PLC های مختلف زیمنس

PLC های مختلف زیمنس

در این مطلب قصد داریم شما را با PLC های مختلف زیمنس آشنا کنیم. PLC مخفف عبارت Programmable Logic Controller، یک سیستم کنترلی منطبق بر مدار منطقی می باشد. پی ال سی زیمنس یک کامپیوتر صنعتی به حساب می آید که برای کنترل فرآیند های صنعتی بصورت خودکار در صنایع به کار گرفته می شود؛ هر صنعتی که نیاز به اتوماتیک کردن فرآیند تولید خود دارد به PLC نیاز دارد. صنایعی چون تولید موادغذایی، تولیدات لاستیک، پتروشیمی، صنایع چوب، صنعت هوایی، تولید فولاد و صنایع وابسته در این زمره قرار می گیرند.

در واقع پی ال سی ها دستگاه هایی می باشند که اطلاعات ورودی را که طی مراحلی به صورت منطقی 0 و 1 تبدیل می شوند را دریافت می کنند. پس از پردازش ورودی ها بر اساس الگوریتم های طراحی شده، خروجی های متناسب با خواسته برنامه نویسان را برای عملگر ها می سازند. PLC های مختلف زیمنس

مثلا فرض کنیم قرار باشد دمای یک کوره توسط یک پی ال سی کنترل شود. دماسنج داخل کوره اطلاعات را بعنوان ورودی به PLC منتقل می کند. بعد از پردازش اطلاعات در صورت مغایر بودن دما با میزان دلخواه، دستور لازم برای عملیات به خروجی که مشعل است ارسال می شود. در ادامه به بررسی و مقایسه انواع پی ال سی زیمنس SIEMENS می پردازیم. زیمنس از پرکاربرد ترین تجهیزات اتوماسیون صنعتی در جهان است. PLC های مختلف زیمنس

بررسی و مقایسه PLC های مختلف زیمنس

شروع ساخت پی ال سی ها توسط شرکت زیمنس با سری S5 آغاز شد. این سری در محیط های صنعتی عملکرد خوبی داشت و در مقابل رطوبت و گرد و غبار ایمن بود. سری S5 بعنوان اولین خانواده PLC ای زیمنس دیگر تولید نمی شوند. در ادامه آن ها جایگاه خود را به سری های بعدی دادند.

هم اکنون زیمنس در حال تولید پی ال سی های خانواده S7 است. با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی در مورد انواع پی ال سی زیمنس در اختیارتان قرار دهیم. البته پارس اتوماسیون توانا بعنوان نماینده زیمنس در ایران تامین کننده انواع پی ال سی های زیمنس فعالیت دارد. PLC های مختلف زیمنس

انواع پی ال سی PLC زیمنس

PLC های شرکت زیمنس را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد: PLC های مختلف زیمنس

 • مینی پی ال سی لوگو (!LOGO)
 • پی ال سی های کمپکت (Compact PLC)
 • پی ال سی های ماژولار (Modular PLC)

مینی پی ال سی های لوگو برای کاربردهای کوچک صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. تعداد ورودی و خروجی در آن ها نسبت به بقیه محدود تر می باشد. برای پروژه های کوچک هم اقتصادی تر هستند.

معرفی جامع مینی پی ال سی لوگو زیمنس
معرفی جامع مینی پی ال سی لوگو زیمنس

خرید لوگو زیمنس پارس اتوماسیون توانا

پی ال سی های زیمنس Compact (کامپکت) نوع دیگری از PLC ها می باشند که منبع تغذیه، ماژل های ورودی و خروجی و CPU در کنار یکدیگر بصورت کامپکت عرضه می شوند. در زمان تهیه پی ال سی های کامپکت یک واحد کامل از همه نیاز های یک PLC به شما ارائه می شود. PLC های مختلف زیمنس

دسته سوم هم Modulat (ماژولار) می باشند. بر خلاف نوع کامپکت در نوع ماژولار طراح می تواند بر اساس نیاز خود کارت های توسعه را انتخاب نماید. بطور کلی , PLC های زیمنس علاوه بر لوگو را میتوان به 4 خانواده زیر تقسیم کرد: PLC های مختلف زیمنس

Simatic S5

بعنوان اولین گروه از انواع پی ال سی های زیمنس هستند. انواع مختلفی دارند که بعضی همانند S5. 90U یا S5. 95U بصورت Compact بوده و حوزه عملکرد محدود دارند. بعضی دیگر S5. 100U و S5. 115U ماژولار بوده و برای سیستم های کنترلی با ابعاد متوسط به کار میروند. PLC های مختلف زیمنس

برای حوزه های عملکرد وسیع, PLC های دیگری با نام های S5. 135U و S5. 155U از این خانواده عرضه شده اند. البته برنامه نویسی PLC های فوق با نرم افزار Step5 انجام می گیرد. در حال حاضر دستیابی به این سری در بازار مشکل بوده و طراحان از آن ستفاده نمی کنند.

