چرا کنتاکتور عمل نمیکند

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

چرا کنتاکتور عمل نمیکند ؟ علت خرابی کنتاکتور چیست کنتاکتور ها از جمله مهم ترین تجهیزات برق صنعتی شناخته می شوند که کاربرد های بسیاری در سیستم های برق قدرت ایفا می کنند. این محصولات در ولتاژ ها و جریان های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند.

در واقع کنتاکتور یک دستگاه کلید زنی بوده که برای خاموش و روشن کردن مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاهده دیگر محصولات کنتاکتور اشنایدر روی لینک کلیک کنید.

وجود کنتاکتور سبب می شود تا یک جریان کوچک در ورودی ایجاد شده و یک جریان بزرگ هم در به صورت قطع و وصل در خروجی اعمال شود. از کنتاکتور در دستگاه هایی که ظرفیت تحمل جریان بالا را دارند، استفاده می شود.

ساختار پیوسته کنتاکتور سبب شده است که این دستگاه به راحتی قابل نصب باشد. علل مختلفی سبب خرابی این دستگاه پرکاربرد برق صنعتی می شود. در ادامه به بررسی علل خرابی کنتاکتور می پردازیم تا بتوانید این دستگاه را به راحتی عیب یابی و تعمیر کنید.

برای خرید کنتاکتور زیمنس اصل و درجه یک از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما در پارس اتوماسیون توانا تماس بگیرید.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

چرا کنتاکتور عمل نمیکند – دلایل خرابی کنتاکتور

در ادامه به دلایل خرابی کنتاکتور می پردازیم. اگر می خواهید بدانید چرا کنتاکتور عمل نمیکند با ما همراه شوید.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

جوش خوردن کنتاکتور به علت شوک الکتریکی

یکی از مهم ترین علل خرابی کنتاکتور جوش خوردن کنتاکتور ها به علت شوک الکتریکی می باشد. جوش خوردن کنتاکتور به علت شوک الکتریکی ممکن است به علل مختلفی رخ دهد. مثلا اتصال کوتاه شدن کنتاکتور ها در طرف بار یکی از علل خرابی این دستگاه می باشد. در بسیاری از مواقع هم یک جسم خارجی و یک تکه فلز روی سطح دستگاه قرار گرفته و موجب جوش خوردن آن به علت شوک الکتریکی می شود.

اعمال اضافه بار به این محصول هم از دیگر علل رایج خرابی کنتاکتور ها محسوب می شود. از دیگر علل رایج خرابی این محصول میتوان به اتصال ضعیف سیم های کنتاکتور اشاره کرد. اتصال ضعیف این سیم ها سبب می شود که این دستگاه به صورت مرتب قطع شده و به صورت ناگهانی آزاد شود.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

تعمیر جوش خوردن کنتاکتور به علت شوک الکتریکی

برای تعمیر این دستگاه باید مراحل مختلفی طی شود. از جمله مهم ترین مراحل برای تعمیر جوش خوردن کنتاکتور به علت شوک الکتریکی و بررسی علل خرابی کنتاکتور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای تعمیر دستگاه کافی است برق را قطع کرده و کنتاکت های جوش خورده را با استفاده از پیچ گوشتی از هم جدا کنید. سپس سطح کنتاکت ها را درست کرده و به عیب یابی اتصال کوتاه بپردازید.
 • در مرحله بعد باید کنتاکتور را با یک کنتاکتور دیگر که ظرفیت و کیفیت بالاتری دارد، عوض کنید.
 • سپس با استفاده از یک سوهان فولادی سطح کنتاکتور را صیقل داده و اجسام خارجی را بیرون آورید.
  در مرحله بعد به تنظیم فشار فنر بپردازید.
 • در نهایت باید به بررسی کنتاکت های معیوب حلقه کنترل پرداخته و حلقه را مجدد وصل کنید. البته می توانید به تعویض اجزا الکتریکی هم بپردازید. توجه داشته باشید که قطع و وصل به درستی صورت بگیرد.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

هسته آهنی کنتاکتور نمی تواند بالا بپرد

بالا نپریدن هسته آهنی کنتاکتور ممکن است به علل مختلفی رخ دهد. مثلا کم بودن منبع تغذیه یکی از علل احتمالی این مشکل می باشد. درصورتیکه سیم پیچ دستگاه خراب یا سوخته باشد، هم ممکن است این اتفاق رخ دهد.

در بسیاری از مواقع فشار وارد شده به وسیله فنر کنتاکت بسیار قوی بوده و در روند دستگاه مشکل ایجاد می کند. همینطور ممکن است آهنربا کنتاکتور مقدار کمی از انعطاف خود را از دست داده یا کنتاکت متحرک گیر کند. علاوه بر موارد اشاره شده ممکن است در حلقه کنترل کنتاکتور مشکلی به وجود آمده باشد و برق دستگاه وصل نشود.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند


کنتاکتور زیمنس یکی از اجزای مهمی است که باید فقط از مراکز معتبر خریداری شود تا بتواند از نظر کیفیت، رضایت شما عزیزان را جلب کند. برای خرید کنتاکتور پیشنهاد می کنیم همین حالا با اتوماسیون صنعتی زیمنس 02136610801 تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید، همچنین مشاوره خرید نیز از سوی کارشناسان این امر به شما ارائه می گردد. 


