می شوند. تجهیزات تولید برای هر دسته از محصولات جدید، باید دوباره برنامه ریزی یا تغییر داده شوند تا تولید محصول مورد نیاز با شیوه جدید، مطابقت داشته باشد.

فرآیندهای تولید سازگار با اتوماسیون قابل برنامه ریزی عبارتند از:

تولید تکراری فرایندی سازگار با اتوماسیون قابل برنامه ریزی است که در آن محصولات مشابه در یک بازه زمانی طولانی و در دسته های محصولی بزرگ، تولید می شوند. این کار، با کمترین دخالت انسانی انجام می شود و از آن بیشتر در ساخت خودرو و ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

مزایای اتوماسیون قابل برنامه ریزی

 • انعطاف پذیری بالا در اعمال تغییر در تولید محصولات در صورت نیاز،
 • تسهیل برنامه ریزی تولید، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • مناسب برای تولید دسته ای (گروهی).

معایب اتوماسیون قابل برنامه ریزی

 • تجهیزات گران، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • در هر چرخه تولید، تعداد واحد محصول کمتری تولید می شود،
 • تغییر در عملکردها یا تغییر در محصولات، زمان بر است،
 • هنگام اعمال تغییر، زمان هدر می رود و در زمان انجام تغییر، کاری انجام نمی شود.

کاربردهای اتوماسیون قابل برنامه ریزی

اتوماسیون قابل برنامه ریزی برای تولید محصولات با تقاضای کم و متوسط و همچنین تغییرات محدود در محصولات، گزینه خوب و مناسبی می باشد. از کاربردهای اتوماسیون قابل برنامه ریزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه نویسی لجستیک،
 • ماشین های رباتیک هوشمند،
 • ربات های صنعتی،
 • ابزارهای ماشینی کنترل عددی (NC)،
 • کارخانه های تولید کاغذ و فولاد،
 • کروز کنترل سنتی و ترموستات.

در مثال آخر، فقط باید سرعت و دما تنظیم شوند. دستگاه ها و ماشین آلات خودشان به صورت مداوم، طبق برنامه ای که به آن ها داده شده، کار می کنند.

در یک ماشین کنترل عددی، برنامه در حافظه کامپیوتر/ برنامه برای هر دسته از محصولات مختلف، کدگذاری می شود و یک برنامه کامپیوتری، این ماشین کنترل عددی را کنترل می کند و بر آن نظارت دارد.

 اتوماسیون انعطاف پذیر اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون انعطاف پذیر که به آن اتوماسیون نرم (soft automation) هم گفته می شود، افزونه ای در اتوماسیون قابل برنامه ریزی است که احتمال خرابی آن تقریبا صفر است و رویه تغییر دستی را به حداقل می‎رساند. انعطاف پذیری بالا، مهمترین مشخصه این نوع از اتوماسیون است که باعث نرخ تولید خیلی خوبی می شود.

اتوماسیون انعطاف پذیر، امکان تولید انواع مختلفی از محصولات را بدون نیاز به برنامه نویسی پیچیده فراهم می کند. این ویژگیِ اتوماسیون انعطاف پذیر، باعث می‎شود تا فرآیند تولید همیشه در جریان باشد و خرابی و از کار افتادگی دستگاه ها را به حداقل می رساند.

سیستم های اتوماسیون انعطاف پذیر که برپایه اتوماسیون قابل برنامه ریزی ساخته شده اند، اغلب درگیر کنترل های الکترومکانیکی دقیقی می شوند. ربات های صنعتی و ماشین های CNC (سیستم کنترل عددی کامپوتری) چندمنظوره، مثال هایی از این دست می باشند.

فرآیندهای تولید سازگار با اتوماسیون انعطاف پذیر عبارتند از:

 • تولید ناپیوسته (Discrete Manufacturing) که امکان تغییر در فرآیند تولید را به شکل محدود فراهم می کند؛ به عنوان مثال بسته بندی مواد غذایی یا صنایع نساجی.
 • تولید کارگاهی که در سبد محصولی انجام می شود و در مقایسه با سایر اشکال تولید، نیروی کار بیشتری را می طلبد؛ مثل ساخت ماشین آلات سفارشی.
 • فرآیند تولید دسته ای که در آن مواد اولیه در خط تولید به شکل دسته ای حرکت می کنند و بین هر مرحله تا مرحله بعدی، توقف کوتاهی وجود دارد؛ مثل صنعت داروسازی و تولید رنگ.
 • تولید فرآیند پیوسته که پردازش ثابتی را ارائه می دهد، زیرا فرآیند تولید از ابتدا تا انتها بدون تغییر می باشد. این تولید بیشتر در صنعت غذایی و نوشیدنی و همچنین صنعت نفت و گاز کاربرد دارد.

