خرید کنتاکتور

خرید کنتاکتور

اگر قصد خرید خرید کنتاکتور را دارید، در این مطلب با ما همراه شوید. کنتاکتور چیست ؟ Contactor یکی از پرمصرف ترین و پركاربردترین تجهیزات برق صنعتی می باشد. این تجهیز مثل رله يک کلید مغناطیسی بوده كه با اتصال يک جریان کوچک در ورودی، يک جریان بزرگ تر را در خروجی قطع و وصل می کند.

به عبارت دیگر بجای اینکه ما توسط يک کلید و با دست عمل قطع و وصل را انجام دهیم، يک جریان کوچک را به ورودی کنتاکتور می دهیم و این جریان کوچک موجب تحریک آن شده و کلید داخلی آن در حالت روشن قرار می گیرد و وقتی كه جریان ورودی را قطع کنیم، کنتاکتور هم قطع می شود. در واقع كار کنتاکتور قطع و وصل مدار قدرت با دریافت سیگنال از مدار فرمان می باشد.

خرید کنتاکتور

خرید کنتاکتور از پارس اتوماسیون توانا

کنتاکتورها از لحاظ ساختمان فیزیکی و عملکردی کاملاً مشابه رله عمل می کنند. تفاوت اصلی در این بوده كه رله در مدار فرمان استفاده می شود و کنتاکتور در مدار قدرت یا به عبارت دیگر رله برای تقویت جریان خروجی تجهیزات کنترلی مانند PLC و … استفاده می شود ولی کنتاکتور برای تقویت سیگنال خروجی رله در کنترل تجهیزات قدرت اعم از الکتروموتورها، بانک های خازنی، مدارات روشنایی، گرم کن های الکتریکی و … استفاده می شود، ازاین رو می توان رله را يک قطعه واسط هم نامید.

برای خرید کنتاکتور زیمنس از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید.

استفاده از کنتاکتور

خرید کنتاکتور

مزایای کنتاکتور نسبت به کلیدهای دستی

تا اینجای كار متوجه شدیم كه كار کنتاکتور چیست ، حال میخواهیم تفاوت آن با کلید دستی را بررسی کنیم. مزایای کمک گرفتن از این تجهیز عبارت است از:

 1.  سرعت قطع و وصل کلید زیاد و استهلاک آن کم می باشد.
 2.  مصرف کننده از چند محل کنترل می شود.
 3.  مصرف کننده از راه دور کنترل می شود.
 4.  سرعت قطع و وصل کلید زیاد و استهلاک آن کم می باشد.
 5.  عمر مؤثرشان بیش تر می باشد.
 6.  امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک برای مراحل مختلف نیاز مصرف کننده وجود دارد.
 7.  زمان قطع برق، مدار مصرف کننده هم قطع می شود و به استارت مجدد نیاز پیدا می کند درنتیجه از خطرات وصل ناگهانی برق دستگاه جلوگیری می کند.
 8.  ازنظر حفاظتی مطمئن تر می باشند و حفاظت مناسب تر و کامل تری دارند.

خرید کنتاکتور

نحوه عملکرد کنتاکتور

بوبین از يک هسته آهنی E شکل تشکیل شده كه داخل يک سیم پیچ قرار دارد. همانطور كه می دانید، وقتی يک سیم پیچ را به دور هسته آهنی بپیچیم و دو سر این سیم پیچ را به يک منبع ولتاژ وصل کنیم، به آهن ربا تبدیل خواهد شد.

خرید کنتاکتور

این قسمت را مدار فرمان و محرک کنتاکتور نامیده می شود. در فیلم زیر بهتر با عملکرد این تجهیز آشنا خواهید شد:

