کنتاکتور قدرت عملکرد کنتاکتور در مدار قدرت و فرمان چگونه است؟

کنتاکتور قدرت

در این مقاله قصد داریم به کنتاکتور قدرت بپردازیم، پارس اتوماسیون توانا نمایندگی زیمنس در ایران است و با فروش محصولات کنتاکتور و پی ال سی با بهترین قیمت های موجود در بازار سعی در جلب رضایت شما عزیزان دارد، برای خرید و اطلاع از جزئیات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید.

انواع مختلف کنتاکتور

کنتاکتورهای زیاد و متنوعی با ویژگی ها و قابلیت های خاص وجود دارند. هر کدام از این کنتاکتورها می توانند طیف خیلی زیاد از جریان ها از چند آمپر تا چند هزار آمپر و همینطور بازه بزرگی از ولتاژها از 24 ولت DC تا هزاران ولت را شامل شوند.

از لحاظ اندازه هم انواع متفاوتی دارند. بعضی از کنتاکتورها به قدری کوچکند که در دست جا می شوند. بعضی دیگر مقداری بزرگتر حدودا یک متر و حتی انواع غول پیکر آن ها هم وجود دارد.

همه چیز درباره کنتاکتور قدرت

کنتاکتورها در دسته بندی های مختلفی شناخته می شوند و یکی از مهم ترین آن ها با نام کنتاکتور قدرت در بازار عرضه می شود. این دستگاه در واقع به عنوان یک رله مخصوص شناخته می شود که بسیار قوی تر از ساختار معمول آن عمل کرده و این امکان را دارد که در جریان های فوق العاده بالا و صنعتی مورداستفاده قرار بگیرد.

از طرفی می توانید آن را بسته به مدل و برندی که خریداری می کنید، در توان های 8 هزار آمپر تا بیش از 100 کیلووات انتخاب و نصب کنید. موضوع مهم در مورد انتخاب و خرید کنتاکتور قدرت این است که این دستگاه ها ابعاد گسترده ای از توان را تشکیل می دهند و دارای پرداخت الکترونیکی بالاتری هستند.

کنتاکتورها نیز اساساً در مدل ها و رده های بسیار گسترده در بازار عرضه می شوند؛ همان طور که پیش ازاین هم گفتیم شما می توانید آن ها را در سری های چند وات تا چند کیلووات انتخاب کنید. در آرک هیوندای، بیشتر این موضوع را بررسی می کنیم.

کنتاکتور قدرت چیست؟

تقریبا همان کلید برقی است که ما می شناسیم یعنی وظیفه کلیدزنی را بر عهده دارد. خاموش و روشن کردن مدار کنتاکتورها، در انواع مختلفی تولید می شوند که هرکدام با توجه به قابلیت هایشان در کاربردهای خاصی به کار می روند: مثل کنتاکتور قدرت، کنتاکتور فرمان، کنتاکتور خازنی، کنتاکتور تک فاز یا بی صدا

کنتاکتور قدرت در واقع یک نوع خاصی از رله است با این تفاوت که کنتاکتور خیلی قوی تر از رله عمل می کند. کنتاکتور این قدرت را دارد که در مسیر جریان های بالاتری قرار بگیرد.

کنتاکتورها می توانند بسته به نوع و برند آن ها جریان برق تا 8000 آمپر و قدرت بیشتر از 100 کیلو وات را کنترل کنند. اما رله ها فقط در آمپرهای پایین این قدرت رو دارند.

آیا می دانید پارس اتوماسیون توانا، شرکت بزرگ فروش کنتاکتور زیمنس و ارسال آن به سراسر کشور است؟ شما می توانید همین حالا جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و جزئیات بیشتر را از کارشناسان مجموعه دریافت کنید.

کنتاکتور فرمان یا کنتاکتور قدرت؟

در مورد صنایعی در ابعاد بزرگ که در آن با موتورهای الکتریکی، نورپردازی، سیستم گرمایش، بانک های خازنی، تبخیرکننده های حرارتی و بقیه بارهای الکتریکی بزرگ و صنعتی سروکار داریم، کنتاکتور قدرت است که می تواند به ما کمک کند.