مزایای اتوماسیون انعطاف پذیر

 • انعطاف پذیری محصولات: دیگر نیازی به گروه بندی محصولات یکسان و شبیه به هم در یک دسته محصولی نیست.
 • تولید انواع مختلف محصولات به صورت متوالی و بدون تغییرات پیچیده، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • اعمال سریع و خودکار تغییرات محصولی: با اعمال و ایجاد تغییرات به شکل خودکار، هیچ زمانی در فرآیند تولید از دست نمی رود.
 • هیچ زمان اضافه ای برای پیکربندی دوباره تجهیزات تولید، بین دسته های محصولی نیاز نیست.
 • گزینه مناسبی برای تولید دسته ای به شمار می رود.
 • امکان تولید با تقاضای بیشتر را فراهم می کند.
 • باعث افزایش سفارشی سازی می شود.

معایب اتوماسیون انعطاف پذیر

 • هزینه تولید بالاتر برای هر واحد محصولی،
 • هزینه ماشین آلات/ اتوماسیون سفارشی بالا.

کاربردهای اتوماسیون انعطاف پذیر

اتوماسیون انعطاف پذیر مناسب ترین نوع اتوماسیون برای اعمال تغییرات با تقاضای متوسط و بزرگ در محصولات می باشد. موارد کاربرد این نوع اتوماسیون در ادامه آمده است:

 • ربات های صنعتی اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • ماشین های چند منظوره CNC
 • اتوماسیون انبلار
 • کروز کنترل مدرن قابل اتخاذ و ترموستات ها خودآموز اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون فرآیند

اتوماسیون فرآیند به معنی استفاده از تکنولوژی برای اتوماتیک کردن فرآیندهای دستی از طریق یکپارچه سازی داده ها و سیستم ها می باشد. این نوع اتوماسیون، انواع مختلف اتوماسیون صنعتی را در یک اتوماسیون ترکیب کرده و سیستم های اتوماسیون انعطاف پذیر و یکپارچه را به یکدیگر متصل می کند.

اتوماسیون فرآیند بیشتر در کسب وکارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که اپلیکیشن ها یا برنامه های نرم افزاری، مجموعه ای از وظایف را در یک سازمان دیجیتالی و مدرن اجرا می کنند. اتوماسیون فرآیند، فرآیندهای کسب و کاری را برای ایجاد شفافیت و یکسانی مدیریت می کند تا گردش کار در یک شرکت بهبود پیدا کند.

به کارگیری اتوماسیون فرآیند به افزایش بهره وری و کارایی در کسب و کارها کمک می کند. این نوع اتوماسیون همچنین با ارئه بینش هایی که درباره چالش های کسب وکاری ارائه می دهد، می تواند راه حل های خوبی را هم پیشنهاد دهد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

سیستم اتوماسیون فرآیند معمولا سه عملکرد زیر را دارد: اتوماسیون صنعتی چیست؟

 1. خودکارسازی فرآیندها،
 2. متمرکز کردن اطلاعات،
 3. کاهش دخالت نیروی انسانی در انجام وظایف. اتوماسیون صنعتی چیست؟

مزایای اتوماسیون فرآیند

 • حذف گلگوگاه ها (bottleneck) در عملکرد وظیفه ای،
 • کاهش احتمال خطا و از دست رفتن اطلاعات،
 • افزایش شفافیت در تولید و عملکرد وظیفه ای،
 • افزایش سرعت پردازش،
 • تسهیل ارتباطات میان بخش ها و پلتفرم های مختلف.

معایب اتوماسیون فرآیند

 • نصب گران،
 • نیاز به نیروی کار ماهر و با تجربه برای اجرا،
 • تعمیر و نگهداری گران.

