پی ال سی لوگو چیست؟

پی ال سی لوگو چیست؟

پی ال سی لوگو چیست؟ چرا باید از پی ال سی لوگو استفاده کنیم؟ پی ال سی لوگو چگونه به ما کمک می کند؟ در حال حاضر، نرم افزارهای کنترل کننده و سخت افزار به يک امر اجتناب پذیر و ضروری در حوزه برق مبدل شده اند. پی ال سی لوگو، از کنترل کننده های کوچک پركاربرد در حوزه برق کشور محسوب می شود. به صورت کلی، کنترل کننده ها در دو دسته مینی پی ال سی و پی ال سی قرار می گیرند. در این میان، مینی پی ال سی به دلیل برخورداری از طراحی و ساختار محدود، در فرآیندهای صنعتی و واحدهای تولیدی کوچک مورد استفاده واقع می شود.

اتوماسیون صنعتی زیمنس، شرکت فروش انواع پی ال سی زیمنس از شما دعوت می کند جهت خرید و اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه سفارش از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم، در کنارتان هستیم تا بهترین ها را در اختیار داشته باشید!

پی ال سی لوگو چیست؟ همه چیز درباره پی ال سی لوگو زیمنس

پی ال سی لوگو جهت کنترل و مدیریت فرآیندهای ساده و کوچک، بسیار كاربرد دارد. برخورداری از ورودی و خروجی محدود و قیمت مقرون به صرفه در مقایسه با سایر پی ال سی ها، از مهم ترین علل کمک گرفتن از پی ال سی Logo به شمار می رود. پی ال سی های لوگو به وسیله شرکت مطرح و شناخته شده زیمنس ساخته و پرداخته می شوند.

این نوع پی ال سی در اتوماسیون صنعتی از کوچک ترین پی ال سی ها به شمار می آید. بر همین اساس، در حوزه اتوماسیون صنعتی از این نوع کنترل کننده با عنوان مینی پی ال سی نام برده می شود. برنامه نویسی ساده، سه ولت در نصب و اجرا، سیم کشی محدود و ساختار و حجم کوچک را می توان از مهم ترین ویژگی های PLC LOGO برشمرد.

پی ال سی LOGO از محصولات کوچک و مقرون به صرفه سیستم های کنترلی و خانواده بزرگ پی ال سی تلقی می شود. همینطور، پی ال سی های لوگو از لحاظ سخت افزاری، به نسبت سایر کنترل کننده ها، در ساختار خود از تجهیزات و تشکیلات کمتری برخوردار هستند.

لازم به ذکر بوده كه در حوزه پی ال سی نمونه های متنوع و مختلفی از کنترل کننده ها وجود داشته كه متناسب با ویژگی ها و مشخصات مختص به خود نام گذاری و مورد استفاده قرار می گیرند. پی ال سی ها از لحاظ نوع اتصال و سیم کشی، غالبا دارای كارکرد یکسان و مشابه هستند. وجه تفاوت و تمایز این تجهیزات به طور معمول از چگونگی برنامه ریزی و نوع و مدل نرم افزار ناشی می شود.

مزایا و موارد كاربرد پی ال سی لوگو

کاهش هزینه ها، افزایش ضریب ایمنی و اطمینان و نصب آسان و راه اندازی سریع، از مزیت های قابل توجه PLC لوگو به شمار می رود. انعطاف پذیری بسیار بالا، آسان و راحت بودن فرآیند اصلاح خطاها و اعمال تغییرات، قابلیت برنامه نویسی دستی، امکان رمز گذاری و قیمت مناسب، از دیگر مزایای پی ال سی های لوگو به حساب می آید.

ردپای پی ال سی لوگو به دلیل ساختار کوچک و كارایی مناسب، در بیشتر صنایع و كارخانجات تولیدی به چشم می خورد. تجهیزات مربوط به حمل و نقل، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، حوزه دام و طیور، سیستم های کنترلی آسانسور، کنترل و مدیریت پمپ ها و سیستم های کنترل کننده آبیاری، بعضی از مهم ترین موارد كاربرد این نوع پی ال سی قلمداد می شود.

اتوماسیون صنعتی زیمنس با فروش و تامین قطعات اصل شرکتی و پی ال سی زیمنس آماده همکاری با شماست، جهت خرید و اطلاعات بیشتر در خصوص روند خرید و پرداخت از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با ما در تماس باشید. 