 

روش تعمیر بالا نپریدن هسته آهنی کنتاکتور

اگر با بالا نپریدن هسته آهنی کنتاکتور مواجه شدید، نگران نباشید. شما برای رفع این مشکل می توانید با استفاده از روش های گفته شده در ادامه به تعمیر آن بپردازید. مراحل لازم برای تعمیر بالا نپریدن هسته آهنی کنتاکتور و بررسی علل خرابی کنتاکتور به شرح زیر می باشند:

 • درصورتیکه اختلاف میان ولتاژ اندازه گیری شده و ولتاژ نامی سیم پیچ بسیار زیاد باشد، باید منبع تغذیه را بررسی کرده و ولتاژ دستگاه را روی میزان عادی تنظیم کنید.
 • سپس حلقه کنتاکتور را درست کرده و آن را به سیم صحیح دستگاه متصل کنید. در برخی مواقع ممکن است تعویض قطعات الکتریکی معیوب لازم باشد.
 • از مهم ترین مراحل، اندازه گیری مقاومت سیم پیچ با استفاده از یک مولتی متر می باشد. درصورتیکه جریان بسیار زیاد باشد، سیم پیچ دچار خرابی شده و باید آن را تعویض کنید.
 • تعمیر عیوب مکانیکی دستگاه بسیار اهمیت دارد. برای این منظور قسمت زنگ زده را جدا کرده و کمی روغن روانکاری به قسمت های متحرک دستگاه بزنید. در این صورت دستگاه روان تر کار می کند. همینطور در صورت لزوم به تعویض قطعات الکتریکی معیوب بپردازید.
 • توجه داشته باشید که فشار فنر کنتاکت را براساس الزامات فنی تنظیم کنید.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

برای خرید کنتاکتور زیمنس از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما در پارس اتوماسیون توانا تماس بگیرید.

اتصال کوتاه شدن کنتاکتور

اتصال کوتاه شدن کنتاکتور یکی از رایج ترین علل خرابی کنتاکتور می باشد. اتصال کوتاه شدن کنتاکتور ممکن است به علل مختلفی رخ دهد. مثلا درصورتیکه دستگاه در یک محیط مرطوب، پر از گرد و غبار و گازهای خورنده قرار گیرد، ممکن است دچار مشکل شود. همینطور در برخی مواقع جرقه گیر دچار آسیب شده و اتصال کوتاه در کنتاکتور ایجاد می شود. علاوه بر موارد اشاره شده، عملکرد نادرست دستگاه در جهت مثبت و معکوس و همینطور قفل شدن نامطمئن اتصالات آن موجب می شود که این مشکل رخ دهد.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

روش تعمیر اتصال کوتاه شدن کنتاکتور

برای رفع مشکل اتصال کوتاه شدن کنتاکتور روش های متعددی وجود دارد. توجه به روش های گفته شده در ادامه به شما کمک می کند تا به علل خرابی کنتاکتور و تعمیر اتصال کوتاه شدن آن بپردازید:

 • در مرحله اول باید محیط کار را تمیز کنید.
 • سپس دستگاه جرقه گیر را تنظیم نمایید.
 • در مرحله بعد باید به رفع اتصال کوتاه بار بپردازید.
 • مدار قفل شونده را تنظیم کرده و تحولی در روند عملیات ایجاد کنید.
 • هسته آهنی کنتاکتور خیلی کند رها می شود.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

هسته آهنی کنتاکتور بسیار کند رها می شود

از دیگر علل خرابی کنتاکتور میتوان به خیلی کند رها شدن هسته آهنی آن اشاره کرد. این مشکل به علل مختلفی ممکن است رخ دهد. یکی از مهم ترین علل این مشکل این است که روی سطح هسته آهنی این دستگاه آلودگی های روغنی وجود دارد.