کاربردهای اتوماسیون فرآیند

اتوماسیون فرآیند کاربردهای زیادی دارد. بسیاری از کسب و کارها این کار را با خودکارسازی فرآیندهای ساده پشتیبانی یا درون واحدی شروع می کنند؛ مثل مدیریت گردش کار در انبار، جمع آوری داده، تعمیر و نگهداری پیش بینی کننده یا تایید هزینه ها. اتوماسیون صنعتی چیست؟

سایر کسب و کارها به شیوه های دیگری از اتوماسیون فرآیند بهره می برند؛ آن ها با استفاده از فناوری های پیشرفته، فعالیت های پیچیده تر و پیشرفته تر را خودکار می کنند؛ مثل اتوماسیون کامل انبار.

از کاربردهای اتوماسیون فرایند می توان به موارد زیر اشاره کرد: اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • استخراج فرآیند و اتوماسیون گردش کار،
 • نظارت بر وضعیت ورودی/ خروجی،
 • خودکارسازی کارهای تکراری،
 • مدیریت و جمع آوری فایل های داده،
 • اتصال و یکپارچه سازی منابع و خدمات داده.

اتوماسیون یکپارچه

سیستم اتوماسیون یکپارچه، یک ساختار اتوماسیون جامع است که تمامی فرآیند تولید را از طریق کنترل کامپیوتری، خودکار می کند. هدف از اتوماسیون یکپارچه، کاهش پیچیدگی فرآیندهای کاری مستقل، با ساده سازی ارتباطات بین فرآیندهای خودکار مختلف می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

به عنوان مثال، به جای اینکه سه سیستم خودکار، عملکرد جداگانه ای داشته باشند، اتوماسیون یکپارچه، آن ها را تحت کنترل تنها یک سیستم، یکپارچه می کند. بنابراین داده ها، ماشین های مستقل و فرآیندها، همه با هم تحت نظر فقط یک سیستم واحد کار می کنند.

اتوماسیون یکپارچه یک رویکرد جامع به اتوماسیون صنعتی یا تولیدی می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون یکپارچه مثل اتوماسیون انعطاف پذیر، با فرآیند تولید دسته ای و تولید فرآیند پیوسته سازگار می باشد.

مزایای اتوماسیون یکپارچه

 • یکپارچه کردن سیستم های اتوماسیون مختلف در یک سیستم،
 • ایجاد سیستم های تولید یکپارچه، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • قابل استفاده در فرآیند تولید دسته ای و تولید پیوسته.

معایب اتوماسیون یکپارچه

 • نصب و نگهداری گران،
 • نیاز به نیروی کار ماهر برای  نظارت بر فرآیند اتوماسیون.

کاربردهای اتوماسیون یکپارچه اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • تولید رباتیک،
 • سیستم های ماشین کاری انعطاف پذیر،
 • عملیات و تنظیمات مخصوص به انبار،
 • تولید به کمک رایانه (CAM)،
 • طراحی به کمک رایانه (CAD). اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • سیستم های ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات خودکار،
 • سیستم های خودکار حمل مواد مثل ربات ها،
 • تسمه نقاله و جرثقیل خودکار.

اتوماسیون یکپارچه مثل اتوماسیون انعطاف پذیر، با فرآیند تولید دسته ای و تولید فرآیند پیوسته سازگار است

اتوماسیون فرآیند رباتیک

اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) نوعی از اتوماسیون فرآیند است که در آن فناوری نرم افزار، خلق، ساخت، استقرار و مدیریت ربات های نرم افزاری را تسهیل می کند. این ربات های نرم افزاری شبیه سازی شده اند و قادر به انجام فعالیت های انسانی می باشند.

ربات ها با فناوری نرم افزاری برنامه ریزی شده اند تا وظایف قانونی خود را انجام دهند؛ مثل استخراج داده ها از صفحات نمایش یا فرم های بیمه، چیدمان محصولات در قفسه ها و …. کسب و کارها می توانند از ابزارهای RPA برای انجام وظایف و همچنین برقراری ارتباط با سایر سیستم های دیجیتال، جمع آوری داده، پردازش تراکنش ها و بازیابی اطلاعات استفاده کنند. ربات ها برخلاف نیروهای انسانی، این وظایف را سریع تر، کارآمدتر و به صورت مداورم و یک دست تری انجام می دهند.

اغلب از RPA به عنوان شکلی از هوش مصنوعی (AI) یاد می شود، اما این دیدگاه درست نیست. RPA برخلاف هوش مصنوعی، از ورودی های ساختاری، منطقی و قانونی برای انجام وظایف استفاده می کند اما ربات ها همان کاری را انجام می دهند که به آن ها گفته می شود.