اجزا پی ال سی لوگو

منبع تغذیه

ولتاژ ورودی دستگاه به پایانه های پی ال سی متصل می شود. از اجزای اصلی تشکیل دهنده ساختار پی ال سی لوگو بوده كه وظیفه تامین ولتاژ لازم و مورد نیاز PLC را بر عهده دارد. در این زمینه باید خاطر نشان كرد كه تغذیه سخت افزار پی ال سی توسط دو پایانه با عنوان L1 و n صورت می گیرد.

واحد پردازشگر یا ماژول اصلی

ماژول های اصلی پی ال سی logo در دو دسته دارای نمایشگر و دکمه و سری بدون نمایشگر موجود می باشد. در این بخش ترکیبی از خروجی ها، ورودی ها و پردازنده مرکزی قرار دارد. ماژول اصلی به عنوان مغز سیستم، بر روی کنترل خروجی ها و پردازش بهینه سیگنال های ورودی نظارت می کند. اطلاعات و داده های بیرونی با کمک ورودی ها به قسمت cpu سیستم ارسال می شود. در بخش cpu داده ها پردازش شده و پس از اتخاذ تصمیم های لازم و مورد نیاز، به وسیله خروجی ها به محیط پیرامون ارسال می شود. ورودی ها غالبا در دو نوع آنالوگ و دیجیتال هستند.

ترمینال خروجی از دیگر اجزای پی ال سی لوگو

خروجی های در نظر گرفته شده جهت پی ال سی های لوگو متناسب با نوع نیاز و نحوه كارایی، از نوع الکترونیک یا رله هستند. حرف R، نشان دهنده خروجی از نوع رله می باشد. در غیر این صورت، خروجی مورد نظر از نوع ترانزیستوری یا الکترونیک است. جریان خروجی رله ای در مقایسه با خروجی ترانزیستوری بیشتر است. جریان خروجی رله ای برابر با 10 آمپر برآورد شده می باشد. این در حالی بوده كه جریان خروجی الکترونیک حداکثر 3/0 آمپر است.

پایانه ورودی

این بخش از PLC لوگو وظیفه دریافت اطلاعات و داده ها را بر عهده دارد. در يک تقسیم بندی کلی، ورودی های در نظر گرفته شده جهت پی ال سی ها در دو دسته ورودی های دیجیتال و آنالوگ طبقه بندی می شوند.

كارت حافظه یکی از دیگر اجزا پی ال سی لوگو

این قسمت جهت ذخیره سازی و نگهداری داده ها و اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. كارت های حافظه این نوع پی ال سی در دو مدل حافظه موقت و دائم موجود هستند. حافظه موقت جهت نگهداری برنامه های كاربر، شمارنده ها و تایمرها كاربرد دارد. از سوی دیگر، جهت ذخیره دائم و همیشگی اطلاعات، داده ها و برنامه های كاربر، حافظه دائم استفاده می شود.

پی ال سی لوگوی 8 زیمنس چیست؟

لوگو يک Mini PLC بوده كه توسط شرکت زیمنس ساخته شده و از آن می توان جهت کنترل فرآیندهای کوچک بهره مند شد. لوگو به دلیل کوچکی، نصب راحت، سیم کشی کم و برنامه نویسی ساده مدت ها به عنوان ماژول هوشمند منطقی جهت اجرای پروژه های اتوماسیون کوچک شناخته شده می باشد.

در ابتدا باید تعریف و شناختی درمورد PLC و لوگو داشته باشیم كه چه موجودیتی می باشند و چه كاربردی دارند.PLC مخفف کلمه لاتین Programmable Logic Controller بوده كه به معنا کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر بوده و با توجه به مدار منطقی طراحی شده و دارای انواع مختلفی می باشد.

كاربرد های پی ال سی لوگوی 8 زیمنس

 • در صنعت دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد
 • قابلیت استفاده در تابلو های علائم ترافیکی
 • اجرای سیستم کنترل نور و آبیاری
 • قابلیت استفاده در پانل های خورشیدی
 • اجرای سیستم تهویه سرمایش و گرمایش
 • قابلیت استفاده در تجهیزات حمل و نقل مانند کنترل ماشین ها
 • قابلیت استفاده در نصب فیلتر ها
 • قابلیت استفاده در پمپ ها
 • ساخت ساختمان های هوشمند