این آلودگی ها سبب می شوند که هسته به آرامی آزاد شود. از دیگر علل این مشکل میتوان به آسیب دیدگی فنر ارتجاعی اشاره کرد. همینطور مکانیزم حرکت مکانیکی هسته این دستگاه در صورت زنگ زدگی یا گیر کردن نمی تواند با سرعت کافی عمل کند و هسته به آهستگی آزاد می شود.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

روش تعمیر رها نشدن هسته آهنی کنتاکتور

برای رفع این مشکل باید به تعمیر رها نشدن هسته آهنی کنتاکتور بپردازید. مراحل لازم برای تعمیر رها نشدن هسته آهنی کنتاکتور به شرح زیر می باشند:

 • ابتدا باید کنتاکتور را باز و جداسازی کنید.
 • پس از جداسازی بدنه این دستگاه، سطح آن را تمیز کرده و آلودگی های روغنی آن را پاک کنید. پس انجام این کار می توانید کنتاکتور را مجدد ببندید.
 • سپس فنر ارتجاعی را عوض نمایید.
 • در مرحله بعد باید کنتاکتور را باز کرده و علت گیر کردن را بیابید. در این مرحله می توانید بخش های آسیب دیده را تعمیر یا به تعویض قطعات بپردازید. توجه داشته باشید که تمیز کردن زنگ زدگی و کثیفی امری بسیار مهم می باشد.
 • کنتاکت های متحرک و ثابت را با استفاده از یک پیچ گوشتی جدا کرده و سطح تماس آن را با استفاده از سوهان تمیز کنید. پس از انجام این کار علت این مشکل را پیدا کرده و به رفع آن بپردازید.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

سیم پیچ کنتاکتور بیش از حد داغ شده یا می سوزد

خرابی کنتاکتور علل مختلفی دارد که یکی از مهم ترین علل خرابی کنتاکتور داغ شدن بیش از حد و سوختن سیم پیچ این دستگاه می باشد. سوختن و داغ شدن بیش از حد سیم پیچ کنتاکتور به علل مختلفی رخ می دهد. مثلا درصورتیکه ولتاژ دستگاه بیش از حد زیاد باشد و از کنتاکتور زیاد استفاده شود، سیم پیچ دستگاه داغ کرده و می سوزد.

در برخی مواقع هم دما محیط بسیار بالا بوده و سطح انتها هسته دستگاه صیقلی نیست. همینطور وجود یک مشکل مکانیکی در هسته آهنی متحرک این دستگاه مانع از حرکت هسته آهنی شده و سبب داغ شدن بیش از حد سیم پیچ خواهد شد.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

روش تعمیر داغ شدن سیم پیچ کنتاکتور

تعمیر داغ شدن سیم پیچ کنتاکتور امری بسیار مهم بوده و در صورت بی توجهی به این موضوع دستگاه دچار مشکل می شود. برای تعمیر داغ شدن سیم پیچ این دستگاه و بررسی علل خرابی کنتاکتور باید مراحل زیر طی شود:

 • برای بررسی مشکل بررسی کنید که آیا ولتاژ کاری روی کنتاکتور با ولتاژ نامی سیم پیچ تطابق دارد یا نه
 • برای جلوگیری از داغ کردن بیش از حد سیم پیچ کنتاکتور باید دما محیط را برای دستگاه مناسب نمایید. برای این منظور می توانید دفع حرارت را تقویت کنید.
 • اهمیت و تمیزی سطح انتها هسته آهنی امری بسیار مهم می باشد. در صورت لزوم بهتر است به تعویض هسته آهنی دستگاه بپردازید.
 • بررسی کنید که آیا قسمت مکانیکی دستگاه به راحتی حرکت می کند یا نه.
 • اگر سیم پیچ دستگاه سوخته است، باید سیم پیچی از همان نوع برای آن جایگزین کنید.

چرا کنتاکتور عمل نمیکند

پایان مقاله چرا کنتاکتور عمل نمیکند …

کنتاکتور دستگاهی است که در برق قدرت نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. این دستگاه هم مثل بسیاری از دستگاه های الکتریکی ممکن است دچار مشکل شود. بنابراین بررسی علل خرابی کنتاکتور و استفاده از روش هایی برای تعمیر آن امری بسیار مهم می باشد.

اگر می خواهید دستگاه کنتاکتور را با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید، می توانید به وب سایت پارس اتوماسیون توانا مراجعه کرده و محصولی متناسب با نیاز خود خریداری کنید. تمامی دستگاه های موجود در پارس اتوماسیون توانا اورجینال بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

Siemens کنتاکتور, اتوماسیون صنعتی زیمنس, پارس اتوماسیون, پارس اتوماسیون توانا, چرا کنتاکتور عمل نمی کند, چرا کنتاکتور عمل نمیکند, چرا کنتاکتور کار نمیکند, خراب شدن کنتاکتور, خرابی کنتاکتور, قیمت کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور Siemens, کنتاکتور برند زیمنس, کنتاکتور زیمنس, کنتاکتور مارک زیمنس, مشکل کنتاکتور, نمایندگی زیمنس

Related Posts

2 دیدگاه. Leave new

 • محمد علائی
  2023-10-21 10:12 ق.ظ

  سلام مطلب خیلی خیلی خوبی بود ممنونم فقط این که کنتاکتور زیمنس برای فروش عمده دارید؟

  پاسخ
  • الفباوب
   2023-10-21 10:15 ق.ظ

   سلام دوست عزیز. بله. برای تماس با اتوماسیون صنعتی زیمنس و نمایندگی زیمنس با 02136610801 تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up