سیم پیچ کنتاکتور

سیم پیچ کنتاکتور

سیم پیچ کنتاکتور یک دستگاه غیرفعال الکتریکی است که دارای دو پایانه می باشد. وقتی یک ولتاژ کنترل به پایانه های A1-A2 اعمال می شود، کنتاکت های اصلی کنتاکتور را قادر می سازد تا موقعیت خود را تغییر دهند. در واقع، سیم پیچ کنتاکتور زیمنس یک هسته مغناطیسی سیم پیچی شده است که نیروی لازم را برای اتصال فیزیکی کنتاکت های هادی الکتریسته فراهم می سازد. در نتیجه، بوبین کنتاکتور وظیفه تبدیل ولتاژ برق به میدان مغناطیسی را دارد.

بوبین کنتاکتور از یک قاب پلاستیکی و یک سیم پیچ تشکیل می شود. بوبین کنتاکتور اشنایدر دارای دو نوع سیم پیچ باز (لخت) و سیم پبچ وکیوم می باشد. وقتی به یک بوبین برق وصل می شود، حالت آهنربایی پیدا می کند. بوبین می تواند از نوع AC یا DC با ولتاژ های مختلف از 24 تا 600 ولت انتخاب شود. سیم پیچ کنتاکتور 220 ولت AC اشنایدر با کد فنی LX1D8M7 و با نام اختصاری LX1D8 به منظور کنترل کنتاکتور به کار می رود.

سیم پیچ کنتاکتور چگونه کار می کند؟

کنتاکتور شامل یک نقطه تماس روشن/خاموش مدار الکتریکی است که الکتریسیته را برای بار موتور فراهم می کند، یک آهنربای الکتریکی که از یک سیم پیچ کنترل فعال روشن/خاموش تکمیل می شود، یک هسته آهنی، و یک دستگاه اتصال دهنده که حرکت آهنربای الکتریکی را به نقطه تماس.

در صورتی که یک ولتاژ استاندارد در سیم پیچ وجود داشته باشد، جریان تحریک اجرا می شود، شار مغناطیسی از داخل هسته آهنی ثابت مشتق می شود. این موجب می شود که هسته آهنی ثابت به آهنربا تبدیل شود و موجب می شود که هسته متحرک به سمت هسته آهنی ثابت کشیده شود.

در نگهدارنده متصل شده با پین به این هسته متحرک، نقطه تماس متحرک مونتاژ می شود و همراه با هسته متحرک حرکت می کند، با نقطه تماس ثابت قاب تماس می گیرد و سپس مدار را می بندد. در صورتی که شکستن ولتاژ در سیم پیچ مجاز باشد، تحریک هسته آهنی آزاد می شود و هسته متحرک دوباره توسط فنر پشتی دفع می شود. در همان زمان، نقطه تماس متحرک از نقطه تماس ثابت خارج شده و مدار قطع می شود.

چگونه سیم پیچ کنتاکتور را تعویض کنیم؟

اگر می خواهید تعویض کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پیچ ترمینال را با کمک یک پیچ گوشتی بین وسط جلو و پشت کنتاکتور باز کنید.
  • قاب بالایی را بردارید.
  • سیم پیچ هدف را برای جایگزینی که در قاب پایینی نصب شده است بردارید.
  • سیم پیچ جدید را وارد کنید.
  • موقعیت را به آرامی با دو پیچ در جلو و پشت کنتاکتور ثابت کنید.

عیب یابی سیم پیچ کنتاکتور

برای عیب یابی سیم باید از یک مولتی متر برای بررسی مقاومت سیم پیچ ها استفاده کنید. این مقدار مقاومت بسته به ولتاژ سیم پیچ و مدل کنتاکتور باید بین چند اهم تا کیلو اهم باشد. در صورتی که مقداری نزدیک یا کمتر از 0.1 اهم پیدا کردید به این معنی است که یک اتصال کوتاه در سیم پیچ وجود دارد.

اگر مقدار بی نهایت دارید، به این معنی است که یک مدار سیم پیچ باز وجود دارد. برای هر دو حالت، در صورتی که امکان دیگری ندارید، باید سیم پیچ یا فول کنتاکتور را تعویض کنید. کویل های کنتاکتور به عنوان قطعات یدکی فروخته می شوند و در کاتالوگ های سازندگان یافت می شوند.