امکانات جدید پی ال سی لوگوی 8 زیمنس

شرکت زیمنس با خلاقیت خود توانست محصولی منطبق بر نیاز های روز مشتری خود تولید نماید. لوگو 8 كه خوش دست، زیبا و کوچک، دارای صفحه نمایش جدید و امکان اتصال به شبکه اترنت را داراست. از دیگر ویژگی های این نسل جدید می توان به امکان ارتباط با شبکه موبایل و همینطور ماژولی جهت پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی، امکانات و توابع اتصال به شبکه، آرایش خودكار ارتباط با نمایش در تصویر شبکه، توانایی باز كردن سه برنامه در يک زمان و کمک گرفتن از قابلیت کشیدن و رها كردن جهت انتقال راحت سیگنال از يک برنامه به دیگری اشاره كرد كه در میان مینی PLC ها يک نوآوری محسوب می شود.

انواع پی ال سی Logo

این نوع از پی ال سی در سه مدل standard، long و bus طراحی و تولید می شوند. مدل استاندارد در نسل های مختلفی موجود است. نسل يک این مدل دارای 4 ورودی و 4 خروجی دیجیتال می باشد. نسل 3 دارای 8 ورودی آنالوگ، 16 خروجی دیجیتال و 24 ورودی دیجیتال است. نسل های 4 و 5 حداکثر از 2 خروجی و 8 ورودی آنالوگ، 16 خروجی و 24 ورودی دیجیتال برخوردار می باشند. OBA0، OBA1، OBA3، OBA4 و OBA5، نسل های مختلف این مدل هستند.

مدل LONG، از ورودی ها و خروجی ها تا دو برابر بیشتر از مدل استاندارد بهره می برد. 230RCL، 24RCL، 24L و 12/24RCL، مدل های مختلف پی ال سی long هستند. همینطور، مدل های RCLB11 24 و RCLB11 230 از نسل های مختلف مدل BUS می باشند.

واحدهای تشکیل دهنده پی ال سی لوگو 8 زیمنس

ماژول اصلی Basic Module لوگو8

ماژول اصلی PLC LOGO شرکت زیمنس در دو مدل به بازار عرضه شده كه عبارتند از :

 • الف-ماژول اصلی با صفحه نمایش:در این ماژول قابلیت نمایش وضعیت ورودی ها،خروجی ها وتست برنامه وجود دارد.علاوه بر برنامه نویسی با کمک نرم افزار LSC در رایانه قابلیت برنامه نویسی و ویرایش برنامه با کلیدهای تابع روی ماژول امکان پذیر می باشد.
 • ب-ماژول اصلی بدون صفحه نمایش: این ماژول از لحاظ اقتصادی به صرفه تر بوده و کمک گرفتن از آن ساده تر می باشد.برنامه نویسی آن فقط با کمک نرم افزار LSC در رایانه امکان پذیر می باشد.
 • صفحه نمایش: این صفحه در مدل های RCO وجود ندارد
 • صفحه کنترل: این صفحه در مدل های RCO وجود ندارد

چگونگی تشخیص مدل های LOGO از روی دستگاه

 • عدد 12:نشان دهنده نوع VDC 12 ولت می باشد.
 • عدد 24:نشان دهنده نوع VDC 24 ولت می باشد.
 • عدد 230:نشان دهنده نوع VAC 230 ولت می باشد.
 • حرف R:نشان دهنده خروجی های رله ای است.در صورتی كه حرف R درج نشده باشد مفهوم آن اینست كه خروجی ها به صوزت ترانزیستوری می باشند..
 • حرف C:نشان دهنده دارا بودن سوئیچ تایمر و زمان بندی هفتگی می باشد.
 • حرف O:نشان دهنده نسخه بدون نمایشگر است.

کابل اینترفیس لوگو 8 زیمنس چیست؟

جهت برقراری ارتباط بین پی ال سی لوگو8 زیمنس و کامپیوتر به منظور انتقال اطلاعات شرکت سازنده کابل های واسطی را با سخت افزار لوگو8 ارائه كرده كه به کابل اینترفیس Intreface معروف است.

كارت حافظه لوگو 8

جهت کپی كردن اطلاعات از يک رله هوشمند LOGO به رله هوشمند LOGO دیگر استفاده می شود به ای كه زمان استفاده می توان برنامه ر از LOGO بكارت و یا از كارت به LOGO ارسال كرد.

كارت حافظه دارای سه رنگ آبی،زرد،قرمز است.