Simatic S7

مقایسه پی ال سی های S7-300 و S7-1500
مقایسه پی ال سی های S7-300 و S7-1500

این گروه از PLC زیمنس بعد از S5 عرضه شد و خود به پنج خانواده سیماتیک مختلف تقسیم می شوند. این PLC ها با نرم افزار STEP7 و Step 7 TIA Portal برنامه نویسی و پیکر بندی می شوند. با توجه به اهمیت گروه Simatic S7 در ادامه به معرفی انواع آن می پردازیم.

پی ال سی S7. 200 زیمنس PLC S7. 200 Siemens PLC های مختلف زیمنس

بد نیست بدانید که پی ال سی S7 سری 200 اولین محصول از سری S7 است. پی ال سی S7200 به صورت کامپکت (Compact) یا یکپارچه است. در بازار PLC S7200 را بعنوان میکرو پی ال سی می شناسند.

کنترلر S7200 را برای سیستم های ساده تر به کار می برند. اکنون پی ال سی S7 سری 1200 توسط شرکت زیمنس تولید نمی شود و پی ال سی S7 سری 1200 را جایگزین این کنترلر کرده اند. این نوع پی ال سی ها ورودی و خروجی های بیشتری نسبت به مینی پی ال سی ها دارند، یعنی تا 300 ورودی خروجی، و در پروژه ها و فرآیندهای متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.

S7. 200 زیمنس در یک نگاه

 • کاربرد: مناسب برای کاربردهای ساده تا متوسط در کنترل فرآیندها و دستگاه ها.
 • قیمت ارزان: این PLC با توجه به مخاطبان خود که نیاز به یک سیستم کنترلی ساده دارند، با قیمت مناسب عرضه می شود.
 • ساختار Compact: با فراهم کردن ساختار Compact، این PLC فضای کمتری را اشغال کرده و مناسب برای نصب در مکان های محدود می باشد.
 • I. O های On. Board: دارای ورودی ها و خروجی های On. Board بوده که امکان استفاده بدون نیاز به ماژول های جانبی را فراهم می کند.
 • سهولت در نصب و برنامه نویسی: نصب و برنامه نویسی این PLC بسیار ساده و برای کاربران با تجربه کم هم قابل فهم است. PLC های مختلف زیمنس
 • پشتیبانی از ماژول های اضافی: در بعضی از نسخه ها، امکان افزودن ماژول های جانبی به کنار CPU وجود دارد که امکان گسترش ویژگی ها را فراهم می کند.
 • نرم افزار برنامه نویسی Step7. Micro. Win: برنامه نویسی این PLC با استفاده از نرم افزار Step7. Micro. Win انجام می شود که یک واسط کاربری کاربرپسند برای برنامه نویسی و پیکربندی دستگاه فراهم می کند.
 • انعطاف پذیری: با توجه به انعطاف پذیری بالا، این PLC قابلیت سفارشی سازی برای نیازهای خاص کاربر را دارا است.

پی ال سی S7. 1200 زیمنس PLC S7. 1200 Siemens

در سال 2008 میلادی تولید پی ال سی S7 سری 1200 آغاز شد. با توسعه و رفع مشکلات S7. 200 زیمنس محصول جدید و جایگزین S7. 1200 را معرفی کرد. PLC S7 1200 جزء سری پی ال سی های جدید و به روز تجهیزات اتوماسیون صنعتی خانواده SIMATIC S7 زیمنس هستند که برای کاربردهای سبک و پروسه های کوچک طراحی شده اند. PLC های مختلف زیمنس

PLC های سری S7 زیمنس بر اساس قابلیت، محدوده کاربرد و بروز بودن هم اکنون در صنعت و اغلب تجهیزات و پروسه های قدیمی و جدید مورد استفاده قرار گرفته شده. بنظر میرسد پی ال سی 1200 محبوب ترین سری در بین انواع پی ال سی های زیمنس باشد. PLC های مختلف زیمنس