مزایای اتوماسیون فرآیند رباتیک اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • کاهش هزینه های نیروی کار و جلوگیری از بروز خطای انسانی،
 • ساده سازی گردش کار که به دنبال آن سازمان ها منعطف تر، سودآورتر و پاسخگوتر می شوند،
 • افزایش مشارکت کارکنان در سازمان ها، رضایت و بهره وری آنها، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • تسریع تحول دیجیتال با به کارگیری RPA،
 • ارتباط با اتوماسیون سیستم گردش کار یا سیستم های قدیمی که فاقد دسترسی به پایگاه داده،API و زیرساخت های دسکتاپ مجازی (VDIs) و غیره می باشند.

معایب اتوماسیون فرآیند رباتیک

 • نیاز به نظارت منظم برای ارزیابی میزان اثربخشی اتوماسیون؛ این کار ROI شما را به حداکثر می رساند.
 • نمی توان این نوع اتوماسیون را کاملا به شکل رباتیک اجرا کرد. حتی با اجرای آن، باز هم به دخالت نیروی انسانی نیاز می باشد.
 • نصب و اجرای گران، اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • نیاز به عملیات مرکز تماس،
 • نیاز به سیستم های زمان بندی،
 • نیاز به نیروی کار شبانه روزی

کاربردهای اتوماسیون فرآیند رباتیک

شرکت های مالی جزو اولین سازمان هایی بودند که RPA را به کار گرفتند، اما درحال حاضر شرکت های زیادی در صنایع مختلف از آن استفاده می کنند، مثل شرکت های خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی، تولید و انبارداری و غیره. همچنین این نوع اتوماسیون در ورود دیتا و پردازش اطلاعات، مدیریت موجودی، کنترل کیفی و مدیریت زنجیره تامین کاربرد دارد.

همانطور که در این مقاله خواندید، صنایع مختلف همگام با تکنولوژی، شروع به اتخاذ سیستم های اتوماسیون به منظور افزایش بهره وری و کارآمدی شرکت های خود کرده اند. استفاده گسترده از این سیستم ها در کنار نرم افزارهای مدیریت تولید و کارخانه، باعث رشد جهانی بازار اتوماسیون صنعتی شده می باشد.

تجهیزات اتوماسیون صنعتی چیست؟ اتوماسیون صنعتی چیست؟

فرایندی است که با کمک برنامه نویسی منطقی دیجیتال و کاهش مداخله انسان در تصمیم گیری و فرایند فرماندهی دستی با کمک تجهیزات مکاهمه، کار با ماشین آلات و سایر تجهیزات صنعتی را انجام می دهد. اتوماسیون صنعتی چیست؟
بنابراین، اپراتور باید ابتدا با کنترل یک سوپاپ، مقدار سوخت اجاق را تنظیم کند تا دما را به مقدار دلخواه برساند. پس از دستیابی به دمای لازم، باید آن را با تنظیم مداوم سوپاپ حفظ کرد، یعنی با توجه به دما برای 30 دقیقه آینده، سوخت را افزایش یا کاهش دهید. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اکنون، با اتوماسیون های صنعتی، بدون کمک اپراتور به کل مراحل رسیدگی می شود. اول، یک سنسور دما در نزدیکی فر قرار دارد که دما را به رایانه گزارش می کند. یک شیر موتوری وجود دارد که توسط کامپیوتر هم کنترل می شود تا سوخت به اجاق گاز عرضه شود. بر اساس خوانش دما از سنسور، رایانه شیر را باز می کند تا در ابتدا سوخت بیشتری داشته باشد. پس از دستیابی به دمای مطلوب، شیر خاموش می شود. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اما رایانه می تواند شیر را باز یا بسته کند؛ حتی برای اجازه دادن به کوچک ترین مقدار سوخت، بر اساس قرائت دما. تایمر موجود در رایانه با 30 دقیقه خاموش شدن نشان می دهد و رایانه می تواند سیستم را کاملا خاموش کند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

هدف اتوماسیون صنعتی

اصطلاح اتوماسیون توسط مهندسی از شرکت فورد موتور که پیشگامان اتوماسیون و خط تولید مونتاژ بودند، ابداع شده می باشد. در آغاز، فرایند تولید صنعتی بر خلاف حسگرهای مدرن، محرک ها و رایانه ها بر اساس چشم، دست و مغز یک کارگر می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