پارامترهای كاری

 • ولتاژهای نامی
  • ولتاژ كار نامی : مربوط به اتصال دهنده بوده و مقدار ولتاژی بوده كه کنتاکت ها قادر هستند با جریان كار نامی در این ولتاژ مورداستفاده قرار گیرند. ولتاژ کنتاکت ها به طور معمولً بین 220 الی 660 ولت می باشد.
  • ولتاژ تغذیه نامی: ولتاژی بوده كه باید به بوبین اعمال شود، كه به طور معمولً مقدار آن روی بوبین نوشته می شود. ولتاژ تغذیه بین 24 الی 380 ولت می باشد.
  • ولتاژ عایقی نامی: استحکام عایقی بین عضوهای اتصالی را مشخص می کند.
 • انرژی مصرفی: بوبین هر کنتاکتوری را می توان برای كار با ولتاژهای مختلف طراحی كرد. از 12 ولت جریان مستقیم تا 15 ولت متناوب و ولتاژهای دیگر. عبور جریان از بوبین، موجب گرم شدن آن و مصرف انرژی خواهد شد. يک کنتاکتور خوب باید دارای مصرف داخلی کم باشد. خرید کنتاکتور
 • جریان های نامی: چرا كه کنتاکت های متحرک با فشار بر روی کنتاکت های ثابت اتصال پیدا می کنند و سطح کنتاکت ها هم کاملاً صاف نیست لذا سطح تماس آن ها يک نقطه کوچک خواهد بود پس در محل تماس دو کنتاکت مقاومت الکتریکی وجود داشته و عبور جریان موجب گرم شدن کنتاکت ها خواهد شد. هرچه زمان عبور جریان از بوبین بیشتر باشد کنتاکت های آن بیشتر گرم می شود. با توجه به زمان لازم برای وصل بودن کنتاکتورها جریان های زیر تعریف می شود :
  • جریان هفتگی: جریانی بوده كه در شرایط كار نرمال و با هفته ای يک بار اتصال می توان از کنتاکت های کنتاکتور عبور داد و در خصوصیات عملکردی هیچ تغییری رخ ندهد.
  • جریان هشت ساعتی: جریانی بوده كه با اتصال يک بار در هر هشت ساعت در شرایط كار نرمال می تواند از کنتاکت ها عبور كرده و تغییری در خصوصیات كار قطعه ایجاد نکند.
  • جریان دائمی: جریانی بوده كه می تواند در شرایط كار نرمال و در زمان نامحدود و بدون قطع شدن از کنتاکت های کنتاکتور عبور كرده و به آن صدمه ای نزند و حرارت ایجادشده در کنتاکت ها از حد مجاز تجاوز ننماید. خرید کنتاکتور
 • جریان كار نامی: جریانی بوده كه می توان از کنتاکت ها عبور داد.
 • جریان نامی زمان کم: مقدار مؤثر جریانی را كه کلید برای زمان يک ثانیه در حالت اتصال کوتاه می تواند تحمل کند بدون اینکه صدمه ببیند جریان نامی زمان کم و یا جریان يک ثانیه نامیده می شود.
 • جریان اتصال کوتاه ضربه ای: در مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور باید از وسایل حفاظتی استفاده كرد تا در صورت اتصال کوتاه بلافاصله مدار قطع شود چرا كه در فاصله زمانی اتصال کوتاه تا قطع مدار توسط وسایل حفاظتی از کنتاکت ها هم جریان خیلی زیادی عبور می کند لذا باید کنتاکت ها تحمل این جریان را در این زمان کوتاه داشته باشند و به یکدیگر جوش نخورده و یا تغییر فرم ندهند.مقدار ماکزیمم جریان را در لحظه اتصال کوتاه با Is نشان داده و جریان اتصال کوتاه ضربه ای می نامند .

وظیفه کنتاکتور در تابلو برق

اجزای کنتاکتور

برای بررسی دقیق تر باید این تجهیزات برق صنعتی را در دو بخش اجزای داخلی و اجزای خارجی بررسی کنیم:

ساختمان بیرونی: خرید کنتاکتور

ساختمان بیرونی متشکل از بدنه و تعدادی پیچ بوده كه سیم ها به این پیچ ها متصل میشود. جلوی بدنه به طور معمول يک بخش پلاستیکی وجود دارد كه به بوبین متحرک متصل بوده و رنگش با بدنه متفاوت می باشد. این قسمت مانند يک نشانگر عمل كرده و زمانیکه کنتاکتور وصل است پایین میرود و وقتی قطع است، هم سطح بدنه خواهد بود.

ساختمان داخلی:

ساختمان اصلی از سیم پیچ و هسته مغناطیسی تشکیل شده می باشد. بوبین کنتاکتور چیست ؟ بوبین از يک سیم پیچ تشکیل شده است، كه برق دار شدن کنتاکتور موجب عبور جریان از داخل این سیم پیچ شده و با ایجاد میدان مغناطیسی موجب جذب هسته متحرک و در نهایت کنتاکت ها خواهد شد.

هسته مغناطیسی کنتاکتور چیست ؟ هسته مغناطیسی به شکل دوتکه ساخته می شوند كه بوبین به بخش ثابت هسته متصل شده می باشد. قسمت متحرک هسته به وسیله يک فنر از کنتاکت های ثابت جدا نگه داشته شده می باشد.