خرید plc 1200 زیمنس

 • کاربرد: جایگزین مناسب برای S7. 200 و مناسب برای کاربردهای کنترلی کوچک تا متوسط.
 • Compact با پورت Profinet: دارای ساختار Compact بوده و پورت Profinet را داراست. Profinet یک استاندارد شبکه صنعتی بوده که از آن برای ارتباط در سطح کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • نسخه های Profinet: پروفینت در دو نسخه I. O و CBA ارائه شده. نسخه I. O به شبکه هایی همانند Pofibus. DP شبیه بوده و نسخه CBA به شبکه Industrial Ethernet شبیه می باشد.
 • پنج مدل مختلف: این PLC در پنج مدل مختلف (CPU1211C، CPU1212C، CPU1214C، CPU1215C، CPU1217C) ارائه شده، که هرکدام قابلیت ها و ویژگی های خاص خود را دارند.
 • تعداد ماژول های ورودی و خروجی: در مدل CPU1212C حدبیشتر تا دو ماژول ورودی و خروجی می توان متصل کرد، در حالی که در مدل های CPU1214C، CPU1215C و CPU1217C این تعداد به حدبیشتر هشت ماژول افزایش یافته می باشد. PLC های مختلف زیمنس
 • سهولت در نصب و برنامه نویسی: همانند S7. 200، نصب و برنامه نویسی این PLC هم بسیار ساده و به کاربران با تجربه کم هم قابل فهم است

پی ال سی S7. 300 زیمنس PLC S7. 300 Siemens

یکی از پرکاربرد ترین و پرطرفدارترین سری پی ال سی هایی که توسط شرکت زیمنس به بازار عرضه شده میتوان سری S7. 300 اشاره کرد، S7. 300 زیمنس یک PLC ماژولار می باشد.

ماژول های آن تنوع زیادی دارند. به سهولت قابل دسترسی و توسعه میباشند. تا 2000 ورودی و خروجی را ساپورت می کنند. CPU این پی ال سی (PLC) هم بصورت کامپکت وهم بصورت ماژولار ارائه می شوند، اگر بخواهیم PLC های زیمنس را از لحاظ قدرت و توانایی دسته بندی کنیم به ترتیب S7. 300 قویترین و بعد از آن S7. 1200 است. در این سری محصولات PLC زیمنس پردازشگر انتخاب شده (CPU) تعیین کننده حدبیشتر تعداد ورودی و خروجی می شود. PLC های مختلف زیمنس

پی ال سی S7300 زیمنس در مقایسه با پی ال سی S7. 200 که به صورت کامپکت است مزیتی از جمله :

 • اضافه کردن ماژول
 • اضافه کردن ورودی و خروجی
 • پشتیبانی از کارت سخت افزاری مختلف
 • سرعت پرازش بالاتر PLC های مختلف زیمنس
 • قابلیت شبکه شدن از طریق پورت اترنت
 • و …

در واقع از پی ال سی 300 زیمنس برای کارهای بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد. PLC های مختلف زیمنس

پی ال سی 300 زیمنس

 • حوزه عملکرد متوسط: مناسب برای کاربردهای متوسط در کنترل فرآیندها و سیستم های صنعتی. PLC های مختلف زیمنس
 • ماژولاریته: دارای ساختار ماژولار بوده و این امکان را فراهم می کند که ماژول های مختلف و تنوع زیادی را به سیستم اضافه کنید.
 • تنوع ماژول ها: ماژول های این PLC تنوع زیادی دارند که به کاربر این امکان را می دهد تا با توجه به نیازهای خاص پروژه، ماژول های مختلف را اضافه کرده و سیستم را سفارشی سازی کند.
 • سهولت در توسعه: این PLC به سهولت قابل توسعه است، به این معنا که با توجه به گستردگی پروژه و نیازهای جدید، می توانید ماژول ها را افزوده و سیستم خود را به روز کنید.
 • برنامه نویسی با STEP7: برنامه نویسی این PLC با استفاده از نرم افزار STEP7 انجام می شود. این نرم افزار یک محیط برنامه نویسی کاربرپسند برای توسعه برنامه های کنترلی فراهم می کند.
 • قابلیت ارتقاء: این PLC به خاطر ساختار ماژولار و توسعه پذیری بالا، امکان ارتقاء به سیستم های پیچیده تر را فراهم می کند.
 • کاربری گسترده: با توجه به تنوع و ویژگی های گسترده، این PLC در صنایع مختلفی همانند صنعت، اتوماسیون ساختمان، و کنترل فرآیندها مورد استفاده قرار می گیرد.