تفاوت کنتاکتور فرمان و کنتاکتور قدرت

یکی از اصلی ترین قسمت های مدار فرمان، کنتاکتور فرمان بوده که مشابه کنتاکتور قدرت عمل می کند ولی با تفاوت هایی مثل:

 • به خاطر تفاوت سطح ولتاژ و جریان مورد استفاده در این دو نوع کنتاکتور، از لحاظ نوع پلاتین ها و سطح عایق بندی و همینطور اندازه ساختمان آن ها تفاوت وجود دارد.
 • تفاوت در تعداد پلاتین، اولین تفاوت کنتاکتور قدرت و فرمان می باشد.
 • به خاطر وجود سطح ولتاژ و جریان بالا، احتمال به وجود آمدن قوس الکتریکی پس از قطع کنتاکتور، بین پلاتین های کنتاکتور قدرت وجود دارد که برای مقابله با آن از مکاهمم خاصی برای خاموش کردن قوس الکتریکی استفاده می کنند که موجب پیچیدگی ساختمان کنتاکتور قدرت می شود. در حالی که در کنتاکتورهای فرمان احتمال ایجاد قوس الکتریکی بسیار پایین است در نتیجه از ساختمان های ساده تری برخوردارند.
 • نصب کنتاکتورهای فرمان که کابرد آن ها در سطح ولتاژ و جریان پایین است، به تمهیدات خاصی نیاز ندارد و به سادگی انجام می شود. حتی می توانیم آن ها را در محفظه تابلوهای برق هم نصب کنیم. اما کنتاکتور قدرت همانطور که چندین بار به آن اشاره کردیم در سطح ولتاژ و جریان بالا مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه برای نصب از لحاظ ایمنی و شرایط محیطی مثل دمای محیط و … نیازمند رعایت تمهیدات بیشتری است.

 


کنتاکتور زیمنس یکی از اجزای مهمی است که باید فقط از مراکز معتبر خریداری شود تا بتواند از نظر کیفیت، رضایت شما عزیزان را جلب کند. برای خرید کنتاکتور پیشنهاد می کنیم همین حالا با اتوماسیون صنعتی زیمنس 02136610801 تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید، همچنین مشاوره خرید نیز از سوی کارشناسان این امر به شما ارائه می گردد. 


 

کنتاکتورها از چه اجزائی تشکیل شده اند؟

 • کنتاکت ها

از اصلی ترین و مهم ترین بخش های کنتاکتورها می باشند. کنتاکت های توان یا قدرت همان کنتاکت هایی می باشند که حمل بار جریان اصلی رو به دوش می کشند. کنتاکت های فرمان با کمکی، همزمان با کنتاکت های قدرت جریان کمتری را به سمت مدارهای فرمان انتقال می دهند.

 • محفظه کنتاکتورها

کنتاکتورها همیشه باید توسط یک محفظه عایق برای محافظت از آن ها در مقابل آب و هوا، انفجار و نشستن غبار و چربی پوشانده شوند. همینطور در مقابل خطرات تماس مستقیم انسان با آن ها ایمنی لازم را فراهم می کنند.

 • مکانیزم قطع و وصل کنتاکتورها

در روش دستی زحمت قطع و وصل به عهده خود ماست. به این صورت که از طریق یک اهرم این کار انجام می شود. اما روش دیگر آهنرباها و کوئل های الکتریکی می باشند که کار باز و بسته شدن کنتاکت ها را انجام می دهند.

کنتاکتور زیمنس کنتاکتور چیست؟

چه قدر با عملکرد کنتاکتور قدرت آشنا می باشید؟

کنتاکتورهای قدرت از گروه کلیدهای قابل قطع و وصل تحت بار نامی می باشند. این کلیدها در مدل های مختلف برای استفاده در انواع مدارهای قدرت ساخته می شوند. جریان مجاز عبوری از پلاتین های آن ها می تواند از چند آمپر تا چند هزار آمپر باشد.