ولتاژ سیم پیچ در کنتاکتور چیست؟

ولتاژ سیم پیچ کنتاکتور ولتاژی است که قرار است کنتاکتور دریافت کند تا بتواند برق بگیرد. به آن ولتاژ کنترل هم گفته می شود. به منظور عملکرد پایدار سیم پیچ کنتاکتور، ولتاژ انرژی دهنده باید اساساً در محدوده +10٪/-15٪ ولتاژ نااست. ولتاژ سیم پیچ کنتاکتور می تواند AC یا DC باشد. برای کارکرد کویل های AC، منبع تغذیه تقریباً همیشه یک فرکانس تجاری (50 یا 60 هرتز) با ولتاژهای استاندارد 6، 12، 24، 48، 115 و 240 ولت AC می باشد.

برای عملکرد سیم پیچ های DC، استانداردهایی برای ولتاژ و جریان منبع تغذیه وجود دارد که استانداردهای ولتاژ DC در 5، 6، 12، 24، 48 و 100 ولت تنظیم شده می باشد. از ولتاژ بالاتر یا کمتر از ولتاژ اسمی سیم پیچ استفاده نکنید.

ولتاژ بالا امکان دارد به سیم پیچ مغناطیسی آسیب برساند یا آن را از بین ببرد، در حالی که ولتاژ پایین امکان دارد قدرت کافی برای فعال کردن را نداشته باشد. ولتاژ کنترل کنتاکتور در نزدیکی پایانه های A1-A2 مشخص شده است و می توان بین ترمینال های A1-A2 با یک مولتی متر اندازه گیری کرد.

علت خراب شدن سیم پیچ کنتاکتور چیست؟

خراب شدن های رایج سیم پیچ کنتاکتور عبارتند از:

جریان اضافه

جریان تحریک زمانی افزایش پیدا می کند که ولتاژ مجاز برای سیم پیچ بیش از حد بالا باشد و استقامت سیم پیچ کاهش یابد. در صورت وقوع جریان زیاد، سیم پیچ گاهی اوقات می سوزد.

اشتباه اعمال ولتاژ و فرکانس

وقتی ولتاژ نامی سیم پیچ بالاتر یا کمتر از ولتاژ برق باشد، می تواند علت فرسودگی سیم پیچ باشد. وقتی کاربرد فرکانس اشتباه باشد، سیم پیچ سوخته می باشد.

فرکانس سوئیچینگ بیش از حد

وقتی بیشتر از فرکانس روشن/خاموش تعیین شده به کار می رود، می تواند علت فرسودگی باشد.

خطای درج

سیم پیچ توسط جریان عجله تحریک (10 تا 15 برابر جریان نگهدارنده) که به داخل سیم پیچ می ریزد، می سوزد، در صورتی که پس از کاهش ولتاژ برق، مواد غیرعادی به قطب تماس مغناطیسی نفوذ کنند، بدون استنشاق کامل آن را به طور مداوم کار کنید.

پچ پچ کردن

اگر نقطه تماس به علت تغییر ولتاژ کنترل یا رها شدن ترمینال سیم پیچ، صدای شدیدی داشته باشد، با جاری شدن جریان به داخل سیم پیچ موجب فرسودگی سیم پیچ می شود.

بسته شدن نصب

نصب گسیل گرمایش برای گرم کردن پیری توسط سیم پیچ مرکزی تسریع پیدا می کند، وقتی سوئیچ مغناطیسی در جریان مداوم به کار می رود، بالاترین دما می باشد.

گذرا

پیک / گذرا ولتاژ رایج است، به خصوص در شبکه های بی کیفیت یا ضعیف. پیک های ولتاژ بسیار بالا/گذرا امکان دارد موجب آسیب به سیم پیچ شود.

آزاد کردن پیچ ترمینال کویل

ترمینال سیم پیچ را با گشتاور مناسب همانطور که در کاتالوگ نوشته شده وصل کنید. در غیر این صورت، امکان دارد یک قوس الکتریکی در پایانه ها وجود داشته باشد.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up