S7. 300C زیمنس

 • شبیه S7. 300 معمولی زیمنس است، با این تفاوت که CPU همراه با بعضی ماژول های دیگر همانند ورودی. خروجی بصورت Compact عرضه شده.
 • در انتهای کد CPU حرف C معرف این نوع می باشد. همانند CPU 314C
 • برای کاربردهای معمولی و نسبتاً ساده قابل استفاده. PLC های مختلف زیمنس
 • نسبت به S7. 300 زیمنس مقرون به صرفه تر می باشد.
 • قابلیت اضافه کردن ماژول های دیگر به این نوع PLC وجود دارد و این کار به راحتی امکان پذیر می باشد.

پی ال سی S7. 400 زیمنس PLC S7400 Siemens

این مدل قدرتمند پی ال سی زیمنس S7 سری 400 شامل تنوع بالای CPU است. استفاده از ماژول های متنوع و متعدد از مزایای این نوع پی ال سی به حساب می آید.

پی ال سی های S7 سری 400 مناسب برای پروژه های بزرگ صنعتی مانند فولاد هستند. تفاوت آن با دیگر پی ال سی های ماژولار نصب به صورت عمودی است. ماژول مرکزی در قسمت پشت پی ال سی قرار دارد. بقیه کارت ها از طریق رک بهم متصل می شوند و رک سری 400 نسب به بقیه سری ها متفاوت می باشد.

تعداد ورودی و خروجی نهایی در پی ال سی 400 زیمنس 5000 واحد است. PLC های مختلف زیمنس

S7. 400 زیمنس در یک نگاه

 • حوزه عملکرد گسترده: این PLC مناسب برای کاربردهای گسترده در کنترل صنعتی و سیستم های پیچیده است. PLC های مختلف زیمنس
 • ماژولاریته: با ساختار ماژولار، این PLC به کاربر امکان می دهد تا ماژول های مختلف را به تناسب با نیازهای خاص پروژه اضافه یا حذف کند.
 • پوشش گسترده از سیگنال ها: این PLC قابلیت پوشش حجم زیادی از سیگنال ها را داراست که برای کاربردهای پیچیده و سیستم های دینامیک مفید می باشد.
 • سهولت در توسعه: با توجه به ساختار ماژولار و توسعه پذیری بالا، این PLC به راحتی قابل توسعه بوده و می تواند با تغییرات در پروژه سازگار شود.
 • سرعت پردازش بالا: مقایسه با S7. 300 نشان می دهد که S7. 400 سرعت پردازش بالاتری دارد که این امکان را فراهم می کند تا با پروژه هایی با تعداد بیشتری سیگنال و پردازش مواجه شود.
 • حافظه بیشتر: این PLC دارای حافظه بیشتری بوده که اجازه ذخیره و پردازش داده های بزرگ تر را فراهم می کند.
 • امکانات وسیع: با افزودن امکانات وسیع تر، این PLC به کاربر امکان می دهد تا پروژه های پیچیده تر و دارای نیازهای خاص را پیاده سازی کند.
 • برنامه نویسی با STEP7: برنامه نویسی این PLC با استفاده از نرم افزار STEP7 زیمنس انجام می شود که یک محیط برنامه نویسی کارآمد و گسترده برای توسعه برنامه های کنترلی فراهم می کند.

S7. 400H زیمنس

 • پایه آن همان S7. 400 زیمنس است، ولی در جایی که High Availability مورد نیاز است، بکبار میرود، همانند:
  – پروسه ای که در صورت توقف، منجر به خسارت زیاد می شود، مثلاً محصول گران قیمتی از بین میرود.
  – جایی که هزینه راه اندازی مجدد سیستم پس از رفع عیب بالاست. PLC های مختلف زیمنس
  – جایی که بهره برداری از پروسه بدون مانیتورینگ و با حداقل پرسنل تعمیراتی انجام می شود.
 • به این سیستم Redundant هم گفته می شود؛ که در آن دو عدد CPU زیمنس بعنوان رزرو گرم یکدیگر (Hot. Standby) قرار می گیرد. در صورت بروز خطا روی یکی از CPU ها یا ماژول های مربوط به آن, سیستم بطور اتوماتیک در زمان بسیار کوتاهی به CPU زیمنس دیگر سوئیچ می شود. در طول مدت سوئیچ شدن, خروجی ها ثابت مانده تا مشکلی در فرآیند پیش نیاید. پس از عملیات سوئیچ میتوان ماژول معیوب را تعویض یا رفع عیب کرد.
 • برای برنامه ریزی و پیکر بندی این سیستم، علاوه بر Step7 باید پکیج H. System هم نصب شود.