در اصل، اجرای اتوماسیون در یک فرایند تولید متمرکز بر جایگزینی یک کارگر انسانی با یک ماشین مستقل می باشد. در ابتدا، این ماشین های مستقل برای یک روند تولید روان باید توسط یک ناظر انسانی هماهنگ می شدند. اما با پیشرفت های تکنولوژیکی در سیستم های کنترل آنالوگ و دیجیتال، ریزپردازنده ها و PLC ها (کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی) و حسگرهای مختلف، همگام سازی چندین ماشین و فرآیند مستقل و دستیابی به اتوماسیون صنعتی واقعی بسیار آسان شده می باشد. با افزایش اقتصاد صنعتی، استراتژی های تجاری اتوماسیون صنعتی هم با گذشت زمان تغییر کرده اند. هدف های اساسی برای اجرای اتوماسیون عبارت اند از:

 • افزایش تولید
  • کاهش هزینه، به ویژه هزینه های مربوط به انسان اتوماسیون صنعتی چیست؟
  • بهبود کیفیت محصول
  • استفاده موثر از مواد اولیه
  • کاهش مصرف انرژی
  • افزایش سود مشاغل

انواع اتوماسیون صنعتی

حال که کمی در مورد چیدمان یک سیستم اتوماسیون صنعتی معمولی مشاهده کردیم، اجازه دهید بحث در مورد انواع مختلف این سیستم را ادامه دهیم. سیستم اتوماسیون های صنعتی معمولا در چهار نوع دسته بندی می شوند: اتوماسیون صنعتی چیست؟

سیستم اتوماسیون ثابت

در یک سیستم اتوماسیون ثابت، تجهیزات تولید با مجموعه ای از عملکردها یا کارها ثابت می شوند و به ندرت تغییراتی در این عملیات ایجاد می شود. سیستم اتوماسیون ثابت معمولا در فرآیندهای جریان مداوم مثل نوار نقاله ها و سیستم های تولید انبوه مورد استفاده قرار می گیرد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

سیستم اتوماسیون قابل برنامه ریزی

در سیستم اتوماسیون قابل برنامه ریزی، توالی عملیات و همچنین پیکربندی ماشین آلات را می توان با استفاده از کنترل های الکترونیکی تغییر داد. این سیستم به زمان و تلاش قابل توجهی برای برنامه ریزی دوباره ماشین آلات و معمولا در تولید فرآیند دسته ای نیاز دارد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

سیستم اتوماسیون انعطاف پذیر

یک سیستم اتوماسیون انعطاف پذیر همیشه توسط رایانه ها کنترل می شود و اغلب در مواردی که محصول به صورت مکرر تغییر می کند، اجرا می شود. دستگاه های CNC نمونه شرط بندی این سیستم می باشند. کدی که توسط اپراتور به رایانه داده می شود مختص یک کار خاص است و بر اساس کد، دستگاه ابزار و تجهیزات لازم برای تولید را به دست می آورد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

سیستم اتوماسیون یکپارچه

یک سیستم اتوماسیون یکپارچه مجموعه ای از ماشین ها، فرآیندها و داده های مستقل است که همه تحت فرمان یک سیستم کنترل واحد برای اجرای سیستم اتوماسیون فرآیند تولید همزمان کار می کنند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

( CAD) طراحی کامپیوتری، CAM (ساخت رایانه ای)، ابزارها و ماشین آلات کنترل شده توسط کامپیوتر، روبات ها، جرثقیل ها و نوار نقاله ها همه با استفاده از برنامه ریزی پیچیده و کنترل تولید یکپارچه شده اند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

مزایای اتوماسیون صنعتی

 • وظیفه انجام شده توسط اپراتورهای انسانی با کار فیزیکی خسته کننده می تواند به راحتی جایگزین شود.
 • اپراتورهای انسانی می توانند از کار در محیط های خطرناک تولید با درجه حرارت شدید، آلودگی، عناصر مسکر یا مواد فعال رادیویی جلوگیری کنند.
 • وظایفی که برای یک اپراتور انسانی معمولی دشوار است به راحتی قابل انجام می باشد. این کارها شامل بلند کردن بارهای سنگین و بزرگ، کار با اشیای بسیار کوچک و … می باشد.
 • تولید همیشه سریع تر است و هزینه محصول به صورت قابل توجهی کمتر است (در مقایسه با همان محصولی که با کار دستی تولید می شود).
 • چندین کنترل کیفیت می تواند در فرآیند تولید ادغام شود تا ثبات و یکنواختی ایجاد کند.
 • اقتصاد صنعت می تواند به صورت قابل توجهی بهبود یابد که تأثیر مستقیمی بر سطح زندگی دارد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی برق چگونه کار می کند؟