 • آبی: قابلیت خواندن و نوشتن برنامه را دارد و با قطع برق برنامه پاک می شود.
 • قرمز: فقط قابلیت خواندن برنامه را دارد و با قطع برق برنامه پاک نمی شود.
 • زرد: قابلیت خواندن و نوشتن برنامه را دارد و با قطع برق برنامه پاک نمی شود.

زمان ارسال برنامه بكارت حافظه قرمز باید جهت آن رمز انتخاب کنیم و فقط با وارد كردن رمز می توانیم برنامه آن را ویرایش و یا استفاده کنیم.

ماژول توسعه ورودی و خروجی Expansion Module لوگو 8

لازم به ذکر بوده كه هر ماژولی كه به رله هوشمند اضافه می شود نیاز به تامین تغذیه دارد.ماژول های توسعه به سه دسته دیجیتال ،آنالوگ و شبکه تقسیم می شوند.نوع خروجی روی سخت افزار مشخص می شود. این خروجی ها به شکل رله ای یا ترانزیستوری هستند.

 1. ماژول های خروجی رله ای: در Logo با خروجی رله ای خروجی ها می بایست از منبع تغذیه و ورودی ها ایزوله باشند این خروجی بیشتر جهت حالت AC مناسب است اما در حالت DC هم كاربرد دارد.
 2. ماژول های خروجی ترانزیستوری: در Logo با خروجی ترانزیستوری خروجی ها از لحاظ اتصال کوتاه و با اضافی حفاظت شده اند و ولتاژ کمکی جهت خروجی ها نیاز نیست و Logo آن را تامین می کند. در حقیقت ماژول خروجی ترانزیستوری منحصرا در DC بكار گرفته می شود و هیچ حالت متحرک نداشته و عمل قطع و وصل با جرقه همراه نخواهد بود و سرعت سوئیچ آن بسیار بالا خواهد بود.

  نمایندگی زیمنس تهران

  پارس اتوماسیون توانا، نمایندگی زیمنس در ایران است که با ارائه محصولات اصل و با کیفیت در تلاش است رضایت شما عزیزان را از محصولات و تجهیزات اتوماسیون صنعتی به دست آورد. برای خرید و اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت و همینطور مشاوره خرید بهترین محصول از برند زیمنس با ما از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت تماس بگیرید. در کنار شما هستیم تا با ارائه پی ال سی زیمنس – PLC زیمنس بهترین خدمات فروش را به سراسر ایران شما را همراهی کنیم.


   

منبع تغذیه لوگو 8 زیمنس

تغذیه سخت افزار با کمک دو ترمینال به نامهای Nو L1 انجام می شود.ولتاژ ورودی دستگاه به این ترمینالها اتصال می یابد.منبع تغذیه پی ال سی لوگو شرکت زیمنس جهت تغذیه قسمت های مختلف از جمله CPU و سنسورها در لوگو زیمنس با کلاس ولتاژهای 24V و کمتر مورد نیاز می باشد.در LOGO با کلاس ولتاژی بالای 110V و 230 ولت نیازی به منبع تغذیه نیست در این مدل ها ورودی وخروجی ها و CPU مستقیما به شبکه شهری 230 ولت وصل می شوند.

حرف آخر درباره پی ال سی لوگو

در این مطلب به بررسی یکی از انواع پی ال سی یعنی لوگو پرداخیتم. این پی ال سی از PLC های تولید شده در شرکت زیمنس بوده و در صنایع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. plc دلتا یکی از دیگر انواع مهم پی ال سی بوده كه در مقالات بعدی به معرفی آن پرداخته ایم.

پارس اتوماسیون توانا به عنوان مجموعه قدرتمند فروش انواع زیمنس PLC از شما دعوت می کند جهت خرید محصولات و اطلاعات بیشتر در خصوص گارانتی و نحویه ارسال و پرداخت از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با این نمایندگی زیمنس تماس بگیرید.

plc Siemens, plc برند زیمنس, plc زیمنس, Siemens PLC, آموزش پی ال سی لوگو, اتوماسیون صنعتی زیمنس, اموزش مینی پی ال سی لوگو, برنامه نویسی پی ال سی لوگو, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, پی ال سی Siemens, پی ال سی برند زیمنس, پی ال سی زیمنس, خرید CPU زیمنس, قیمت پی ال سی زیمنس, قیمت پی ال سی لوگو, قیمت مینی پی ال سی لوگو, لوگو زیمنس چیست, مینی پی ال سی چیست, نمایندگی زیمنس

Related Posts

2 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up