S7. 400FH زیمنس

 • از خانواده S7. 400 زیمنس می باشد. PLC های مختلف زیمنس
 • توانایی های S7. 400H را داراست.
 • توانایی های F. system را هم دارد، یعنی برای کاربرد هایی که به درجه ایمنی بالا نیاز دارند هم مناسب می باشد.

پی ال سی S7. 1500 زیمنس PLC S71500 Siemens

پی ال سی S7. 1500 زیمنس، برای دستگاه های با سایز متوسط تا بالا با نیازهای عملکردی بالای ارتباطات، انعطاف پذیری و توابع تکنولوژی حدبیشتر عملکرد را فراهم می سازند. واحد پردازش مرکزی پی ال سی های سری S7. 1500، برنامه کاربر را اجرا کرده و کنترلر را با دیگر بخش های اتوماسیون شبکه می کند.

PLC های سری S7. 1500 در مقایسه با سری S7. 300 و S7. 400 دارای مزایایی مانند سرعت تا 40 برابر بالاتر، کارایی و کیفیت بیشتر، برخورداری از پورت ارتباطی پروفی نت، نرم افزار برنامه نویسی با قابلیت های افزونتر، دارای نمایشگر و خطایابی ساده تری هستند. PLC های مختلف زیمنس

با استفاده از نرم افزار مربوطه میتوان برنامه های نوشته شده برای مدل های S7. 200. 300. 400 را بدون نیاز به تغییر در برنامه به S7. 1500 تبدیل کرد. مشخصه ظاهری پی ال سی 1500 زیمنس وجود صفحات نمایشگر روی CPU آنها است.

S7. 1500 در یک نگاه

 • از جدیدترین سری CPU های شرکت زیمنس می باشد.
 • روی CPU های آن LCD وجود دارد که امکان برنامه نویسی و مانیتورینگ را به کاربر میدهد.
 • برای برنامه نویسی توسط PC باید نرم افزار (Step7 TIA Portal) نصب شود.
 • در سه مدل با ظرفیت های مختلف به شرح زیر ارائه شده: PLC های مختلف زیمنس
  – CPU. 1511. 1PN زیمنس که برای کاربرد های کوچک تا متوسط طراحی شده.
  – CPU. 1513. 1PN زیمنس که برای کاربرد های متوسط تا بزرگ طراحی شده.
  – CPU. 1516. 3PN. DP زیمنس که کامل ترین نوع آنها است. این CPU دارای دو پورت Profinet و یک پورت Profibus می باشد.

Simatic C7

Simatic C7 ترکیبی از S7. 300 و Operator Control بوده و علاوه بر اینکه کار کنترلی را انجام میدهد, روی نمایشگر آن میتوان پیغام ها , رخدادها مقادیر مربوط به فرآیند را دید و دستوراتی را هم توسط صفحه کلید روی آن اعمال کرد. پی ال سی C7 زیمنس نسبتاً قدیمی و Compact بوده و انواع مختلف دارد که توانایی آن ها با هم متفاوت می باشد.

برای برنامه نویسی این PLC ها علاوه بر STEP7 زیمنس نرم افزار WinCC Flexible زیمنس هم مورد نیاز بوده که با استفاده از آن میتوان پیکر بندی و تنظیمات فوم مانیتورینگ زیمنس را انجام داد. قبلاً این کار توسط نرم افزار Protocol انجام میشد. PLC های مختلف زیمنس

Simatic 505

سری 505 انواع مختلفی دارد که برای کاربرد در حوزه های کوچک و متوسط طراحی شده. همه اعضای این خانواده بصورت Compact عرضه شده و برنامه نویسی آن ها با نرم افزار TISOFT زیمنس انجام می شود. سخت افزار و نرم افزار مربوط به شرکت Texas Instruments است.

PLC های مختلف زیمنس

به پایان مقاله PLC های مختلف زیمنس رسیدیم…

در این مطلب شما را با PLC های مختلف زیمنس آشنا کردیم. نظر شما درباره این مطلب چیست؟ خوشحال می شویم در صورتی که نظر یا پیشنهادی دارید در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان سوربانی به اشتراک بگذارید.

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up