اتوماسیون صنعتی برق که توسط یک دستگاه هوشمند کنترل می شود، می تواند از هر مکان، سیستم های الکتریکی فضای تجاری معین را به صورت بی سیم کنترل کند. این به معنای کنترل کامل فردی بر سیستم های زیر و موارد دیگر است: اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • سایه
 • روشنایی
 • درجه حرارت
 • مصرف کلی انرژی اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • لوازم خانگی

مزایای اتوماسیون صنعتی برق چیست؟

پیشرفت های تکنولوژیکی به ما امکان می دهد جریان کار را به روشی تعیین کنیم که قابل اندازه گیری و بسیار مثمر ثمر باشد. این امر به خصوص در مکان های تجاری در مقیاس بزرگ که در غیر این صورت بهره وری نیرو می تواند یک کار دشوار باشد، بسیار مفید است در اینجا لیستی سریع از بعضی دیگر از مزایای اتوماسیون الکتریکی آورده شده است: اتوماسیون صنعتی چیست؟

 • صرفه جویی در مصرف انرژی: با اتوماسیون کمی تعیین شده، درک اینکه کجا و چه زمانی می توانید مصرف انرژی را کاهش دهید، آسان می باشد.
 • صورت حساب های کم مصرف: اتوماسیون برق امکان کار با تایمرهای برق آسان را فراهم می کند. چه زمانی و دقیقا برای مدت زمان روشن بودن چراغ ها، گرم نگه داشتن و کار با وسایل خانه را کنترل کنید. اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • Key-Pad / Data / Voice Control: با انواع راه حل های کاملا خودکار و قابل تنظیم، ایمنی و امنیت را افزایش دهید. اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • معیارهای قابل اندازه گیری: حدس و گمان را از بین ببرید. بدانید چه مقدار انرژی در کجا و چه زمانی مصرف می شود.

معایب اتوماسیون صنعتی

از دست دادن شغل: از آن جا که اکثر کارها توسط ماشین انجام می شود، نیاز به کار دستی بسیار کمتر می باشد. با استفاده از فناوری روز نمی توان تمام کارهای مورد نظر را خودکار کرد. به عنوان مثال، محصولات با اشکال و اندازه های نامنظم بهتر است برای مونتاژ دستی باقی بمانند. (به نظر می رسد این روند با رایانه ها و الگوریتم های پیشرفته در حال تغییر است). اتوماسیون صنعتی چیست؟

امکان استفاده از اتوماسیون برای فرآیند خاصی وجود دارد، یعنی تولید با حجم بالا، محصولات قابل تکرار و سازگار. هزینه اولیه اجرای سیستم اتوماسیون های صنعتی بسیار زیاد می باشد. مجموعه ای از نیروهای ماهر همیشه برای نگهداری و خدمات مورد نیاز می باشد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق

رشته ابزار دقیق شامل علم و هنر اندازه گیری، کنترل و دستکاری فرآیند می باشد. به صورت خاص، ابزار دقیق فناوری ایجاد، ساخت و نگهداری دستگاه ها و سیستم های اندازه گیری و کنترل است که کارخانه های تولیدی و موسسات تحقیقاتی را برای اقتصاد در حال توسعه بسیار حیاتی مجهز می کند. متغیرهای اندازه گیری شده شامل دما، فشار، جریان، سطح مایع، سرعت، چگالی و بسیاری موارد دیگر می باشند. اتوماسیون صنعتی چیست؟

برنامه ابزار دقیق نیور ریور برای ارائه آموزش مهارت های مورد نیاز و تئوری برای تسلط بر مسئولیت های یک تکنسین ساز، طراحی شده می باشد. علاوه بر این، این برنامه زمینه را برای آموزش در محل کار و سایر چالش های شغلی در زمینه ابزار دقیق فراهم می کند.

