صدا دادن کنتاکتور

صدا دادن کنتاکتور

صدا دادن کنتاکتور به چه علتی رخ می دهد؟ دلیل صدا دادن کنتاکتور از جمله مشکلاتی بوده كه بعضی مواقع به دلیل ایراداتی كه در کنتاکتور وجود دارد ایجاد می شود. این نقایص وقتی به وضوح به چشم می آیند كه مدت زمانی از بكار بردن دستگاه ها گذشته باشد و به دلیل فرسوده شدن، عوامل فیزیکی و مواردی دیگر در ویژگی های مکانیکی آنها تغییراتی به وجود بیاید.

برای این كه به صورت کامل مشکلات ایجاد شده، رفع شوند، باید موارد زیر را اعمال كرد:

  • کنترل كردن همه جانبه دوره ای دستگاه
  • استفاده كردن از آن به شکل آزمایشی برای دیدن كارکرد دستگاه در عمل
  • بررسی كردن همه جانبه دستگاه و همه قسمت های آن در حین كار

البته ذکر این نکته هم لازم بوده كه انجام دادن صحیح همه این كارها و نظارت ها، و همینطور حصول نتایجی مفید، با میزان تجربه طراح رابطه ای مستقیم دارد؛ زیرا او به علت مجرب بودن و اشراف داشتن کامل نسبت بكار خود، همه جوانب و احتمالات را با توجه به تجربه های خود در نظر می گیرد و با توجه به آنها اقدامات لازم را در راستای رفع نقص و یا نقایص احتمالی به اجرا در می آورد.

علت آتش گرفتن کنتاکتورها چیست؟

یکی از علت های شایع خرابی کنتاکتور ها، کثیفی کنتاکتهای آن است. همچنین ممکن است به دلیل شل بودن اتصالات قدرت کنتاکتور به مرور خراب شود. در هر دو صورت چه کثیفی کنتاکتها و چه شل بودن اتصالات، اتصال دقیق و کامل کنتاکت ها برقرار نمی شود در نتیجه سطح موثر کافی برای عبور جریان به وجود نمی آید و این باعث گرم شدن و داغ شدن و در نهایت سوختن کنتاکتور می شود.

یکی دیگر از علت های خرابی کنتاکتورها سوختن بوبین آن هاست. اگر حفاظت لازم جریان و ولتاژی برای بوبین در نظر گرفته نشود امکان دارد باعث سوختن کنتاکتور شود.

مناسب ترین راه حل رفع صدا دادن کنتاکتور

یکی از دلیل های صدا دادن کنتاکتور كه در کنتاکتورهای AC وجود دارد این بوده كه در زمان هایی كه میزان نیروی کششی از مقدار نیروی مقاوم فنرهای کنتاکتور، بیشتر باشد، موجب جذب شدن هسته کنتاکتور می شود و همینطور در وقتی میزان نیروی کششی از اندازه نیروی مقاوم فنرهای کنتاکتور، کم تر باشد موجب آزاد شدن هسته متحرک می شود مجموعه همین عوامل علت به وجود آمدن لرزش و صدا در هسته متحرک می شوند، و برای پدید نیامدن صدا، يک حلقه اتصال کوتاه در کنتاکتورهای AC روی سطح قطب های آن مورد استفاده قرار می گیرد.

 


کنتاکتور زیمنس یکی از اجزای مهمی است که باید فقط از مراکز معتبر خریداری شود تا بتواند از نظر کیفیت، رضایت شما عزیزان را جلب کند. برای خرید کنتاکتور پیشنهاد می کنیم همین حالا با اتوماسیون صنعتی زیمنس 02136610801 تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید، همچنین مشاوره خرید نیز از سوی کارشناسان این امر به شما ارائه می گردد. 


 

5 دلیل اصلی صدا دادن کنتاکتور

موارد متعددی می تواند دلیل صدا دادن کنتاکتور باشد كه به شرح زیر است :

  1. بسته نشدن مدار هسته
  2. اشتباه قرار دادن حلقه اتصال کوتاه
  3. قطع شدن حلقه اتصال کوتاه
  4. وجود جریان هرزگرد بوبین ها
  5. استفاده كردن از تیغه های باز یا بسته در يک مسیر

برای رفع آنها پس از پیدا كردن هر مورد می توان اقدامات لازم را انجام داد.