کنتاکتور قدرت دو مدل AC و DC دارد. تعداد پلاتین ها در کنتاکتورهای قدرت می تواند بین دو تا چهار عدد باشد. این پلاتین ها از نوع نرمال باز یا نرمال بسته می باشند. این نکته را هم باید در نظر بگیریم که علاوه بر پلاتین های قدرت، معمولا تعدادی پلاتین های کمکی هم در این کنتاکتور وجود دارد اما مشخصه الکتریکی و فیزیکی آن ها با پلاتین های قدرت فرق دارد.

با توجه به قدرت کنتاکتور، محل اتصال جریان ورودی و خروجی به کنتاکت های قدرت میتواند شامل ترمینال های سیمی و یا صفحه هایی برای اتصال شینه یا کابل باشد. ولتاژ نامی کنتاکتور قدرت از فشار ضعیف تا 1500 ولت بوده و می تواند برای قطع و وصل بارهای کوچک تا بزرگ به کار رود.

همینطور برای تعیین حداکثر جریان نامی کنتاکتور قدرت باید به برند و نوع آن توجه شود و در بعضی مدل ها تا 8000 آمپر هم وجود دارد. در جریان های بسیار بالا، ساختمان کنتاکتور با مدل های معمولی تفاوت های زیادی دارد و می تواند شامل قطعات بیشتر مثل سیستم های خاموش کننده­ قوس، مکاهمم قطع و وصل متفاوت و … باشد.

 

8 پارامتر مهم و اساسی برای انتخاب یک کنتاکتور قدرت مناسب

بعد از رسیدن به پاسخ این سوال که کنتاکتور قدرت چیست، در ادامه با پارامترها و نکاتی که زمان خرید این تجهیز باید مورد توجه قرار بگیرند، می پردازیم.

 • برای اینکه بتوانیم ولتاژ نامی و مشخصات عایقی کنتاکتور را درست انتخاب کنیم باید نوع و میزان ولتاژ محل مورد استفاده کنتاکتور، مشخص شده باشد.
 • برای اینکه قطع و وصل کامل و ایمنی داشته باشیم باید تعداد پلاتین های قدرت مورد نیاز و نوع آن ها را بدانیم.
 • باید بدانیم که کنتاکتور برای قطع و وصلِ چه نوع باری و با چه جریانی قرار است که به کار رود. این کار به ما کمک می کند تا گروه کنتاکتور و جریان مجاز عبوری از پلاتین های قدرت آن را درست انتخاب کنیم.
 • تعداد و نوع پلاتین های مورد نیاز کمکی و فرمان هم باید مشخص باشد.
 • مشخص شدن محل نصب کنتاکتور برای ارتباط با قطعات جانبیِ مورد نیاز از لحاظ سطح عایقی، اندازه و ایمنی مهم می باشد.
 • تاثیرات محیط کار کنتاکتور از لحاظ دما، رطوبت و … برای انتخاب نوع آن مهم می باشد.
 • با انتخاب کنتاکتوری که لوازم جانبی آن در دسترس است می توانید کار خودتان را راحت تر کنید.
 • در یک جدول شرایط کار کنتاکتور از لحاظ سطح ولتاژ متناوب، قدرت موتور بر اساس کیلووات و جریان مجاز بر اساس آمپر مشخص شده می باشد.
 • انتخاب درست از گروه حرارتی و عمر مکانیکی کنتاکتور وابسته به دانستن تعداد دفعات قطع و وصل در یک دوره خاص می باشد.
 • در سطر اول تمام استانداردهایی که کنتاکتور براساس آن ها ساخته شده را می بینیم.
 • در سمت چپ بالای پلاک، AC3 به ما نوع کنتاکتور را نشان می دهد.
 • سطح ولتاژ عایقی قابل تحمل این کنتاکتور 600 ولت و در شرایط لحظه ای تا حداکثر 6 کیلو ولت است.
 • در این کنتاکتور جریان اتصال کوتاه قابل تحمل 5 کیلو آمپر می باشد.
 • علائم استاندارد را در وسط پلاک می توانید ببینید.
 • این عبارت AC1=Ith=40A تعیین می کند که برای استفاده در بار اهمی خالص، جریان مجاز نامی از 22 آمپر تا 40 آمپر از لحاظ سطح توان حرارتی افزایش پیدا می کند.
 • فراموش نکنیم که فقط و فقط سیم مسی می توانیم به این کنتاکتور وصل کنیم.