مطابق خواسته های فعلی برای تکنسین های ابزار دقیق، واقعیت برنامه ابزار دقیق اکنون 70 سال از این فناوری را آموزش می دهد، این کار با دستگاه های ضبط دهه 1930 آغاز می شود و از طریق کنترل فرآیند توزیع شده قرن بیست و یکم ادامه می یابد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی اسکادا

SCADA (Supervisory Control And Acquisition) یک سیستم کنترل و کنترل از راه دور اتوماسیون می باشد. در هر عملیات اتوماسیون که به کنترل نظارتی و دستیابی به داده های بی درنگ نیاز دارد، قابل اجرا می باشد. در واقع، استفاده از اسکادا در هر محل کار، حتی در خانه شما امکان پذیر است!

به عنوان مثال، می توان با استفاده از اسکادا با اجرای اینترنت اشیا، سیستم اتوماسیون خانگی یا سیستم هشدار را پیاده سازی کرد. امروزه، SCADA به صورت گسترده ای در میان رشته ها و صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از نمونه های شناخته شده این موارد عبارت اند از:

 • نفت و گاز
 • حمل و نقل
 • محصولات تولید شده اتوماسیون صنعتی چیست؟
 • تصفیه و مدیریت پساب
 • نیرو و انرژی
 • اتوماسیون ساختمان
 • غذا و نوشیدنیی

اتوماسیون صنعتی چیست؟

تجهیزات سیستم اتوماسیون چیست؟

دسته ای از تجهیزات تولیدی است که برای انجام خودکار بعضی از عملیات تولید مورد استفاده قرار می گیرد. انواع تجهیزات شامل ربات های صنعتی، سلول های اتوماسیون، نوار نقاله و دستگاه های خاص مثل بالابرها و ماشین های چرخان می باشد.
از این تجهیزات به شدت در صنایع خودرو سازی، اتمام رنگ، هوا فضا و صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد. اتوماسیون صنعتی چیست؟

انواع سیستم های اتوماسیون کارخانه کدامند؟

تجهیزات اتوماسیون صنعتی برای صنایع خودرو سازی، کامیون و حمل و نقل طراحی می شود. ماشین آلات ویژه توانایی تحمل چند پوند تا 50 تن را دارند. حتی در صورتی که بسیاری از ماشین ها عملکرد مشابهی داشته باشند، بیشتر آن ها نیازهای خاصی دارند که با توجه به نوع محصول منتقل شده تعریف می شوند

اتوماسیون صنعتی چیست؟

تجهیزات اتوماسیون صنعتی کاسپین

بالابر و بالابر عمودی برای محصولات
بار از کارتن به شاسی وسایل نقلیه. سبک ها شامل بالابر اسکرو، بالابر دو طرفه و بالابر چهار طرفه است

انتقال خودکار چنگال: دستگاه بالابر که شامل چنگال برای بلند کردن محصولات نقاله از داخل و خارج، از جمله وسایل نقلیه است

چرخش ماشین آلات: ماشین آلات برای تحویل محصولات. اندازه حداکثر 10000 پوند برای چرخش ماشین های شاسی بلند
ماشین های انباشته برای پالت و لاستیک
سیستم های ذخیره سازی و پشتیبانی ابزار

اتوماسیون صنعتی چیست؟

ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی انواع اتوماسیون و اشاره به مزایا و معایب هر کدام از آنها، به شما در انتخاب مناسب ترین نوع اتوماسیون کمک کنیم تا آگاهانه تر تصمیم بگیرید و گامی در جهت بهبود بهره وری و کارآمدی شرکت خود بردارید. اتوماسیون صنعتی چیست؟ برای خرید تجهیزات اتوماسیون صنعتی ما در نمایندگی زیمنس پارس توانا در کنار شما هستیم. تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. راه های ارتباط با ما در بخش پایانی وب سایت درج شده است.

اتوماسیون صنعتی, اتوماسیون صنعتی چیست, اتوماسیون صنعتی زیمنس, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, مفهوم اتوماسیون صنعتی چیست؟, نمایندگی زیمنس

Related Posts

2 دیدگاه. Leave new

 • سلام خسته نباشید نمایندگی برند زیمنس شماره شو بذارید ممنونم

  پاسخ
  • الفباوب
   2023-10-21 10:10 ق.ظ

   سلام دوست عزیز. برای تماس با اتوماسیون صنعتی زیمنس و نمایندگی زیمنس با 02136610801 تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up