آیا می دانید که پارس اتوماسیون توانا به عنوان نمایندگی زیمنس اقدام به فروش کنتاکتور زیمنس با بهترین قیمت و کیفیت رقابتی کرده است؟ شما می توانید همین حالا جهت اطلاعات بیشتر برای خرید کنتاکتور با ما تماس بگیرید.

بسته نشدن مدار هسته

یکی از علل صدا دادن کنتاکتور بسته نشدن مدار هسته بوده كه با کنترل كردن و تمیز كردن سطح قطب ها و همینطور خط سیر حرکت هسته می توان آن را برطرف كرد، عمل تمیز كردن با مواد تری کلرو اتیلن و یا بنزین انجام می گیرد.

قطع شدن حلقه اتصال کوتاه

قطع شدن حلقه اتصال کوتاه، یکی دیگر از دلیل های صدا دادن کنتاکتور بوده كه می توان با کنترل كردن، یا تعمیر كردن و یا عوض كردن این حلقه دلیل را رفع كرد.

وجود جریان هرزگرد بوبین

گاهی وجود جریان هرزگرد بوبین ها دلیل صدا دادن کنتاکتور بوده كه می توان برای رفع كردن آن از يک دیود هرزگرد بهره مند شد.

استفاده كردن از تیغه باز یا بسته در يک مسیر

استفاده كردن از تیغه های باز یا تیغه های بسته در يک مسیر، یکی دیگر از دلیل های صدا دادن کنتاکتور به حساب می آید، پس باید وقتی در مدار فرمان از تیغه های کنتاکتور استفاده می شود، حتما دقت لازم و کافی صورت گیرد و در يک مسیر همزمان تیغه های باز یا بسته مورد استفاده قرار نگیرند، تا وقتی كه کنتاکتور تحریک می شود، تیغه باز، بسته و تیغه بسته، باز نشود؛ زیرا در غیر این صورت با يک ریتم زیاد صدای تک تک مانندی به وجود خواهد آمد.

اشتباه قرار دادن حلقه اتصال کوتاه

گاهی در زمان مونتاژ کنتاکتور حلقه اتصال کوتاه به اشتباه و نادرست روی سطح قطب ها گذاشته می شود و دلیل صدا دادن کنتاکتور می شود كه در این صورت باید پس از درآوردن هسته و کنترل كردن و بازبینی دقیق آن، مجددا در محل مناسب خود به درستی قرار داده شود.

صدا دادن کنتاکتور به علت نقص فنی به وجود می آید به صورت کلی برای از بین بردن نقایص هر کنتاکتور باید هر دوره کنتاکتور بررسی کامل شود و همه قسمت های آن در حین كار بررسی شوند البته باید به این نکته هم توجه داشت كه انجام دادن همه اصلاحات و نظارت ها باید زیر نظر کسی باشد كه به همه جوانب كار اشراف کامل داشته باشد و همینطور مهارت و تجربه زیادی هم داشته باشد.

 

 

اتوماسیون صنعتی زیمنس فروشنده کنتاکتورهای این برند مطرح و پرطرفدار است و از شما دعوت می کند جهت خرید کنتاکتور و اطلاعات بیشتر در خصوص روند خرید، پرداخت و ارسال محصول با ما همراه شوید!

اتوماسیون صنعتی زیمنس, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, تست سالم بودن کنتاکتور, تعمیر کنتاکتور, حلقه اتصال کوتاه در کنتاکتور, رفع صدای کنتاکتور, علت رگباری زدن کنتاکتور, علت سوختن بوبین کنتاکتور, علت صدا دادن کنتاکتور, علت صدا دادن کنتاکتورها, علت صدا دادن کنتور برق, علت صدای ویز ویز کنتاکتور, کنتاکتور Siemens, کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور کم صدا, معایب کنتاکتور, نمایندگی زیمنس

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up