خرید کنتاکتور

 


کنتاکتور زیمنس یکی از اجزای مهمی است که باید فقط از مراکز معتبر خریداری شود تا بتواند از نظر کیفیت، رضایت شما عزیزان را جلب کند. برای خرید کنتاکتور پیشنهاد می کنیم همین حالا با اتوماسیون صنعتی زیمنس 02136610801 تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید، همچنین مشاوره خرید نیز از سوی کارشناسان این امر به شما ارائه می گردد. 


 

تجهیزات جانبی

یکی از تجهیزات كاربردی قابل نصب روی کنتاکتورها، کلید یا قفل مکانیکی است:

قفل مکانیکی خرید کنتاکتور

کنتاکتور يک کلید برگشت پذیر است، به این معنا كه در صورتی كه تغذیه بوبین قطع شود، کنتاکت ها توسط نیروی فنر داخلی به وضعیت اول برمی شود. پس برای وصل شدن و وصل ماندن همواره باید ولتاژ دو سر بوبین آن باشد.

وصل بودن بوبین در ساعات طولانی موجب مصرف انرژی، ایجاد حرارت، کاهش عمر بوبین، لرزش و استهلاک بخش های مکانیکی، قطع و وصل های کوتاه در افت ولتاژهای لحظه ای و غیره می شود. برای رفع این مشکل، قطعه ای بانام کلید مکانیکی وجود دارد كه وظیفه آن، تبدیل کنتاکتور به يک کلید قابل قطع و وصل با پالس است. طبق تصویر زیر این قطعه از جلو به کنتاکتور اضافه شده و دو ترمینال برای تغذیه و يک شستی مکانیکی دارد.

“کنترل با پالس” به این معنی بوده كه می توان کنتاکتور را با يک فرمان الکتریکی وصل و بافرمانی دیگر قطع كرد. این فرمان الکتریکی به شکل پالس بوده و زمان آن بسیار کوتاه می باشد. با ارسال پالس اول به بوبین، کنتاکت وصل و توسط واحد قفل مکانیکی در همان حالت باقی می ماند.

خرید کنتاکتور

کنتاکتور کمکی

کنتاکتور کمکی تجهیزی بوده كه به شکل جداگانه به کنتاکتور متصل می شود و برای استفاده در مدار فرمان كاربرد دارد.

خرید کنتاکتور

مشخصات روی کنتاکتور

روی کنتاکتورهای قدرت مانند موتورها يک پلاک مشخصات نصب شده است، كه لازمست نحوه استخراج پارامترهای آن را بلد باشیم.

خرید کنتاکتور

خرید کنتاکتور سه فاز

خرید کنتاکتور

نکته پایانی برای خرید کنتاکتور

 1. از کنتاکتور جریان AC در جریان DC یا برعکس استفاده نشودچرا كه موجب اتصال در مسیر مدار فرمان می شود.
 2. برای بارهای موتوری به طور معمول کنتاکتور را 1.5 تا 2٫5 برابر جریان نامی مصرف کننده انتخاب می کنند. انتخاب کنتاکتور مناسب تاثیر بسیاری در هزینه های تعمیر و نگهداری خواهد داشت.
 3. با توجه به جریان بازگشتی از بوبین ، به هیچ عنوان کنتاکتور را مستقیم به PLC یا دیگر تجهیزات کنترلی با قدرت جریان دهی پایین وصل نکنید و حتما برای حفاظت از خروجی PLC از كارت رله کمک بگیرید.

خرید کنتاکتور

برای خرید کنتاکتور برند زیمنس ما در تلاشیم بهترین ها را به شما ارائه دهیم، در کنار شما هستیم تا کامل ترین خدمات فروش کنتاکتور ها را با بهترین قیمت و کیفیت ارائه کنیم. پارس اتوماسیون توانا، به عنوان بهترین نمایندگی زیمنس از شما دعوت می کند جهت اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید و کامل ترین راهنمایی ها را از کارشناسان دریافت کنید.

Siemens کنتاکتور, اتوماسیون صنعتی زیمنس, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, قیمت کنتاکتور المانی, قیمت کنتاکتور زیمنس, قیمت کنتاکتور زیمنس 3rt1025, قیمت کنتاکتور زیمنس 3rt1034, قیمت کنتاکتور زیمنس 3tf50, کنتاکتور 24 ولت زیمنس, کنتاکتور Siemens, کنتاکتور برند زیمنس, کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور مارک زیمنس, مشخصات کنتاکتور زیمنس, نمایندگی زیمنس, نمایندگی کنتاکتور زیمنس

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up