به قدرت کنتاکت های کنتاکتور در تحمل قوس الکتریکی ناشی از قطع جریان، قدرت قطع کنتاکتور میگویند. مشخصات بیان شده در بسیاری از موارد روی بدنۀ کنتاکتور یا در کاتالوگ آن نوشته می شود.

یکی از روش های خاموش کردن قوس استفاده از دَمَنده های مغناطیسی می باشد. در واقع از کوئل های دمنده برای طولانی کردن و جابه جایی قوس الکتریکی استفاده می کنند، مخصوصا در مدارهای قدرت DC برای خاموش کردن آن ها با دمیدن، مجبور به کشیدن بیشتر قوس نسبت به یک قوس AC با همان شدت جریان می باشند.

تفاوت بین کنتاکتور پاور و استارتر

این یک سوال بسیار رایج است که برای علاقه مندان به حوزه برق و شبکه برق مطرح می شود و این سردرگمی نیز قابل درک است. از آنجایی که کنتاکتورها و استارت ها هر دو موتورهای الکتریکی را کنترل می کنند، مردم معمولاً این دو عبارت را به جای هم استفاده می کنند. سیم پیچ، کنتاکت ها، کانال های قوس الکتریکی و استفاده از ولتاژ کنترل پایین تر همه این عناصر مکانیکی هم در کنتاکتور و هم در استارت یکسان هستند.

دوستان عزیز، برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید، ما در کنار شما هستیم تا بهترین کنتاکتورهای برند زیمنس را با بهترین قیمت خریداری کنید.

ویژگی هایی که کنتاکتور پاور را از استارتر متفاوت می کند:

 • یک کنتاکتور برای بستن کنتاکت ها و تأمین و قطع برق مدار به سیم پیچ کنتاکتور ولتاژ اعمال می کند. از سوی دیگر، یک استارت از رله های اضافه بار استفاده می کند تا با خاموش کردن موتور، از گرمای بیش از حد موتور در برابر نوسانات بار محافظت کند.
 • کنتاکتور یک کلید کنترل شده الکتریکی شبیه به رله است. در مقایسه، استارت یک کنتاکتور با اضافه کردن یک رله اضافه بار است.
 • یک کنتاکتور بدون اضافه بار کوپل شده است، درحالی که با یک استارت، گزینه هایی برای اضافه بارهای مختلف داریم.
 • یک کنتاکتور منحصراً برای کار با کنتاکت های معمولی باز طراحی شده است. از سوی دیگر یک رله، بسته به عملکرد موردنظر، اغلب به طور معمول باز و یا بسته است.
 • یک کنتاکتور به طورکلی بر اساس ظرفیت ولتاژ خودطبقه بندی می شود، در مقایسه با استارتی که معمولاً با ظرفیت فعلی و اسب بخار موتوری که با آن سازگار است، رتبه بندی می شود.

برای خرید و استعلام قیمت کنتاکتور باقیمت و کیفیت تضمین شده و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات موردنیازتان به سایت نمایندگی زیمنس پارس اتوماسیون توانا مراجعه کنید. پارس اتوماسیون توانا یک فروشگاه آنلاین است که سناریو کاری آن بر مبنای تأمین تمام نیازهای مشتریان است. پارس اتوماسیون توانا یکی از سایت های داخلی است که انواع این گونه تجهیزات را همراه با تضمین کیفیت و قیمت ارائه می کند. خطی مشی این سایت ارائه خدمات بی نظیر برای برطرف کردن نیاز مشتریان است.

Siemens کنتاکتور, اتوماسیون صنعتی زیمنس, انواع کنتاکتور ac, انواع کنتاکتور pdf, انواع کنتاکتور و کاربرد آنها pdf, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, تفاوت کنتاکتور قدرت و فرمان, قیمت کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور Siemens, کنتاکتور برند زیمنس, کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور مارک زیمنس, نمایندگی زیمنس

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up